Wyspy greckie. Przewodnik historyczny. Kontrowersyjne dzieje Hellady

Okładka książki Wyspy greckie. Przewodnik historyczny. Kontrowersyjne dzieje Hellady Jarosław Molenda
Jarosław Molenda Wydawnictwo: Bellona literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bellona
2014-01-01
2014-01-01
Grecja wyspy greckie historia Grecji historia starożytna Hellada antyk

Jest coś drażniącego w narracji. Czułam się trochę jak na wycieczce po Grecji, ale takiej, którą prowadzi mędrkujący starszy pan. Autor wiedzy ma sporo, tylko podaje ją dosyć chaotycznie, od skojarzenia do skojarzenia. Treść szybko mnie znudziła, oczekiwałam czegoś innego od tej pozycji. Trafia na stosik porzuconych.

Przy tej publikacji określenie "przewodnik historyczny" nabiera zupełnie nowego znaczenia. Nieprawdopodobnie rzetelne podejście do opisywanych tematów, niesamowita bibliografia, fenomenalnie przedstawione losy wysp greckich. Wybranych wysp greckich. Lub ich regionów.
Bo Wysp Greckich jako całości nie da się przedstawić. każda jest inna. A jeśli jest to "duża wyspa", jak Kreta, to tym bardziej "się nie da".
Autor podjął próbę przedstawienia historii kilku wysp greckich (różnorodnych. każda z innej parafii) i dogłębnego przedstawienia jednego - dwóch aspektów z tematyki okołowyspiarskiej.
Jest tu zatem i Kethira - omijana przez statki wycieczkowe, jest Kreta z wąwozem Samarią, gdzie turyści gonią się po wyślizganych kamieniach. Jest też Lesvos - z wpływami orientalnymi (jakoś bliżej do Turcji niż do Aten) i maluteńka Simi, na której przykładzie autor rozważa problemy (a raczej ich brak) zdrowotne Greków, zalety diety śródziemnomorskiej i ... przyrządzanie choriatiki.
Oczywistym jest, ze temat nie został wyczerpany. Całkiem zacnie napoczęty - i książkę zdecydowanie muszę przeczytać raz jeszcze, bo ilość informacji w niej zawartych, przekracza pojemność średniej pamięci...
Minusem jest mało porywający styl autora - jest to raczej praca naukowa, niż książeczka do poduszki. Z drugiej strony - czy czytając książeczkę do poduszki dowiemy się czegokolwiek z historii Grecji i Greków? Wątpię. A u Molendy mamy tego az nadmiar.
Wszystkim tym, którzy lubia wiedziec - polecam. Punkt obowiazkowy dla tych, któzy wybierają się do Grecji na wakacje. nie znajdziecie tu jednak wiadomości stricte przewodnikowych.
To jest wciąż publikacja bardziej historyczna, niż przewodnikowa

Druga moja przeczytana książka z serii "Przewodniki historyczne Bellony" i moim zdaniem słabsza w porównaniu do "Chorwacji" Kopra, którą przeczytałem jako pierwszą. Ogólnie jest ciekawa ale widząc inne pozycje autora stwierdzam że trochę poszedł na "łatwiznę" i z kilku swoich książek zabrał tematy z których powstał ten przewodnik.
Mimo wszystko książka jest ciekawa ale jako "przewodnik historyczny" nie do końca spełnia swoją rolę. Dla mnie jako osoby która większość opisywanych wysp widziała na własne oczy jest to fajne uzupełnienie posiadanej wiedzy, i jako taką ją traktuję. Ocena 4(w skali 6 stopniowej) za całokształt

Mimo wszystko książka jest ciekawa ale jako...

• Reportaże
  • Podróżnicze
  • PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Wyspy greckie. Przewodnik historyczny. Kontrowersyjne dzieje Hellady