Sztuka w Polsce 1945-2005

Stentor
2005-01-01
2005-01-01
historia sztuki

Dobrze ukazana panorama zjawisk historyczno sztucznych na przestrzeni 60 lat. Zwarcie i konkretnie pokazany ciąg przyczynowo-skutkowy. Zaopatrzona w spory zestaw ilustracji prac o których mowa ze szczegółowym podpisem (co się bardzo ceni).Trzeba jednak znać zasadnicze podstawy i historyczno sztuczne i czysto historyczno-polityczne by być w stanie pojąć to dzieło. Nie należy według mnie traktować tego jako podręcznik, który nauczy i wytłumaczy wszystko. Bardziej skłaniam się ku traktowaniu tej książki jako pomoc i przekrój pewnych zjawisk w sztuce w Polsce, równie potrzebny i chciany.

Ps: przeczytałam to do egzaminu, ale polecam każdemu zainteresowanemu sztuką i kulturą Polski tą pozycję

Książka Andy Rottenberg jest jednym z niewielu kompendiów historii sztuki polskiej drugiej połowy XX w. Autorka zarysowuje wybrane ważne kwestie i tendencje, tworząc sieć zjawisk i nazwisk, które przeplatając się ze sobą, tworzą obraz sztuki po wojnie. Książka może przerażać swoim ciężarem (wagą!) i objętością, ale bez obaw – większość wydania stanowi bardzo bogaty materiał ilustracyjny. Książka pomogła mi uporządkować moją fragmentaryczną wiedzę dotyczącą nowoczesnej sztuki polskiej i stała się bazą zagadnień, które mogę pogłębiać, sięgając do innych publikacji. To, czego mi zabrakło, to rozwinięcie niektórych tematów – jednak rozumiem, że trzeba było pójść na kompromisy ze względu na poręczność wydania (książka ma prawie 500 str.).

Żebyście wiedzieli, jak ja czekałam na wznowienie tej książki - kto mógł, ukradł ją z każdej biblioteki, do jakiej miałam dostęp, w większości była do korzystania na miejscu lub do wypożyczenia za takim depozytem, że to aż bolało.
I prawdę mówiąc wcale się nie dziwię - bo -izmy nie służą jako wytrychy ani sposoby do maskowania pustki (ukłony dla 102 nowych artystów Franceski Gavin),styl jest przystępny, nie odstrasza żargonem z wykładów na historii sztuki, a autorka zawraca również uwagę na kontekst społeczny i historyczny. Ciekawie czyta się o sztuce, która nie powstaje w próżni, ale na którą wpływa środowisko, galerie, postacie mecenasów i promotorów, wreszcie która odpowiada na prądy i mody.
Największe propsy za to, że autorka nie boi się bezradności wobec sztuki najnowszej, nie boi się też wartościowania.
No i zdjęcia. Mówiłam, że zdjęcia robią tu robotę? Robią!

Przekrojowa charakterystyka polskiej sztuki lat 1945-2005. Autorka żywo, ciekawie i bez dłużyzn przybliża sztukę i twórców tego okresu. Książka wzbogacona jest bardzo licznymi kolorowymi reprodukcjami, więc jest to zarazem cenny album, który zaspokoi gusta fascynatów sztuki.

Hmm, subiektywny wybór artystów przez Autorkę?! To synteza polskiej sztuki współczesnej uwzględniająca najważniejszych artystów i wydarzenia w Polsce. Z tego co pamiętam to sztandarowe dzieła. Może dzieła były wybrane subiektywnie, przecież całego dorobku w takiej publikacji się nie zamieści. Książka jest bogato ilustrowana, tekstu nie ma dużo, co tworzy dość zwięzły obraz tego okresu w sztuce. Gdy ktoś oczekuje czegoś więcej może szukać szerszych opracowań danego nurtu/tematu.
Ale oczywiście każda opinia jest subiektywna. ;)

Bardzo potrzebna książka, jednak wybór artystów był bardzo subiektywny i nie przedstawia całego bogactwa polskiej sztuki najnowszej.

Ciekawe opracowanie, ale niepełne, i trochę jakby rozpatrywane pod kątem "ulubionych" artystów Andy

• Historia sztuki
  • Sztuka