Sztuka w Polsce 1945-2005

Wydawnictwo: Stentor
historia sztuki
sztuka

Sztuka w Polsce 1945-2005 to - jak pisze autorka - podręczny przewodnik. Anda Rottenberg w zwięzły sposób opisuje sztukę i życie artystyczne ostatnich sześćdziesięciu lat, a całości dopełniają noty biograficzne artystów, krytyków, kuratorów i organizatorów życia artystycznego mających duży wpływ na dzieje polskiej sztuki powojennej. Jej linię rozwojową opisuje autorka nie abstrakcyjnie, ale w powiązaniu z rzeczywistością minionego półwiecza. Ukazuje przede wszystkim przemiany w sztuce współczesnej i tych twórców, którzy wnieśli do niej coś nowego. Dzięki tej książce nurty, kierunki, wybitne postaci i zjawiska alternatywne układają się w całość i tworzą logiczny ciąg. Anda Rottenberg nie tylko przedstawia historię sztuki współczesnej w Polsce, ale uczy patrzeć na nią i pomaga zrozumieć nowe zjawiska artystyczne. Książka jest świetnie opracowana edytorsko i bogato ilustrowana (ok. 500 fotografii dzieł sztuki), oprócz rozbudowanego indeksu osób zawiera słownik terminów. [...] nasycona informacjami książka Andy Rottenberg jest praktycznie pierwszą (choć trudno w to uwierzyć) syntetyczną prezentacją sztuki polskiej ostatnich 60 lat. [...] Tekst napisany jest wartko, żywo, bez cienia pseudokrytycznego żargonu. Autorka nie kryje swych upodobań i sympatii, ale też potrafi obiektywnie ukazać cała panoramę zjawisk. Książka napisana jest z pasją, ale bez ideologicznego zacietrzewienia. Połączona z przewidywanym, bardzo obfitym materiałem ilustracyjnym, powinna się stać podstawowym, bardzo potrzebnym, kompendium wiedzy o sztuce w Polsce drugiej połowy XX i początków XXI wieku. (z recenzji wydawniczej Marii Poprzęckiej)

HSztFot | 2015-07-31

Hmm, subiektywny wybór artystów przez Autorkę?! To synteza polskiej sztuki współczesnej uwzględniająca najważniejszych artystów i wydarzenia w Polsce. Z tego co pamiętam to sztandarowe dzieła. Może dzieła były wybrane subiektywnie, przecież całego dorobku w takiej publikacji się nie zamieści. Książka jest bogato ilustrowana, tekstu nie ma dużo, co tworzy dość zwięzły obraz tego okresu w sztuce. Gdy ktoś oczekuje czegoś więcej może szukać szerszych opracowań danego nurtu/tematu.
Ale oczywiście każda opinia jest subiektywna. ;)

Zmora | 2015-10-23

Przekrojowa charakterystyka polskiej sztuki lat 1945-2005. Autorka żywo, ciekawie i bez dłużyzn przybliża sztukę i twórców tego okresu. Książka wzbogacona jest bardzo licznymi kolorowymi reprodukcjami, więc jest to zarazem cenny album, który zaspokoi gusta fascynatów sztuki.

GabrielL Kamiński | 2011-02-07
Przeczytana: 25 października 2005

Ciekawe opracowanie, ale niepełne, i trochę jakby rozpatrywane pod kątem "ulubionych" artystów Andy

Allat | 2012-12-11
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo potrzebna książka, jednak wybór artystów był bardzo subiektywny i nie przedstawia całego bogactwa polskiej sztuki najnowszej.

nina_kulik | 2016-11-13
Agłaja | 2016-10-31