Siedem wieków malarstwa europejskiego

83-04-00065-2
Historia kultury, Sztuka, Malarstwo,
sztuka
Stefania Hernik

Książka stanowi wielki album, w którym skumulowane zostaly reprodukcje dzieł sztalugowych oraz ściennych znamienitych malarzy na przestrzeni XIV-XX wieku. Zaprezentowane na dużym formacie ilustracje zintegrowane są z opisami historii oraz progresji kierunków i nurtów w sztuce epok.

źródło okładki: http://www.mbp.kielce

Gośka | 2019-06-23

MAM NADZIEJĘ, ŻE KIEDYŚ ZNAJDĘ CZAS, ŻEBY PRZECZYTAĆ TO DLA SIEBIE, A NIE DLA ZAJĘCIA ::::::) ALE DOBRA KSIĄŻKA, DOBRZE SIĘ CZYTA, POLECAM JAK KTOŚ CHCE SIĘ DOWIEDZIEĆ RÓŻNYCH CIEKAWYCH RZECZACH

Bożena | 2019-02-07
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Znakomita opowieść o malarstwie europejskim. Autorka nie przytłacza nas swoją erudycją, choć niewątpliwie erudytką jest. Wystarczy minimalna wiedza teoretyczna i można się rozkoszować tekstem. Niestety nie mogę tego samego powiedzieć o ilustracjach, których są bardzo liczne (czarno-białe i kolorowe), ale niestety dosyć kiepskiej jakości. Niestety tak to wygląda w publikacjach z lat osiemdziesiątych XX w. Książka powstawała, kiedy jeszcze wielu artystów, dziś już w zasadzie zaliczanych do klasyki, żyło. Byli to chociażby Salwador Dali, Marc Chagall czy Joan Miró, co stanowi dla mnie dodatkowy plus.
Indeks nazwisk pozwala szybko odnaleźć konkretnego twórcę, jeśli chcemy czytać na wyrywki.
Książka niechcący wpisała się w wyzwanie styczniowe, więc umieściłam ją na tej półce również. Do tej pory czytałam ją wyrywkowo i nie żałuję decyzji o przeczytaniu jej od deski do deski.

Marysia | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

prosty język, mało przymiotników, konkret i porządek.
usiadłam, przeczytałam, dowiedziałam się.

Lykke | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 100 na 10

Ta książka to erudycyjna bomba. Zapalnikiem są niezliczone konteksty, obrazy i biografie artystów, które, zebrane w jedną całość, pozwoliły uderzyć w czytelnika z ogromną siłą. Środki, jakich użyła Maria Rzepińska nie są pirotechnicznymi popisami. Nie są również kondensacją pychy i wywyższenia. Nie są także granicą między śmiertelnikiem a historykiem sztuki. Są efektem tytanicznej pracy i pietyzmu, który doskonale obrazuje nakład źródeł. Maria Rzepińska zaczerpnęła z nich w najmądrzejszy sposób, tworząc książkę- baśń. Doskonałą bajkę na dobranoc, wspaniałą etiudę na rozbudzenie i wspaniały zastrzyk wprost dla zmysłu estetyki. Tę książkę je się garściami, z czego każda dostarcza olbrzymiej dawki przyjemności. Polecam wszystkim, którzy lubią świadome korzystanie z kultury!

rokita49 Boruta | 2015-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Posiadanie takiej książki w domowej bibliotece sprawia dużo radości.Kończę pomału czytać "Obrazy Londynu" Wojciecha Karpińskiego i "Zapatrzenie" Joanny Pollakówny i chętnie zaglądam także do komentarzy pani profesor Marii Rzepińskiej.Może trochę o cenach książek.Album ten wydany w 1986 roku kosztował 4000 zł.Przeciętna płaca w tym roku wynosiła około 25000 zł.Dzisiaj na Allegro można go kupić za kilkadziesiąt złotych.