Okładka książki Mity Rock And Rolla. Cała prawda o najsłynniejszych (i okrytych niesławą) wyskokach największych gwiazd rocka Daniel Durchholz, Gary Graff
Daniel DurchholzGary Graff Wydawnictwo: Burda Publishing Polska reportaż
Jakub Bartoszewicz
Rock mity zespoły ludzie

Ciekawostki z czasów rock n rolla. Wciągająca na maxa

Ciekawostki z czasów rock n rolla. Wciągająca na maxa

W książce tej znajdziemy w ciekawy, przystępny i dowcipny sposób przedstawione największe mity związane z gwiazdami muzyki rockowej i nie tylko. Autorzy przedstawiają genezę powstania danego mitu, plotki i na podstawie faktów, przeprowadzonych wywiadów, wywodzą, ile w nich jest prawdy, a ile wymysłu. Świetna, lekka lektura, która zaciekawia, bawi, czasem szokuje i zniesmacza, ale również niesie ze sobą wiedzę, poszerza horyzonty. Zwraca również uwagę piękne pod względem estetycznym wydanie tej książki, zawierające masę cieszących oko zdjęć. Dla miłośników muzyki rockowej, ale i czytelników zainteresowanych popkulturą jest to pozycja obowiązkowa.

Frank Zappa miał i ma rację: “głupoty jest więcej niż wodoru”. To stwierdzenie dotyczy zarówno muzyków / celebrytów generujących mity jak i osób które w nie wierzą.
“Choć część historii, które przeczytacie w Mitach Rock and Rolla, to nieżyczliwe, mało­ duszne plotki i pomówienia, większość z nich ludzie do dziś opowiadają sobie ze śmiechem lub podziwem. Niezależnie od tego, czy są prawdziwe, czy nie, kilka z nich utarło nosa roz­bestwionym, zapatrzonym w siebie gwiazdom i pokazało fanom, że ich idole to też ludzie z krwi i kości. Każdy, kto chce zdobyć sławę - muzyk, aktor, polityk i sportowiec - musi nauczyć się dystansu i śmiać się z samego siebie. Życie celebryty przypomina cyrk z masą rozmaitych atrakcji”.
Autorzy zebrali 57 opowieści i starali się zweryfikować ich prawdziwość, często pytając u źródła. Większość z nich to ewidentne wymysły, kłamstwa, które powtarzano tak często, że do dziś powracają i wiele osób nadal uważa je za prawdę. W wielu jest jednak jakieś tam (nawet najmniejsze) ziarno prawdy, choć “mitologiczna nadbudowa” sprawiła, że zostały drastycznie ubarwione.
Dla osób zaznajomionych z szeroko pojętą popkulturą, książka odkryciem nie będzie. Autorzy przesadnie nie szokują, ale dobór niektórych mitów jest tendencyjny.

Po przeczytaniu dwóch książek o mocnych tematach postanowiłam sięgnąć po tę pozycję z myślą o odrobinie relaksu i rozrywki. Niestety książka okazała się napisana w sposób mało interesujący a czytanie jej jest męczące. Jeśli ktoś pominie tę pozycję to niczego nie straci. Wręcz przeciwnie, zyska więcej czasu na sięgnięcie po coś bardziej wciągającego. Nie polecam tej książki.

Widzę, że opinie takie średnie, a mnie się bardzo podobało 😁.

Nie wiem jak wasza, ale mitologia rock'n'rolla to moja ulubiona mitologia 😁.

Mity Rock and Rolla to książka, albo bardziej album, który doceni każdy (nie)poważny fan rocka, a ktoś kto (jeszcze) nie jest fanem tego gatunku, być może pojmie, o co z tym całym rock'n'rollem chodzi.

To co Gary i Daniel robi dobrze (oprócz żartów),to research, który musieli popełnić. Albowiem przy każdej z 57 plotek, które omawiają, starali się dojść do samego źródła, a jeśli to nie było możliwe, korzystać z najbardziej wiarygodnych jego strumieni.

Widzę, że opinie takie średnie, a mnie się bardzo podobało 😁.

Nie wiem jak wasza, ale mitologia rock'n'rolla to moja ulubiona mitologia 😁.

To co Gary i Daniel robi...

„W poszukiwaniu sensacji” – tak mógłby brzmieć podtytuł tej książki. Mniej tutaj miejsca zajmuje stricte muzyka, właściwie jest to zbiór tematycznie ułożonych ciekawostek luźno związanym z dorobkiem muzycznym prezentowanych tutaj wokalistów czy zespołów. Więcej tutaj skandali, ekscesów, niesmacznych detali oraz domysłów autorów co do okoliczności w jakich miały miejsce opisywane zdarzenia. Wiele poruszanych tutaj historii nie stanowi obecnie tajemnicy. Zdaję sobie jednak sprawę, że każdego roku może przybywać nowych fanów rocka (i nie tylko tego rodzaju muzyki) złaknionych takich sensacji, toteż taka pozycja ma w sumie wymiar popularyzatorski. Szczerze mówiąc, mnie lektura specjalnie nie ujęła i wolałbym sięgnąć po odrębne monografie poświęcone konkretnym wykonawcom uwiecznionym w tej książce.

Dosyć ciekawa, ładnie wydana i ilustrowana wieloma zdjęciami pozycja, która bierze na warsztat kilka znanych i nieznanych mitów o gwiazdach szeroko rozumianego Rock and Roll'a. Mamy tu nazwiska znane: Bowie, Jackson, Manson, Lady Gaga oraz mniej znane: Grace Slick, Gram Parsons. Niektóre historie znamy doskonale o innych dowiadujemy się po raz pierwszy.
Ciekawym zabiegiem było tutaj podzielenie książki na kilka grup tematycznych - głównych rozdziałów, których tytuły są tytułami znanych piosenek. I tak mamy tu np. rozdział o dziwnych zgonach ("Live and let die") czy satanistycznych skłonnościach ("Sympathy for the devil").
Całość czyta się lekko i przyjemnie a książkę polecam wszystkim fanom muzyki, chcącym uwierzyć lub obalić kilka mitów o swoich ulubionych gwiazdach.

Ciekawym zabiegiem...

Dla ludzi, którzy interesują się muzyką rockową te historyjki to odgrzewane kotlety. Ile można debatować nad śmiercią Kurta Cobaina? Odebrał sobie życie sam czy ktoś mu pomógł, efekt jest ten sam, a prawdy i tak już nigdy się nie dowiemy. Dla tych, którzy się nie interesują rockiem, ta książka to pewnie tylko zbiór opowieści o wybrykach bandy popaprańców. Tak się jednak składa, że uwielbiam tych popaprańców. Kto normalny wciągnąłby prochy własnego ojca? Jak wiarygodnie udawać, że jest się bratem swojej zony? To takie historie budują legendy rock and rolla.

Tylko co w tym zacnym gronie robią Lady Gaga i Ciara?

Całkiem fajna książka, może nie jakaś przełomowa ale można w niej przeczytać kilka ciekawych, zabawnych, a nawet nieco szokujących historii.

• Muzyczne
  • Biografia