Freddie Mercury. Biografia

Tłumaczenie: Lesław Haliński
Wydawnictwo: InRock
Charlotte Black

"Freddie Mercury. Biografia" to fascynująca opowieść o życiu jednego z najlepszych wokalistów wszech czasów. Zyskała uznanie fanów rocka na całym świecie. Znajdziemy tu wielostronny portret charyzmatycznego i ekstrawaganckiego lidera Queen. Prześledzimy jego oszałamiającą karierę w show-biznesie. Przeczytamy również o ciemnej stronie artysty - burzliwym życiu prywatnym i słabości do narkotyków, zwłaszcza kokainy. W biografii przytoczone zostały wypowiedzi dwóch bardzo bliskich biseksualnemu muzykowi kobiet. Freddiego wspomina jego wielka miłość Mary Austin oraz aktorka Barbara Valentin, która na potrzeby tej książki po raz pierwszy opowiedziała publicznie o swoim związku z Mercurym. Poznamy również inne, niepublikowane wcześniej materiały - relacje osób, które doskonale znały wokalistę Queen, m.in. Cliffa Richarda, Bruce'a Dickinsona, Mike'a Morana i Fisha.

źródło opisu: http://inrock.pl/

źródło okładki: http://inrock.pl/

ChicaDeAyer | 2015-06-04
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2015
Przeczytana: 04 czerwca 2015

"Możesz być kochany przez wszystkich, ale mimo to być bardzo samotnym." - takie słowa padły w jednym z nielicznych wywiadów, których udzielił Freddie. Zapoznając się z jego barwnym życiorysem nie sposób nie pochylić się nad tym stwierdzeniem, uświadamiając sobie, jak wielkie brzemię na nim ciążyło.

Z jednej strony bezczelny gwiazdor, uwielbiany i adorowany przez tłumy, przy tym piekielnie zdolny twórca i muzyk, właściciel jednego z najbardziej rozpoznawanych głosów oraz osobowości scenicznych. Prywatnie zagubiony człowiek, rozdarty między poszukiwaniem swojej tożsamości (w tym także orientacji), uciekający w wyniszczające rozrywki i używki, które stanowiły jego sposób na odreagowanie intensywnego życia. Autorka podołała wyzwaniu, starając się portret tego nieprzeciętnego mężczyzny oddać w sposób jak najbardziej skrupulatny, nie przekraczając przy tym granicy dobrego smaku i prywatności. Dlatego też dominujące są opisy zakulisowej kariery Queen od początków istnienia zespołu aż do...

Die_Toten_Maus | 2017-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2017

"Ready Freddie! Crazy little thing called love!"

Freddie Mercury - w tych dwóch słowach mogłaby się zamknąć całą ta recenzja. Bardzo dużo faktów z istnienia Queen, ale nie ma się czego dziwić, Freddie był sercem i duszą tego zespołu przez 20 lat, czyli praktycznie połowę swojego życia. Mamy w tej pozycji opisane początki życia frontmana, drogę do sławy, blask supernowej i powolne gaśniecie gwiazdy. Przejmująca historia wielkiego człowieka. Dość szczegółowa, na tyle by nie "wpieprzać się z butami" tam gdzie czytelnika być nie powinno. Jednocześnie pełna smaczków i wypowiedzi bliskich jak i dalekich znajomych. I oczywiście mnie zawsze rozwalające zakończenie...

Życie Freddiego Mercurego uczy pokory. Człowiek docenia to co najważniejsze gdy zaczyna to tracić. Freddie zaczął doceniać życie, a świat muzyki, krytycy (bardzo pozytywne opinie dla "Made in Heaven") docenili Freddiego, gdy go zabrakło.

Ta pozycja to gratka dla fanów.

Werbena | 2017-01-28

Farrokh, nie ważne, co o Tobie napisali, powiedzieli, nakręcili ani co przemilczeli lub przekręcili. Jesteś i będziesz najlepszy. Forever.

Piotrek | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Najbardziej życzliwy, troskliwy, a przy tym niepokorny showman jaki mógł przyjść na świat. Kto? Freddie, oczywiście. Do książki przyznam podchodziłem z rezerwą. Biografie wielkich gwiazd są bardzo często "wybielane", aby sama gwiazda wciąż błyszczała. O dziwo, jestem miło zaskoczony sporą pracą autorki w pogrupowanie historii życia lidera zespołu Queen. Jest ona całkiem dokładnie zgłębiona i starannie pogrupowana na rozdziały-roczniki. Czasem autorka używa zbyt wielu powtórzeń albo wyprzedza czasowo wydarzenia między rozdziałami, aby utrzymać spójność książki jako całości, czasem widać pewne "skoki" w wydarzeniach, jakby zabrakło wiedzy na określony temat, da się wyczuć pewne niedomówienia. W sumie nie jest to wielka wada i czyta się płynnie i z ciekawością. Dużym plusem jest na pewno spory nacisk kładziony na życie prywatne Mercurego, co na pewno usatysfakcjonuje wielu fanów. Jaka jest wartość tej książki? Jest to dobra pozycja dla tych którzy chcą poznać Freddiego i nie...

Monika Straszewska | 2014-08-03
Przeczytana: 29 lipca 2014

Świetna biografia Freddiego Mercury- od początków w Zanzibarze do śmierci. Możemy go lepiej poznać i zrozumieć. Z pewnością pozycja obowiązkowa dla fanów Queen, ale czyta się ją z przyjemnością i można polecić także tym, którzy za twórczością Królowej nie przepadają. Minus za zdjęcia: jest ich tylko kilka i są tylko czarno białe. Okładka miękka i szybko się niszczy.

Ewa | 2014-08-22

Long story short: jedna z najlepszych jeśli nie najlepsza biografia frontmana kultowej grupy Queen, jaka została przełożona na język polski.

Temat bardzo ciekawy, jakie było też samo życie Freddiego. Podjęty jednak bardzo dobrze, bez zbędnego rozpisywania się i rozwlekania.

Polecam.

Małgorzata Sikora | 2012-12-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: wrzesień 2012

Kocham tego człowieka i ta książka mam wrażenie mnie do niego zbliżyła. Po początkowej próbie rozszyfrowania jego psychiki, przechodzimy do sterty dat, postaci i piosenek, z których kojarzyć możemy najczęściej tylko to pierwsze i ostatnie. Momentami bywało to nawet frustrujące, niemniej polecam mimo wszystko chociażby z powodu rzetelnego umieszczenia wszystkich wydarzeń i wspomnień w chronologicznym czasie.

Soplica | 2016-05-26

Nie polecam, niezbyt rzetelna książka bazująca niemal wyłącznie na wytłuszczaniu skandali.

Luczisuawa | 2016-03-05

Świetna historia Legendy. Momentami wzruszająca, innym razem zabawna. Dzięki lekturze tej książki można poznać Freddiego z innej strony niż tej pokazywanej na koncertach czy w nielicznych wywiadach. Polecam nie tylko fanom, każdy będzie zadowolony z lektury, bo nie jest to pełna niepotrzebnych szczegółów na temat koncertów, utworów i grupy historia.

AnnaSz | 2012-12-30
Przeczytana: 29 listopada 2012

To nie to, co biografia Lesley Ann Jones, ale każdy wielbiciel Queen powinien przeczytać.