Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne

Okładka książki Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne
Irvin David Yalom Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
308 str. 5 godz. 8 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Love Executioner and Other Tales of Psychotherapy
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2014-08-30
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Data 1. wydania:
1989-01-01
Liczba stron:
308
Czas czytania
5 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375549799
Tłumacz:
Małgorzata Jałocho
Tagi:
choroba depresja kompleksy książka popularnonaukowa lęk egzystencjalny obsesja poczucie bezpieczeństwa poczucie własnej wartości problemy rodzinne psycholog psychologia psychoterapia terapeuta terapia zaburzenia lękowe

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
1243 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1854
1506

Na półkach: , , , ,

Wybitny amerykański psychoterapeuta napisał książkę w której omawia wybrane terapie swoich pacjentów, przy okazji odkrywając sekrety psychoterapii i snując rozważania o naturze ludzkiej. Niektóre historie ludzkie porażają cierpieniem, trudno wobec nich przejść obojętnie. Dostaliśmy mądrą książkę mądrego człowieka, mówiącą ważne rzeczy o naszej egzystencji, o naszych lękach, o naszym bólu istnienia; z pewnością będę do niej wracać.

Można tą książkę traktować jako zbiór ciekawych przypadków terapeutycznych, ale jest czymś więcej. Dostajemy traktat o naturze ludzkiej pełen głębokich, filozoficznych rozważań. A pisze to nie uczony mający wiedzę książkową, ale lekarz mający do czynienia na codzień z całym spektrum ludzkich zachowań, z przypadkami ekstremalnymi i trudnymi, człowiek który zdobył dogłębną praktyczną wiedzę o naturze człowieka

Zaczyna autor od tego, że wyróżnia cztery podstawowe problemy stojące przed pacjentami, którzy przychodzą na psychoterapię. Są to: „nieuchronność śmierci, dotycząca nas samych i tych, których kochamy, wolność kształtowania swego życia wedle własnej woli, nasza ostateczna egzystencjalna osobność i, w końcu, brak narzucającego się oczywistego sensu życia.”

Ciekawy w tej liście jest problem wolności kształtowania własnego życia, wiążący się z odpowiedzialnością. Wiele osób, pisze autor, ucieka od odpowiedzialności, nie jest w stanie przeprowadzić koniecznych zmian w swoim życiu. Autor omawia przypadki i techniki terapeutyczne związane z tym problemem.

Bardzo ciekawie pisze o tym dlaczego nie możemy w pełni poznać drugiej osoby: bo myślimy obrazami a komunikujemy się słowami, bo informacje o sobie ujawniamy selektywnie, bo każda osoba wreszcie „jest odrębnym, przebogatym i niezwykle złożonym światem.”

Prawie każda opowieść o pacjencie jest ciekawa i pouczająca, niektóre wzruszają. Pokrótce omówię te, które wywarły na mnie największe wrażenie.

Przejmująca jest relacja z terapii kobiety, która nie może się otrząsnąć z żałoby po utracie córki, mimo, że dziecko zmarło już 4 lata temu. Przy okazji pracy z nią pisze Yalom ważne słowa: „uświadomiła mi prawdę, którą miałem wykorzystać w całej swojej przyszłej pracy z pacjentami pogrążonymi w żałobie. Zrozumiałem, że aby móc się nauczyć żyć z umarłymi, trzeba najpierw nauczyć się żyć z żywymi.”

Omawia autor przypadek starej kobiety, która od wielu lat tkwi w pułapce obsesyjnej miłości, miłość ta przynosi tylko złe rzeczy, ale nie potrafi się od niej uwolnić. Bardzo ciekawie pisze Yalom o pracy nad uwolnieniem się od tego destrukcyjnego uczucia.

Bliski mi bohater historii „Trzy nieotwarte listy”.

Przejmujące w dobrej psychoterapii jest to, że terapeuta uczy się wraz z pacjentem, że błądzi, że czasami przy okazji terapii prowadzi autoterapię. Yalom otwarcie pisze o swoich wątpliwościach i błędach, to nadaje książce wielką wiarygodność.

To ważna, mądra i inspirująca książka, z pewnością będę do niej wracać.

Wybitny amerykański psychoterapeuta napisał książkę w której omawia wybrane terapie swoich pacjentów, przy okazji odkrywając sekrety psychoterapii i snując rozważania o naturze ludzkiej. Niektóre historie ludzkie porażają cierpieniem, trudno wobec nich przejść obojętnie. Dostaliśmy mądrą książkę mądrego człowieka, mówiącą ważne rzeczy o naszej egzystencji, o naszych lękach,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 084
  • Przeczytane
    1 579
  • Posiadam
    299
  • Psychologia
    95
  • Teraz czytam
    70
  • Ulubione
    59
  • Chcę w prezencie
    16
  • 2021
    13
  • 2018
    12
  • Do kupienia
    12

Cytaty

Więcej
Irvin David Yalom Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne Zobacz więcej
Irvin David Yalom Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne Zobacz więcej
Irvin David Yalom Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także