Nieco inna historia cywilizacji. Dzieje banków, bankierów i obrotu pieniężnego

Wydawnictwo: Veda
9788361932123
bankowość, banki, pieniądz, historia
jnnklk

Kto, kiedy i dlaczego wynalazł pieniądze? O ile na pierwsze dwa pytania odpowiedź jest bardzo trudna, to na ostatnie – dlaczego – już można odpowiedzieć. Pieniądze zostały wynalezione, bo istniała taka społeczna potrzeba. I nie ma znaczenia, czy chodzi tu o brzęczącą monetę czy o jakąś walutę umowną. Może nią bowiem być każdy ekwiwalent towaru, o ile strony obrotu się na taką transakcję...

Pieniądze zostały wynalezione, bo istniała taka społeczna potrzeba. I nie ma znaczenia, czy chodzi tu o brzęczącą monetę czy o jakąś walutę umowną. Może nią bowiem być każdy ekwiwalent towaru, o ile strony obrotu się na taką transakcję zgadzają. Wszak już dwadzieścia wieków temu Arystoteles określił, że pieniądz jest dzieckiem handlu. Same pieniądze też są towarem, jednak takim, który służy tylko i wyłącznie jako pieniądz, i towar ten w tej właśnie postaci budzi najwięcej emocji.

05_partnerzy

W tej książce nie tylko pieniądze są przedmiotem dociekań autora. Stefan Bratkowski równie skrupulatnie zajmuje się innymi pojęciami z zakresu obrotu pieniężnego: kapitałem, kredytem, pożyczką, rentą, wekslem czy depozytem, a także prawem rzymskim, które – co bardzo istotne - położyło podwaliny pod nowożytne prawo bankowe.

Z tej książki dowiemy się również, co w dziedzinie rozwoju finansów zawdzięczamy różnym nacjom: Rzymianom, Grekom, Fenicjanom, Chińczykom i pozostałym. Polakom również przypadła niemała rola w kształtowaniu tej dyscypliny wiedzy i to nie tylko za sprawą Kopernika. Ta pasjonująca opowieść o dziejach banków i bankierów to także kopalnia wiedzy o rozwoju cywilizacji na przestrzeni ostatnich 3 tys. lat.

źródło opisu: http://www.veda.com.pl/index.php?option=com_conten...(?)

źródło okładki: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRffbCO6S2...»

rasilio | 2015-02-04
Na półkach: Szafa 3a, Przeczytane

Kolejne rozdziały to kolejne cywilizacje, narody, kultury i epoki.
Nie jest to logiczna, beletrystyczna niemalże powieść o rozwoju narzędzi finansowych jak to ma miejsce w podobnej „Potędze pieniądza” Fergusona. Mamy tu raczej opis znanych różnym kulturom zdobyczy „cywilizacji pieniądza”.
Akapity z krótkim tłem historycznym, z informacjami dotyczącymi rozwoju handlu, rynku finansowego, gospodarki pieniężnej, władców, finansistów, etymologii, z odniesieniami do źródeł z epoki oraz opinii historyków, z którymi autor często polemizuje nie wahając się przedstawiać wielu swoich teorii.
Układ tych akapitów jest jednak dość chaotyczny, takie troszkę własne notatki pasujące do rozdziału. Zwięzłość tych akapitów - podrozdziałków pozostawia czasem niedosyt (oczywiście skłaniając do własnych studiów).
Tło historyczne opisane w skrócie (co się chwali) za to bardzo ekscentrycznie i delikatnie mówiąc subiektywnie (może i przez to świeżo). W każdym razie łatwo zapada w pamięć.
Zabrakło mi...

GrzegorzDe | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Jak robiono dawniej interesy? Kto, jak i na czym najwięcej zarabiał? Kto rządził światowymi finansami przez wieki i na jaką zmieniała się kolejno finansowa stolica świata? Co się dzieje, gdy na rynku brakuje pokrycia dla papierowych pieniędzy i dlaczego nie zawsze dzieje się tak samo? Kiedy chłop polski nosił złoty łańcuch i dlaczego nie opłacało się Polski rozbierać? - to tylko nieliczne pytania, na których odpowiedź znajdziecie w tej jakże wyczerpującej pozycji, niemal encyklopedii dziejów pieniądza.

Książka bardzo obszerna, w każdym rozdziale opowiadającą inną historię, jednak rozdziały powiązane są chronologicznie i kończą się na początkach XX wieku, dochodzą do epoki ostatnich 100 lat, kiedy to pieniądze stają się wirtualne. Ciekaw jestem, kiedy autor poruszy ten temat, który również leży w sferze jego zainteresowań.

Niemniej jednak książka potrzebna, wkład pracy ogromny, wiedza olbrzymia i nie często demaskująca błędy nawet największych autorytetów historii pieniądza. Polecam.

Strategos | 2012-09-22
Przeczytana: 2012 rok

Książka w sam raz aby czytać co wieczór w losowych rozdziałach. Każdy rozdział stanowi oddzielną historię i pozwala lepiej zrozumieć jak robiono interesy w dawnych czasach.

Aztek_Anonim | 2015-12-19
aniczeka | 2015-10-23