Prezydent, papież, premier: oni zmienili świat

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Obalenie Komunizmu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: AMF Plus Group
The president, the pope, and the prime minister
978-83-60532-04-1
historia
Krzysiek W

Reagan, Jan Paweł II i Thatcher to troje przywódców, którzy zniszczyli sowiecki komunizm i jego "imperium zła". Wszyscy troje zaczęli kariery od średnich szczeble hierarchii politycznej lub kościelnej i nikt nie sądził, że kiedyś osiągną jej szczyt i obalą komunizm. Jak tego dokonali opisuje O'Sullivan w nowej książce "Prezydent Papież Premier. Oni zmienili świat". Rola polskiego Papieża w obaleniu komunizmu będzie szczególnie fascynującą częścią książki dla czytelnków w Polsce.

Ronald Reagan uchodził za zbyt konserwatywnego. Margaret Thatcher również była zbyt konserwatywna - poza tym nikomu nie przyszłoby do głowy, że funkcję przywódcy brytyjskiej Partii Konserwatywnej mogłaby sprawować kobieta. A pomysł wyboru Polaka na papieża wydawał się już zupełnie absurdalny, zwłaszcza że kardynał Wojtyła był zdecydowanym antykomunistą i obrońcą tradycji, podczas gdy wierni na całym świecie, podobnie jak ludzie Kościoła, sądzili, że przyszłość będzie się opierać na odprężeniu w stosunkach z Sowietami i liberalizmie społecznym na Zachodzie.

Ronald Reagan, Margaret Thatcher i Karol Wojtyła nie tylko osiągnęli najwyższe dostępne dla nich stanowiska, lecz także przeżyli zamachy na ich życie, współpracowali w cudownym dziele pokojowego uwolnienia Europy Wschodniej od sowieckiego komunizmu oraz przywrócili energię swym rodakom i ludziom Zachodu. To oni stanowili źródło optymizmu, który ożywił ogarniętą marazmem Amerykę lat siedemdziesiątych, sparaliżowaną strajkami i upadkiem ekonomicznym Wielką Brytanię, a także Kościół katolicki, wstrząsany rewolucją społeczną i seksualną.

W książce Prezydent, Papież i Premier John O'Sullivan, doświadczony dziennikarz i były autor przemówień Margaret Thatcher, ujawnia:
- jak Reagan, Thatcher i Jan Paweł II stali się wybitnymi przywódcami, znakomicie przygotowanymi do przejęcia władzy po porażce liberalizmu;
- jak wizyta Jana Pawła II w Polsce w czerwcu 1979 roku spowodowała narodziny Solidarności;
- jak sowieckie Politbiuro mniej bało się zagrożeń militarnych niż moralnego osłabienia komunizmu wskutek działań papieża;
- jak zwycięstwo Thatcher w konflikcie o Falklandy stało się punktem zwrotnym zimnej wojny;
- jak Reagan postarał się, żeby papież otrzymywał informacje amerykańskiego wywiadu na temat wydarzeń w bloku sowieckim;
- jak niechętnie Reagan popierał jądrową "równowagę strachu" i jak uznał Inicjatywę Obrony Strategicznej (SDI) za odpowiednią alternatywę;
- jak Sowieci na próżno usiłowali nakłonić papieża, by przyłączył się do kampanii przeciw SDI;
- jak postawa Reagana, który nie zgodził się na kompromis zaproponowany przez Gorbaczowa w Rejkiawiku, przyspieszyła rozpad sowieckiego imperium;
- jak Reagan, Thatcher i Jan Paweł II przywrócili optymizm i nadzieję swoim rodakom.

Roman Dłużniewski | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Świetna książka!! Trzech ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na los współczesnego świata. Mnóstwo szczegółów, dat, faktów. Bardzo dobrze się ją czyta. Polecam!!!

Rydzek | 2013-09-19
Przeczytana: maj 2013

Książka jest o tematyce bardzo ciekawej. Sugeruje nam bowiem biografie trzech wielkich wodzów, czy raczej opis ich walki z komunizmem. Opisy z tyłu, informujące np. że opisane jest, jak Reagan postarał się, żeby papież otrzymywał korespondencję o wydarzeniach w panstwach komunistycznych, sprawia, że czytelnikowi chce się ją wziąć do ręki. Jednak początek czytania jest brutalną konfrontacją z rzeczywistością. Tu książka robi się nudna, ciągnie się niemiłosiernie. Autor, mimo pociągającej okładki, nie szczędzi nam drastycznych szczegółów, jak dziesięciostronicowe opisy wyborów i programów różnych partii w tamtych czasach. Bardzo ciężko jest brnąć przez nią - traktuje głównie o polityce. Chyba jedyny ciekawy fragment dotyczy zamachów na przywódców, którzy ledwo uszli z życiem. Ogólnie książka mnie rozczarowała.

Cuz | 2012-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe

Jestem tą książą zauroczony. Autor wspaniale przedstawił trzy najwybitniejsze osobistości tamtych czasów, które są mi szczególnie bliskie z racji wyznawanego światopoglądu. Każdy kto interesuje się historią zimnej wojny koniecznie musi przeczytać tę pozycję. Dzięki niej mogłem usystematyzować i poukładać sobie pewne fakty które znałem, a także wypełnić luki w wiedzy i poznać przyczyny i skutki, a nie tylko przebieg wielu wydarzeń. Zdecydowanie polecam!

romek | 2013-03-23
Przeczytana: 13 marca 2013

Dosc wnikliwa analiza,tego do czego przyczynili sie bohaterzy tej ksiazki.Reagan,Thatcher,Jan Pawel II nie watpliwie mieli duzy wspolodzial w tym ze upadl komunizm.I chyba nikt lepiej niz O'Sullivan nie bylby w stanie tego opisac lepiej.Bardzo fajnie napisana ksiazka, i czyta sie ja fantastycznie.To pozycja godna POLECENIA

Cogaiseoir | 2013-02-11
Przeczytana: marzec 2012

Książka w obiektywny sposób ukazuje, jak trójka pozornie niezwiązanych ze sobą ludzi potrafiła w imię tych samych celów obalić komunizm i zapisać się na kartach historii poprzez swoje niezwykłe czyny. Heroizm, bezkompromisowość i walka w imię wyższego dobra - szkoda, że takich osób nie ma na świecie więcej...

ronnie | 2012-05-23

Bardzo dobra książka! W końcu można zobaczyć z różnych perspektyw działalność tych trzech Wielkich osobistości.

Ambrose | 2016-01-31
Miguel_Gatillo_18 | 2016-01-11