Globalizacja

Globalization and its discontents
83-01-14205-7
ekonomia, globalizacja
Nietamarja

Autor - wybitny uczony, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2001 roku - przedstawia "blaski i cienie" dotychczasowego procesu globalizacji. Omawia błędy popełnione przez rządy i instytucje międzynarodowe, niespełnione obietnice, zaistniałe sytuacje kryzysowe oraz działania Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Krytykując obecne mechanizmy, przedstawia także propozycje reform zmierzających do tego, by proces globalizacji nie odbywał się jedynie w interesie najbogatszych, lecz by nowy światowy ład ekonomiczny przyczyniał się do rozwoju krajów najbiedniejszych.

Napisałem tę książkę dlatego, że (...) widziałem na własne oczy, jak bardzo niszczycielski może być wpływ globalizacji na kraje rozwijające się, a zwłaszcza na najuboższe spośród nich. Jestem przekonany, że globalizacja - zniesienie barier krępujących wolny handel i ściślejsza integracja gospodarki w skali międzynarodowej - może być siłą służącą dobru i że potencjalnie może poprawić sytuację wszystkich ludzi na świecie, a w szczególności ubogich. Ale sądzę też, że aby tak się stało, sposób, w jaki jest ona przeprowadzana, (...) powinno się gruntownie przemyśleć od nowa.

(Joseph Stiglitz, fragment Przedmowy)

Książka przeznaczona dla studentów wyższych lat wszystkich uczelni na kierunkach ekonomii, zarządzania i marketingu, socjologii i innych nauk społecznych oraz menedżerskich do przedmiotów: Globalizacja, Współczesne problemy globalizacji, Gospodarka światowa, Współczesne problemy zarządzania. Jest to lektura obowiązkowa także dla wszystkich tych, którzy chcą wyrobić sobie własne zdanie na temat przeszłości oraz przyszłości globalizacji i jej wpływu na życie przeciętnego człowieka.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/