Technopol. Triumf techniki nad kulturą

Tłumaczenie: Anna Tanalska-Dulęba
Książka jest przypisana do serii/cyklu "SPECTRUM". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Technopoly: The Surrender of Culture to Technology
8372006377
technika, kultura, filozofia
n0e

Książka Postmana to błyskotliwy pamflet nie tyle na technikę, ile ludzką, stechnicyzowaną mentalność owładniętą ideą, że środki techniczne mogą nas wyręczyć w myśleniu i działaniu. Pamflet zaś rządzi się regułami tekstu literackiego: bliżej mu czasem do felietonu niż sążnistych rozpraw naukowych. Tą pasją moralizatorską tłumaczyć można to, że w Technopolu pojawiają się przykłady odwołujące się do rozmaitych sfer ludzkiego doświadczenia: raz Postman pisze o rewolucji, jaką wywołał wynalazek telegrafu, innym razem w błyskotliwy sposób analizuje, co stało się z pacjentem wraz z rozwojem technologii medycznej, a jeszcze w innym miejscu - zajmuje się szczególnie ważnym dla niego oddziaływaniem technologii niewidzialnych, zakorzenionych w naszej świadomości.

Aesir | 2013-08-31
Przeczytana: lipiec 2012

Książkę rozpoczyna autor od paraboli "Sądu Tamuza", zaczerpniętej z dzieła "Fajdros" Platona. Morał tejże opowieści stanowi swoiste memento przed jednostronną oceną efektów implementacji nowego wynalazku, w tym przypadku pisma, zaprezentowanego Tamuzowi przez boga Teuta. Każda innowacja techniczna, lub technologiczna, zgodnie z tezą Postmana, daje nowe możliwości kosztem dawnego ładu. Innymi słowy wynalazki przewartościowują różne aspekty aktywności człowieka, czy też kulturę, przykładowo na płaszczyźnie lingwistycznej. Nowoczesne rozwiązania powodują addycję nowych słów, bądź rzutują na zmiany semantyczne istniejących jednostek leksykalnych dla konceptualizacji nowych technik i technologii. Tuż po zmierzchu ery dinozaurów, słowo "komputer" dotyczyło pracownika, który przeprowadzał długie i skomplikowane obliczenia, natomiast obecnie stanowi nazwę maszyny, rzadziej kąśliwy alias matematycznego geniusza. Analogicznie rozwój telewizji znacząco zmodyfikował znaczenie pojęcia "dyskurs...

tazi | 2015-09-29
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 27 września 2015

Intrygująca, chociaż momentami nieznośnie fatalistyczna, czy wręcz apokaliptyczna praca, ukazująca nam ludzkie uzależnienie, zniewolenie, narkotyczny głód technologii. Momentami zbyt przerysowana, chwilami nadająca się do ustawienia w jednym rzędzie z myślami, które sama krytykuje jest jednak warta przeczytania. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na ukazanie problemu, wręcz literackie uzmysłowienie go, wymuszające do samo-ustosunkowania się. Po drugie pozwala na spojrzenie z perspektywy czasu na rozwój hipotez czy może powinienem powiedzieć proroctw dotyczących rozwoju techniki i ludzkiej z nią relacji. Po trzecie warto czytać książki, które dają nam coś więcej niż tylko fajną przygodę, które wywołują w nas emocjonalny sprzeciw i potrzebę udowodnienia, że nie jest tak źle, a może że jest?

Ania | 2014-10-21

Fragment, który przeczytałam pozwala mi stwierdzić, że książka ta może być bardzo ciekawym zbiorem myśli. Pozwalam sobie także zauważyć ,że z reguły pozycje polecane przez wykładowcę, który polecił nam ów fragment są warte tego by się w nich zanurzyć gdyż niosą ze sobą albo jakieś głębokie myśli albo też zmuszają do wielu przemyśleń.

Marcin Łochowski | 2015-11-01

Niezwykle wartościowa pozycja. Z jednej strony nie dowiedziałem się z niej nic, czego sam bym już nie wiedział, z drugiej - zwróciła moją uwagę na kwestie, których znaczenie do tej pory marginalizowałem. Minusem jest to, że niektóre rozdziały upchano po brzegi zbędnymi i niedającymi się zapamiętać w takiej ilości informacjami stricte historycznymi, zapewne po to, by zamaskować treść dającą się streścić w kilkunastu zdaniach. Ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne, tym bardziej, że książka skłania do bardziej krytycznego i analitycznego myślenia nad pewnymi sprawami. Z niecierpliwością oczekuję mającego się ukazać na początku przyszłego roku czasopisma Albo albo wydawanego przez Eneteię, które będzie poświęcone właśnie technopolowi z odniesieniami do psychologii głębi.

ameliatango | 2015-05-06

Rewelacja, ta książka mnie bardzo zainspirowała i zwróciła moją uwagę na wiele istotnych spraw, o których nie myśli się na co dzień. Polecam

KaMiŚ | 2016-01-09
Na półkach: 2016, Studia, Przeczytane

Przeczytane w troszkę więcej niż połowie.

theo | 2016-11-15
Przeczytana: 30 listopada 2016