Mroczne serce Hollywood

Tłumaczenie: Robert Pucek
Wydawnictwo: Black Publishing
The Dark Heart of Hollywood: Glamour, Guns and Gambling - Inside the Mafia's Global Empire
literatura faktu
Ag2S

„Niech ci się przypadkiem nie wydaje, że to jest jakiś pieprzony Disneyland” Szokująca książka o związkach Hollywood z mafią. Thompson odsłania kulisy wpływu świata zdegenerowanych przestępców na fabrykę snów. A począwszy od czasów koniunktury lat dwudziestych i okresu prohibicji, był on ogromny; gangsterzy nie tylko przyjaźnili się z producentami i aktorami, ale bezpośrednio wpływali na to,...

„Niech ci się przypadkiem nie wydaje, że to jest jakiś pieprzony Disneyland”

Szokująca książka o związkach Hollywood z mafią. Thompson odsłania kulisy wpływu świata zdegenerowanych przestępców na fabrykę snów. A począwszy od czasów koniunktury lat dwudziestych i okresu prohibicji, był on ogromny; gangsterzy nie tylko przyjaźnili się z producentami i aktorami, ale bezpośrednio wpływali na to, co miliony widzów oglądały na srebrnym ekranie. Byli bezkarni, udało im się zbudować silną pozycję, bo policja Los Angeles nie zwalczała przestępczości, ale sama ją organizowała. Świetnie czuli się pośród gwiazd, w blasku kamer i fleszy. Blichtr przyciągał mafię i przyciąga nadal, bo w Hollywood spotykają się trzy wszechpotężne siły: pieniądze, polityka i zbrodnia.

źródło opisu: http://blackpublishing.pl/

źródło okładki: http://blackpublishing.pl/

Wioleta Sadowska | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

"Hollywood było – i jest – ojczyzną oraz zapleczem politycznym jednego przemysłu, gdzie bezpiecznie spotykają się siły, które kontrolują nasze życie: pieniądze, polityka i zbrodnia".

Przed rozpoczęciem lektury tej książki, widoczny kontrast stanowiły dla mnie dwa słowa użyte w jej tytule, czyli "mroczne" i "Hollywood". Jak to? Hollywood jest przecież kojarzone ze światłem gwiazd, blaskiem fleszy, lecz na pewno nie z mrokiem. Po lekturze tej publikacji już wiem jednak, że osławiona Fabryka Snów już od samego początku posiadała swoją strefę mroku.

Douglas Thompson przez ponad dwadzieścia lat był zagranicznym korespondentem. Obecnie pisuje do wielu ważnych czasopism na świecie. Jego książki zostały wydane w dwunastu językach, w tym bestsellerowe biografie Madonny, Leonarda DiCaprio czy Clinta Eastwooda. Autor dzieli swój prywatny czas między angielską wieś a Kalifornię.

"Mroczne serce Hollywood" to publikacja podzielona na cztery księgi, w których siedemnaście rozdziałów zabiera...

Kalissa | 2014-12-26
Przeczytana: grudzień 2014

”Chociaż każdy dużo tu rozprawia o człowieczeństwie i o tym, jak postępujemy wobec siebie, naprawdę w tej galaktyce liczą się tylko wizerunek i zdolność zarabiania pieniędzy”.

Jest to dość dobra powieść – ale tytuł jest mylący. Spodziewałam się książki o AKTORACH i FILMACH powiązanych z mafią. Tymczasem powieść dość szeroko i szczegółowo opowiada i charakteryzuje członków mafii, którzy działali na terytorium Stanów Zjednoczonych, także w Hollywood, skupia się w pewnym momencie – dość nużąco – na tajemnicy zabójstwa Kennedy’ego i w ogóle ukazuje powiązania mafii z polityką, a kończy udziałem mafii w piractwie płyt DVD i spekulacjami na temat roli Makao i Chin.

Na tym tle, tylko czasami, błyskała postać Franka Sinatry czy Marylin Monroe. Tym samym autor nie odkrywa niczego niezwykłego. Bo przecież chyba każdy wie, że wielkie wytwórnie filmowe zostały założone lub finansowane przez członków mafii. I każdy wie, że Frank Sinatra był powiązany z mafią, a Marylin Monroe przez swój...

madziusia | 2014-12-01
Przeczytana: 09 listopada 2014

Hollywood nie od dziś znane jest ze swojej mrocznej działalności. Pieniądze, sława, seks, narkotyki, przemoc - to tylko kilka słów, z którymi od lat kojarzony jest największy ośrodek amerykańskiej kinematografii, o którym Marilyn Monroe mówiła: "Płacą ci pięćdziesiąt tysięcy dolarów za pocałunek i pięćdziesiąt centów za duszę". W swojej najnowszej książce Douglas Thompson przybliża zależności, jakie na przestrzeni lat łączyły świat zdegenerowanych przestępców ze środowiskiem Hollywood.

"Niech ci się przypadkiem nie wydaje, że to jest jakiś pieprzony Disneyland".

Kontakty filmowców z przestępczością zorganizowaną sięgają lat dwudziestych i okresu prohibicji, kiedy to z dostaw nielegalnego alkoholu korzyści czerpały obie, zaangażowane w to przedsięwzięcie, strony. Aktorzy, producenci i reżyserzy w alkoholu odnajdywali ukojenie dla zszarganych nerwów. Gangsterzy dzięki nawiązywanym znajomościom wpływali pośrednio, a czasem nawet bezpośrednio na powstające w Hollywood filmy....

Baselka | 2015-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2015

"Mroczne serce Hollywood" - strasznie napaliłam się na tą książkę jak tylko ją zobaczyłam w internecie. Po jakimś czasie była już w moim posiadaniu. Zasiadłam do niej z przeświadczeniem że dowiem się czegoś czego jeszcze nie wiem o aktorach i aktorkach z złotego wieku Hollywood. Od samego początku książka opisywała związek hollywood z mafią, autor poświęcił dużo miejsca na opisy bossów maffii, zabójstw na zlecenie itd. Gdzieniegdzie przewinęło się nazwisko Sinatry i Monroe. Ogólnie jestem zadowolona z książki, dobrze mi się ją czytało.

Weronika | 2014-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2014