Clint Eastwood. Człowiek wart miliard dolarów

Okładka książki Clint Eastwood. Człowiek wart miliard dolarów Douglas Thompson
Okładka książki Clint Eastwood. Człowiek wart miliard dolarów
Douglas Thompson Wydawnictwo: Bertelsmann Media biografia, autobiografia, pamiętnik
Bertelsmann Media
2007-06-01
2007-06-01
Magdalena Słysz
Eastwood biografia

Bardziej portret niż biografia, gdyż nie ma tu mowy o chronologii, ale nie jest to zarzut. Najgorsza bowiem jest sama wazeliniarska treść, a przy okazji (z reguły - kolejnych pochwał) także liczne powtórzenia, więc redakcja oryginału najwyraźniej dała ciała.

Zazwyczaj mam opory przed czytaniem biografii osób, które jeszcze żyją, wszak opis zawarty w książce nie jest kompletny, jednak dla wyjątkowych postaci naginam swoje zasady.
Clint jest wyjątkowym aktorem i reżyserem, zaczynał od telewizyjnego serialu, potem jednak jego kariera nabrała niebywałego rozpędu gdy dostał angaż w westernowej trylogii Sergio Leone. Zagrał tam Bezimiennego, rewolwerowca który musi zaprowadzić porządek w zwykłym amerykańskim miasteczku.
Eastwood to człowiek instytucja, jest znany nie tylko z szeregu filmów- cykl o Brudnym Harrym, Bez Przebaczenia, Gran Torino, Wzgórze ROzdartych Serc, Ucieczka z Alcatraz, oraz wyreżyserowania sporej liczby filmów - Rzeka Tajemnic, Listy z Iwo Jimy, czy Za Wszelką Cenę to również bardzo znane i docenione przez publiczność oraz krytyków dzieła.
Ta książka to również opis życia pozafilmowego naszego bohatera. Poznajemy jego rodzinę, miłosne podboje, kolejne małżeństwa, czy też nieznany mi fakt, że Clint Eastwood był burmistrzem miejscowości, w której zamieszkiwał. W pewnym momencie przebąkiwano nawet, że mógłby wystartować w wyścigu do Białego Domu, wszak Ronald Reagan również zaczynał od aktorstwa.
Do tego jednak jak wiadomo nie doszło, Clint mimo już 90 lat na karku nadal jest aktywny zawodowo, w 2018 wystąpił nawet jako aktor.
Można by się długo rozpisywać na jego temat, ja jestem absolutnym fanem jego twórczości, jest artystą wybitnym i poza drobnymi wpadkami cały czas trzyma wysoki, bądź bardzo wysoki poziom.

Książka jak ksiązka - typowa biografia, ale osoba w niej przedstawiona... Cóż, nie dziwie się, że tysiące kobiet szalało za Clintem i żadna nie potrafiła mu się oprzeć. Nieprzeciętny charakter, ciekawa osobowość. Jeśli lubicie filmy z jego udziałem, zdecydowanie warto przeczytać.

Widziałem mnóstwo filmów Clinta Eastwooda,niezwykle go cenię zarówno jako aktora jak i reżysera.Dlatego gdy koleżanka z pracy pożyczyła mi jego biografię z chęcią wziąłem się za czytanie i zrobiła na mnie duże wrażenie.Clint Eastwood to symbol i legenda Hollywood,gwiazdor już od lat 50tych gdy przez wiele lat znany był z telewizyjnego serialu "Rawhide", następnie w latach 60tych stał się kultowym bezimiennym rewolwerowcem ze słynnej Dolarowej trylogii Sergio Leone,a od początku lat 70tych i debiutem "Zagraj dla mnie Misty" również zaczął karierę cenionego reżysera.Nie można zapominać o kultowej roli "Brudnego Harrego",która doczekała się kolejnych kontynuacji i na zawsze utrwaliła obraz Clinta w pamięci wszystkich fanów kina.W biografii poznajemy zarówno jego osobowość,styl pracy na planie,to jaką ekipą filmową się otaczał,jak działał.Mamy tu też wątki jego licznych romansów ,małżeństw,nie wszystko kończyło się happy endem,a spór o kasę z wieloletnią kochanką Sondrą Locke nieco uszczuplił budżet gwiazdora.Clint to nie jest typowy gwiazdor,ma on bardzo specyficzny styl,wysoki,powściągliwy,przyciągający uwagę.Mężczyźni podziwiają jego rolę za pewność siebie,odwagę,męstwo i pewną antysystemowość,natomiast kobiety są pod wrażeniem jego niezwykłego czaru i przyciągania.To człowiek o wielkiej charyzmie,niesłychanie pracowity,wiedzący czego chce i czego wymaga.Wraz z nim dorastały kolejne pokolenia przez wiele dekad,a jego kariera reżyserska pokazuje niezwykły rozwój.To autor takich doskonałych filmów jak "Bez przebaczenia","Rzeka tajemnic",czy "Za wszelką cenę".Biografię polecam wszystkim fanom aktora i kina.

Zbyt dużo błędów w tekście, utrudnia czytanie, co do informacji biograficznych też dosyć płytka. Polecam sięgnąć po któraś z innych dostępnych biografii Clinta, choć dla początkujących fanów chcących zglebić się w życiorys może być okey.

Juz od wstepu wieje nudą. Książka sprawia wrażenie opracowania, kompilacji wypowiedzi aktora uzupełnioną komentarzem narratora. Szkoda, bo liczyłam na wartościową biografię.

• Wspomnienia/biografie...
  • Trudno powiedzieć kiedy
  • Zagraniczni filmowi
  • Biografie, wspomnienia
  • Chcę przeczytać: Książki
  • Wszystkie - Książki
  • Biografie, autobiografie

Dodaj cytat z książki Clint Eastwood. Człowiek wart miliard dolarów