Wakacje Mikołajka

Cykl: Przygody Mikołajka (tom 3) | Seria: Mikołajek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Les vacances du Petit Nicolas
Ag2S

Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku! Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej – ten charakterystyczny kwadratowy format rozpoznawał każdy fan serii. Na pięćdziesiątą rocznicę pierwszego polskiego wydania...

Na pięćdziesiątą rocznicę pierwszego polskiego wydania przygotowaliśmy zupełnie nową edycję cyklu. Nieco większy format i nowe okładki kryją jednak te same przezabawne historie, które ciągle zdobywają nowych czytelników w różnym wieku, zachwycając kolejne pokolenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

chrispu | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

Trochę odmienna książeczka o przygodach Mikołajka. Autor pokusił się tu (lub zrobił to celowo) o połączenie w jedną całość przygód Mikołajka na wakacjach. Zarówno z rodzicami jak i wypadu na kolonie.
Co ciekawe, każdy z rozdziałów poprzedzany jest króciutkim wstępem, co sprawia wrażenie ciągłości przygody. Nie ma tu za wiele o szkolnych przyjaciołach Mikołajka, jest za to sporo o nowych, tym razem "wakacyjnych małych kretynach" widzących świat wg. swoich zasad i usiłujących nagiąć do tej wizji dorosłych. I właśnie z tego względu książeczka mi się podobała - wprowadza sporo nowego, świeżego humoru do historyjek o Mikołajku, kilka zabawnych spostrzeżeń odnośnie odbierania przez dzieciaków świata trochę starszych od siebie i całkiem dorosłych. A kilka z krótkich, zabawnych ripost da się wykorzystać i obecnie chcąc kogoś zaskoczyć.
No i bawią oczywiście genialne rysuneczki - szczególnie te gdzie jest mnóstwo postaci - frajdę sprawia zauważenie jakiejś zabawnej scenki gdzieś na drugim...

Książniczka | 2014-09-06

To jedna z moich ulubionych książek o Mikołajku, bardzo też różniąca się od reszty. Mikołajek znajduje się w zupełnie nowym otoczeniu - nad morzem z rodzicami oraz już sam, na koloniach. Nowi koledzy i kolejne niesamowite sytuacje wnoszą coś nowego i świeżego do tych opowieści. Tutaj Mikołajek znajduje się zdecydowanie na pierwszym planie, w przeciwieństwie do poprzednich tytułów, gdzie jego koledzy byli pełnoprawnymi bohaterami historii. Tutaj inni chłopcy są trochę na uboczu i trochę mało wyraźnie zarysowano ich osobowości, ale absolutnie nie przeszkadza to w odbiorze książki.

Dorośli wciąż dostają spazmów, zmagając się ze skutkami szaleństw gromady dzieciaków, których pomysły i zachowania nawet najbardziej wytrzymałego rodzica lub opiekuna doprowadziłyby do ciężkiej migreny... Kto może, ten ucieka, niestety nie każdy może...

Jestem zachwycona i rozbawiona. A humor sytuacyjny zawarty w tych rewelacyjnych opowiastkach niejednokrotnie doprowadził mnie do łez...ze śmiechu.

Pinacolada | 2015-06-23

Świetna książka nie tylko dla najmłodszych. Śmieszne przygody grupki rozrabiaków na wakacjach, którzy wplątują się w zabawne historie. Polecam!

marta_per | 2017-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2017

Świetna zabawa zwłaszcza dla... dorosłych. Chociaż czasem prawda trochę w oczy kole ;) Polecam przygody Mikołajka dzieciom, rodzicom i nierodzicom. Trochę humoru przyda się każdemu.

Gustawsonek | 2014-05-30
Przeczytana: 2010 rok

Mikołajek na wakacjach, Nowe przygody Mikołajka i inne części, to też ten sam Mikołajek, i nie da się go podrobić. Gdy ma się zły humor, miło powrócić do dawnych przygód Mikołajka, przeczytanego już setki razy i wciąż nie nudnego.

Piotr | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 lutego 2014

Znakomita zabawa od pierwszej do ostatniej strony :)

Urszula | 2012-08-25

"Wakacje Mikołajka", jak i pozostałe książki cyklu, mają jedną ogromną wadę - są za krótkie, no bo co w końcu, kurczę blade! Takie genialne książki dla dzieci (i nie tylko) powinny mieć setki stron, powinny nigdy się nie kończyć... :)

Woody | 2017-11-23
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Zabawne, świetnie napisane przygody Mikołajka i jego kolegów-łobuziaków :) Lubię ten cykl książeczek, świetne pozycje dla dzieci i dorosłych.

Magdalena | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane, BookAThon
Przeczytana: 05 lipca 2016

Muszę się przyznać, iż to "Wakacje Mikołajka" podobają mi się najbardziej. Przynajmniej do tego momentu, gdy poznałam cztery pierwsze tomy.

"Wakacje Mikołajka" to coś całkiem innego. Nie ma szkoły, nie ma dawnych przyjaciół (poza Jadwinią). Za to pojawią się nowe miejsca i nowi bohaterowie.

Pierwsza połowa "Wakacji Mikołajka" to historia, w której Mikołajek wyjeżdża na wakacje z rodzicami. Są to wakacje nad morzem, gdzie Mikołajek poznaje nowych przyjaciół, ale i denerwuje swoich rodziców. Przygody w dalszym ciągu są zabawne, pełne humory i pomysłów małych chłopców.

Więcej:

Karolina | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Nie zdawałam sobie sprawy, że będę tak dobrze się bawić czytając Mikołajka. Szczrze mówiąc wypożyczyłam go z biblioteki Alliance Francaise w oryginale, żeby poćwiczyć francuski, ale przy okazji śmiałam się do łez. I zrozumiałam fenomen tego dzieciaka. Nie wiem, jak odczytywałabym jego przygody czytając je za młodu, ale teraz jednoczyłam się z dorosłymi w książkce, którzy wzdychali lub chcieli dawać klapsy nieznośnym dzieciakom. A nieznośne dzieciaki opisywały swoje psoty ta naturalnie, że to tylko potęgowało zabawność całej sytuacji. Ta historia jest ironicza i tak naprawdę opowiedziana dla dorosłych - z przymrużeniem oka pokazuje życie z małym urwisem. Z pewnością sięgnę po olejne części - również w oryginale, ale już z wielką przyjemnością.