Mury Hebronu

Okładka książki Mury Hebronu
Andrzej Stasiuk Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
178 str. 2 godz. 58 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
178
Czas czytania
2 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
8306025385
Tagi:
więzienie PRL gryps
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową Jurij Andruchowycz, Andrzej Stasiuk
Ocena 6,8
Moja Europa. D... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Redakcja Tygodnika Powszechnego
Ocena 7,7
Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
303
292

Na półkach: , ,

Hebron powinien kojarzyć się nam z miejscem jakiegoś azylu a nawet miejsca wręcz świętego. Miejsca, w którym panują niepodważalne zasady życia i postępowania. Mogłoby wydawać się, że ten skrawek ziemi jest tak piękny i otwarty, że zawsze będziemy gotowi poznać jego ,,oblicza". Jakże to jest mylne i obłudne! Pewne światy są zamknięte na szersze otoczenie. Do pewnych światów nie możemy się dostać. Pewne miejsca na zawsze pozostaną zamknięte i my jako ludzie z zewnątrz nigdy nie odkryjemy realnej i prawdziwej twarzy skrytego miejsca. Miejsca, które otoczone jest grubym murem, drutem kolczastym i wieżami strażniczymi. Tym światem jest więzienie...
Poczynając ten wstęp mam bardzo mieszane uczucia. Wynikają one z dużego trudu jakim jest zrozumienie tego utworu. Składa się on z cyklu opowiadań. Niby nic nadzwyczajnego, ale warto wspomnieć, że Andrzej Stasiuk czekał siedem lat na wydanie swojego zbioru opowiadań. Świadczy to o poważnym temacie, który został poruszony w ,,Murach Hebronu". Życie więźnia i jego podejście do wolności. Próba zrozumienia własnej sytuacji. Umiejętne staranie się pogodzenia pewnych spraw. Całość szokuje i wywołuje ogromne zainteresowanie. Język jest bardzo wulgarny, ale taki oczywisty i wyrazisty - używany jest przecież w grupie więźniów czyli osób, którzy byli gotowi na wszystko. Jakże mocno dalej są gotowi! Uwydatniają się różne oblicza narracji i prezentacji poszczególnych tematów. Z każdą stroną odkrywałem szokujące wydarzenia i rzeczy, o których sam nie mógłbym pomyśleć. Przyznam szczerze, że to bardzo uświadamia i sprowadza człowieka na ziemię. Tematy i sprawy ,,przyziemne" opisywane są, a raczej opowiadane stylem przesadnie wysokim. Stylem, który skupia uwagę czytelnika i wywołuje pewne refleksje. Cały ten cykl jest specyficzny i zaskakujący. Prezentuje wszelkie możliwości człowieka, który nie żyje ograniczeniami. Jest to może swoista walka z tematami tabu? Czasami mimo wszystko społeczeństwo pragnie skrywać trudne i nieodpowiednie tematy. Przerzucając kolejne kartki opowiadań spotkamy się z kazirodztwem i rodzajem parafilii seksualnej - zoofilią. Nie zabraknie zjawisk, które występują na marginesie życia społecznego. Pojawi się złudna i fizyczna miłość, która doprowadzi do zaskakujących czynów. Pragnący wszystkiego człowiek staje się zwierzęciem, które nie ma zahamowań. Trwając w tym amoku sam zapomina o naturalnych zahamowaniach. Stwarza sobie azyl, w którym nie ma żadnych ograniczeń. Żyje w tej samej przestrzeni, ale wytycza sobie różne obowiązki względem własnego ciała.. Ciało staje się przestrzenią, w której nie ma ograniczeń. W przestrzeni nie ma barier, jest wolność. Ten Hebron jest takim samym miejscem jak to nasze, doczesne, ale wytycza własne i odmienne hierarchie, które z czasem zaczynają tworzyć pewną wspólnotę. Wspólnotę ludzi, którzy żyją inaczej.
Stasiuk jest mistrzem krótkich form. To widać po sposobie pisania i układzie zdań. Cykl nie jest długi, ale prezentuje sobą bardzo dużą zawartość wątków i tematów. Nie polecam tych opowiadań osobom, którym los zwierząt nie jest obojętny. Nie polecam osobom, które nie chcę poznać tego prawdziwego i realnego świata, który tak naprawdę jest koło nas. Tutaj, obok, na zawsze... On jest. Dzieło przeczytane na potrzeby zajęć z literatury najnowszej.

Hebron powinien kojarzyć się nam z miejscem jakiegoś azylu a nawet miejsca wręcz świętego. Miejsca, w którym panują niepodważalne zasady życia i postępowania. Mogłoby wydawać się, że ten skrawek ziemi jest tak piękny i otwarty, że zawsze będziemy gotowi poznać jego ,,oblicza". Jakże to jest mylne i obłudne! Pewne światy są zamknięte na szersze otoczenie. Do pewnych światów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 643
  • Chcę przeczytać
    1 414
  • Posiadam
    418
  • Ulubione
    85
  • Teraz czytam
    28
  • Chcę w prezencie
    25
  • Literatura polska
    25
  • 2013
    14
  • 2014
    12
  • Literatura polska
    12

Cytaty

Więcej
Andrzej Stasiuk Mury Hebronu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także