Tajemnicze przygody Sherlocka Holmesa, słynnego ajenta śledczego

Okładka książki Tajemnicze przygody Sherlocka Holmesa, słynnego ajenta śledczego praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Code Red kryminał, sensacja, thriller
Code Red
2014-06-02
2014-06-02
sherlock holmes arthur conan doyle

„Tajemnicze przygody Sherlocka Holmesa. Słynnego ajenta śledczego” to książka zdecydowanie różniąca się od pozostałych przygód znanego detektywa. Do tej pory zdając relację z przeczytanych książek Doyle’a… zdawało się relację z książek Doyle’a. A pozycja dzisiejsza taką nie jest. Mimo iż opowiada losy Sherlocka Holmes’a to autorem w tym wypadku jest ktoś inny, nie Doyle.
Opowiadania, które znaleźć można w „Tajemniczych przygodach…” pochodzą z Niemiec, a ich pierwsze publikacje przypadają na lata 1907-1911. Z racji tego, że w gruncie rzeczy opowiadania były anonimowe nie będę wymieniał osób, które za najsławniejszych autorów nowych losów Sherlocka uchodziły. Wszystkie najważniejsze informacje można odszukać we wstępie przygotowanym przez redaktora tego wydania – Pawła Dembowskiego.
Przed sięgnięciem po tę książkę nie zastanawiałem się nawet czy jest jakakolwiek możliwość, żeby Holmes’a umieścić w świecie kompletnie oderwanym od jego naturalnego środowiska (mam tu na myśli świat wykreowany przez Doyle’a) i umieszczenie w kompletnie innym miejscu. Jakież było moje zdziwienie gdy we wstępie dowiedziałem się, że w tej książce na daremno można szukać takich postaci jak Watson, Lestrade czy też pani Hudson. Oczywiście niemieccy autorzy wprowadzili swoje odpowiedniki tych osób co od razu stawia przed oczami pewien obraz – jedynie Sherlock Holmes zostaje zachowany, a wszystko co do tej pory znane zostaje wymazane. Dlaczego? Pierwsza odpowiedź jaka przychodzi mi na myśl to szybki sposób zyskania rozgłosu swoich opowiadań jakie stworzyli autorzy z Niemiec. Doyle wykreował bohatera, który sławę zyskiwał na całym świecie. Dlaczego więc ktoś miałby tego nie wykorzystać i zamiast tworzyć własnego bohatera „podczepić” się pod postać Holmesa. Brak wiary we własne możliwości? Szybka chęć zysków? A może hobbystyczne zafascynowanie Doyle’m i chęć szerzenia dokonań Holmes’a bez prywatnych profitów? Odpowiedzi może być wiele, jednak która z nich jest prawidłowa – tego już się chyba nie dowiem.
Teraz, skoro już wyjawiłem swoje wątpliwości co do środowiska „nowego” Holmes’a to warto się zastanowić nad tym czy autorzy sprostali wyzwaniu, aby dorównać umiejętnościami Doyle’owi, skoro stworzyli historie jego najsławniejszemu bohaterowi. Według mnie niestety nie udało im się dokonać tej sztuki, a najlepszym dowodem na to są pierwsze opowiadania, w którym wyraźnie widać działania Holmes’a szeroko oparte na współpracy z innymi śledczymi oraz swoim praktykantem. Oryginalny detektyw Doyle’a sam potrafił rozwikłać najbardziej zawiłe sprawy, czym śledczych wprowadzał w osłupienie. Tutaj natomiast mamy do czynienia ze wspólnym dochodzeniem co jak na Holmes’a jest rzeczą niespotykaną. Wiadomo, że bohater innych autorów mógł się różnić od swojego brytyjskiego odpowiednika, ale takie różnice w działaniu są wręcz ciężkie do przełknięcia dla zagorzałego fana Sherlocka jakim sam jestem. Dlatego cały czas mnie zastanawia czemu autorzy nie wykreowali własnego bohatera tylko podszyli się pod Sherlocka Holmes’a sami skazując się na porównania.
Streszczać treści opowiadań nie będę, bo kto będzie chciał książkę przeczytać na pewno to zrobi. Najlepiej jest oczywiście samemu przekonać się o słuszności moich słów na temat „Tajemniczych przygód Sherlocka…”. Książka zdecydowanie nie spełniła moich oczekiwań, wręcz mnie rozczarowała i w zasadzie się nie dziwię, że opowiadania te tak późno zyskały światło dzienne, bo znajdują się na tym świecie dzieła, która w zupełności mogą stanowić zamiennik dla czytelnika, aby nie poświęcać czasu na akurat tę pozycję.
Ale cóż, pewnie ile ludzi, tyle charakterów, więc może i ta książka również będzie posiadać swoich zwolenników.

Ostatnia ofiara bożka 5/10 16.06.2014r.
Katastrofa budowlana 6/10 23.06.2014r.
Morderstwo w haremie 7/10 26.06.2014r.
Tajemnica pergaminu 6/10 30.06.2014r.
Mężczyzna pokojówką 6/10 07.07.2014r.
Niebezpieczny zakład 5/10 13.07.2014r.
Inżynier szacha 5/10 17.07.2014r.
Tajemnica spętanej ręki 5/10 18.07.2014r.
Miłosny szal króla złodziei 5/10 21.07.2014r.
Podróż na północ 5/10 10.08.2014r.

Ostatnia ofiara bożka 5/10 16.06.2014r.
Katastrofa budowlana 6/10 23.06.2014r.
Morderstwo w haremie 7/10 26.06.2014r.
Tajemnica pergaminu 6/10 30.06.2014r.
Mężczyzna pokojówką 6/10 07.07.2014r.
Niebezpieczny zakład 5/10 13.07.2014r.
Inżynier szacha 5/10 17.07.2014r.
Tajemnica spętanej ręki 5/10 18.07.2014r.
Miłosny szal króla złodziei 5/10 21.07.2014r.
Podróż na północ 5/10...

• EBOOK
  • 2019!
  • Kryminał
  • BookRage.org

Dodaj cytat z książki Tajemnicze przygody Sherlocka Holmesa, słynnego ajenta śledczego