Samotność Portugalczyka

Okładka książki Samotność Portugalczyka Iza Klementowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Samotność Portugalczyka
Iza Klementowska Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-08-25
Data 1. wyd. pol.:
2014-08-25
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375368307
Tagi:
Portugalia Portugalczycy kultura Portugalii kultura luzofońska
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Azja 3. Opowieści podróżne Max Cegielski, Jerzy Chociłowski, Tomasz Fedor, Artur Gutowski, Iza Klementowska, Jacek Konieczny, Michał Książek, Andrzej Meller, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Ocena 7,0
Azja 3. Opowie... Max Cegielski, Jerz...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 (56) / sierpień 2022 Sylwia Chutnik, Bernardine Evaristo, Katarzyna Kazimierowska, Iza Klementowska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Aleksandra Lipczak, Maciej Marcisz, Jarosław Mikołajewski, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady
Ocena 7,5
Pismo. Magazyn... Sylwia Chutnik, Ber...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Cienie imperium, cienie ludzi



805 243 70

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
784 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
269
268

Na półkach:

Kiedy myślimy o Portugalii widzimy przede wszystkim rozjaśnione słońcem twarze, blask księżyca odbijający się od rzeki Tag i azulejos od lat opowiadające swą historię. Czujemy zapach kawy unoszący się nad kawiarniami Belem i słyszymy śpiewną mowę Fernando Pessoi oraz melancholijne dźwięki fado. Każdy, kto odwiedził Portugalię przyzna jednak, że wszystko to spowite jest w trudną do opisania niepowtarzalną aurę. Próbę zrozumienia tego pełnego kontrastów państwa oraz zgłębienia portugalskiej duszy podjęła Iza Klementowska w swej najnowszej książce Samotność Portugalczyka.

Czym właściwie staje się samotność jeśli przestaje być doświadczeniem jednostki, a zmienia się w cechę łączącą wszystkich mieszkańców danego kraju? Jak wyznaczyć jej początek i czy można założyć, że kiedyś minie? Iza Klementowska nie formułuje tych pytań wprost, nie udziela na nie także bezpośredniej odpowiedzi. W zajmujący sposób opowiada najnowszą historię Portugalii poprzez rozmowę o doświadczeniach przyjaciół i osób napotkanych przypadkiem podczas licznych podróży do tego malowniczego państwa, a ich opowieści urastają do rangi swego rodzaju symbolu. Dona Augusta wspomina o wszechobecnych aresztowaniach i strachu, który krępował ludziom usta oraz odbierał radość życia. Maria da Conceição de Melo Rita opowiada natomiast o życiu codziennym sprawcy tego terroru, twórcy estado novo, Salazarze – dyktatorze, który sprawował władzę nad Portugalczykami przez trzydzieści sześć lat. Jego okrutną politykę kontynuował Marcelo Caetano, którego rządy obaliła rewolucja goździków, o czym dowiadujemy się ze wspomnień Ferreiry. W rozmowach Klementowskiej pojawia się także problem portugalskich kolonii i to, jak ich mieszkańcy odbierani są w Lizbonie. Rdzenni Portugalczycy niechętnie powracają do tego tematu, nie wszyscy czują też wstyd – pisarz Gonçalo M. Tavares mówi: „wielu młodych zaraz po studiach wyjeżdża do byłych kolonii w poszukiwaniu pracy, bo czują, że tak mogą i że wolno im to zrobić. Ale generację mojego ojca poczucie odpowiedzialności jeszcze ciśnie. Chociaż to też jest dziwna sprawa, bo my, Portugalczycy, nie mamy poczucia, że kolonizacja w naszym wykonaniu była okrutna”. Kolonizacja i jej obecne konsekwencje wygląda całkiem inaczej z punktu widzenia Amálii, która piętnaście lat temu opuściła Brazylię: „Czasem myślę o tym, żeby wrócić do Brazylii. Tylko że byłabym tam jako ta Portugalka z zadartym dumnie nosem, przemądrzała i niedostępna, bo tak postrzegają je Brazylijczycy. A tu jestem gorsza. Nie wiem co lepsze. Na pierwszy rzut oka nie widać, że są podziały w społeczeństwie. Bardziej przypomina ono pudełko z kolorowymi koralikami, które ktoś dopiero zamierza nawlec na żyłkę. Naszyjnik jeszcze niegotowy. (…) Miłość Portugalczyków do ludzi jest ogromna, ale ta miłość stawia warunki”. Jest również trudna do zdobycia, ponieważ Portugalczycy przepełnieni są zazdrością, strachem przed życiem i często brakuje im poczucia własnej wartości, co widać na przykładzie historii Any. Reportaże Klementowskiej nie są jednak przygnębiające. Odsłaniają pełną kontrastów portugalską duszę, ale przede wszystkim pokazują, że Portugalia ciągle jeszcze się zmienia i bardzo powoli wychodzi z cienia.

Autorka porusza w swojej pracy wiele ważnych tematów dla współczesnej Portugalii – poczucie wyobcowania, powszechne bezrobocie, żal wywołany wspomnieniami o własnej potędze, brzemię krzywd doznanych podczas dyktatury Salazara. Dużą zaletą Samotności Portugalczyka jest również sposób, w jaki książka została napisana. Nie jest bowiem tylko garścią suchych faktów – widać w niej fascynację autorki tym pięknym krajem, ciężką pracę włożoną w zdobycie tak rzetelnych informacji na tematy, o których Portugalczycy nadal nie chcą rozmawiać, ale przede wszystkim każda historia jest pełna emocji i sprawia, że czytelnik utożsamia się z bohaterami zbliżając się nieco do poznania tajemnicy portugalskiej samotności.

Justyna Techmańska

Kiedy myślimy o Portugalii widzimy przede wszystkim rozjaśnione słońcem twarze, blask księżyca odbijający się od rzeki Tag i azulejos od lat opowiadające swą historię. Czujemy zapach kawy unoszący się nad kawiarniami Belem i słyszymy śpiewną mowę Fernando Pessoi oraz melancholijne dźwięki fado. Każdy, kto odwiedził Portugalię przyzna jednak, że wszystko to spowite jest w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 028
  • Chcę przeczytać
    854
  • Posiadam
    206
  • Reportaż
    42
  • Teraz czytam
    22
  • 2018
    16
  • Ulubione
    15
  • 2023
    15
  • 2019
    15
  • Reportaże
    11

Cytaty

Więcej
Iza Klementowska Samotność Portugalczyka Zobacz więcej
Iza Klementowska Samotność Portugalczyka Zobacz więcej
Iza Klementowska Samotność Portugalczyka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także