rozwiń zwiń

Białe. Zimna wyspa Spitsbergen

Okładka książki Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
Ilona Wiśniewska Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-08-08
Data 1. wyd. pol.:
2014-08-08
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375368291
Tagi:
człowiek Norwegia obca kultura reportaż Spitsbergen wielokulturowość wspomnienia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (55) / lipiec 2022 Wojciech Brzoska, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Majmurek, Redakcja magazynu Pismo, Anna Sawińska, Karin Smirnoff, Michał Szczęch, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, W...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Emma Becker, Nicholas Demes, Stanisław Grochowiak, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Barry Lopez, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Magdalena Nowicka-Franczak, Agata Okońska, Wojciech Orliński, Papusza, Barbara Sadurska, Rebecca Solnit, Edward Stachura, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Emma Becker, Nichol...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Białe, bielsze, śnieg



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1905 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
283
276

Na półkach: , , , , , , ,

Wycieczka w chłodniejsze rejony po czterech miesiącach upałów? Dlaczego nie... Spitsbergen to dla mnie synonim piekła na Ziemi. Wszyscy znajomi wiedzą, że nienawidzę zimy w każdym jej przejawie i że od listopada do kwietnia moje życie składa się głównie z narzekania. Jak zatem ludzie mogą żyć w miejscu, gdzie lato wyznacza jedynie słońce, które nie gaśnie? I przez pół roku jest jasno i zimno, a przez następne pół ciemno i bardzo zimno? Dzięki tej książce można zajrzeć do świata, który sami sobie stworzyli i poznać ich unikatowe życiorysy. Bo każdego na tę zimną wyspę przywiodło coś innego.

Reportaż Ilony Wiśniewskiej pokazuje zimną wyspę jako miejsce niezwykle kolorowe w swych odcieniach szarości. Gdy w przyrodzie brakuje barw, przywożą je ze sobą przyjezdni, czasem z tak odległych miejsc jak Meksyk, Tajlandia czy Iran. Zaszczepiają na Spitsbergenie skrawki swojej kultury, które mieszają się w małym miasteczku Longyearbyen. Obchodzą różne święta i mają różne sposoby na przetrwanie ciemnej pory. Dla mnie właśnie ta część książki, poświęcona przedstawicielom wielu narodów mieszkających razem w bardzo zintegrowanej społeczności, była najciekawsza. Świetnie bawiłam się zatem przez nieco ponad połowę książki.

Niestety potem, kiedy Autorka przeszła do opisywania polskich śladów na Spitsbergenie, czar nieco prysł. Życiorysy naszych rodaków w Arktyce są i były na pewno bardzo interesujące, jednak encyklopedyczne opisy i powtarzanie bardzo podobnych opisów przyrody, dość mocno mnie znużyły i przez ostatnie 50-60 stron musiałam przebrnąć na raty. W dodatku poszczególne historie przedstawione zostały w sposób chaotyczny i zupełnie niezapadający w pamięć. To moje główne zastrzeżenie wobec tej niedługiej książeczki. Być może autorka zbytnio zaplątała się we własnym entuzjazmie i chęci przekazania jak największej liczby informacji.

Ogólnie jednak reportaż ze Spitsbergenu robi pozytywne wrażenie. Czuję pewien niedosyt po zbyt krótkiej moim zdaniem części poświęconej psim zaprzęgom. Zupełnie nie rozumiem też, jaki związek z resztą książki ma historia wschodnioeuropejskie uciekinierki, która zdecydowała się nie skorzystać z azylu w Norwegii i wróciła do domu. Moim zdaniem nie ma żadnego. Ale styl autorki jest przystępny, zdarza jej się błysnąć dowcipem. Uważam też, że warto podczas tej lektury przekonać się, jak szerokie jest pojęcie egzotyki i że czasem zupełnie inny świat jest tak blisko nas i jest tak abstrakcyjny i tak inny niż wszystko, co znamy.

Wycieczka w chłodniejsze rejony po czterech miesiącach upałów? Dlaczego nie... Spitsbergen to dla mnie synonim piekła na Ziemi. Wszyscy znajomi wiedzą, że nienawidzę zimy w każdym jej przejawie i że od listopada do kwietnia moje życie składa się głównie z narzekania. Jak zatem ludzie mogą żyć w miejscu, gdzie lato wyznacza jedynie słońce, które nie gaśnie? I przez pół roku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 478
  • Chcę przeczytać
    1 960
  • Posiadam
    479
  • Reportaż
    94
  • Teraz czytam
    66
  • 2021
    45
  • 2019
    39
  • 2022
    34
  • Ulubione
    31
  • Literatura faktu
    30

Cytaty

Więcej
Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Zobacz więcej
Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Zobacz więcej
Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także