Niszczyciele zapór. Nalot na zapory, 1943 r.

Okładka książki Niszczyciele zapór. Nalot na zapory, 1943 r. James Holland
Okładka książki Niszczyciele zapór. Nalot na zapory, 1943 r.
James Holland Wydawnictwo: Astra historia
2014-01-01
2012-05-10
Karol Grzelak
II wojna światowa Zagłębie Ruhry RAF

O wielu akcjach z okresu IIWŚ pisze się, że były "brawurowe" i slogan ten może się wydać dzisiaj trochę wyświechtany. Jednak na pewno nie jest tak w przypadku nocnego lotu 19 Lancasterów na wysokości czubków drzew, poniżej linii wysokiego napięcia, zakończony zrzuceniem skaczących bomb i zniszczeniem dwóch wielkich zapór w Zagłębiu Ruhry. Książka w niezwykle drobiazgowy sposób opisuje całe przedsięwzięcie od pierwszych wizji i pomysłów słynnego konstruktora Barnesa Wallisa, poprzez wszystkie komisyjne, sztabowe, polityczne przepychanki, formowanie 617 dywizjonu, sam nalot aż do opisu jego dramatycznych skutków. Dodajmy, że dramatycznych zarówno dla ludności niemieckiej jak i znacznej części z atakujących załóg.
Książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Po raz pierwszy dotarło do mnie jak trudna pod względem czysto pilotażowym (pomijając niemiecką obronę) była to akcja i jakiego nadludzkiego wysiłku wymagała od załóg. Książka ma pewne wady – momentami byłem przytłoczony natłokiem nazwisk i postaci. Same załogi to kilkadziesiąt osób a co najmniej drugie tyle jest w książce wzmiankowanych. Są to ludzie tacy jak wojskowi, inżynierowie, politycy, członkowie rodzin albo przyjaciółki lotników. Wreszcie niemieccy cywile, na których zniszczenie zapór i wywołana tym powódź spadły dosłownie niczym grom z, w tym akurat wypadku ciemnego nieba. Składam to jednak na karb kronikarskiej rzetelności autora, której obrazu dopełniają zamieszczone w książce mapki i ilustracje, schematy a także wykazy załóg, używanych kodów, stopni wojskowych i indeks postaci.
O czym warto wspomnieć to fakt, że autor rozprawia się z mitem (wywodzącym się wprost z goebbelsowskiej propagandy),że nalot nie przyniósł znaczących skutków. Zawsze wydawało mi się to absurdalne, że ekspediowanie gigantycznych środków finansowych i ludzkich, w samym środku wojny miałoby rzekomo nie mieć znaczenia. Holland drobiazgowo wylicza niemieckie straty (często zaskakująco dalekosiężne i pozornie niezwiązane bezpośrednio z atakiem) i chociaż Niemcy po kilku miesiącach przywrócili zapory do funkcjonalności to zmarnowanych na to środków zabrakło gdzie indziej.

Dobre rzetelne opracowanie pisane dostępnym językiem

Dobre rzetelne opracowanie pisane dostępnym językiem

Na półkach: , , , , , , , , ,

Pierwsza książka poświęcona nalotom na zapory III Rzeszy -z pośród przeczytanych przeze mnie - w której większość treści poświęcono powstaniu planu i przygotowaniem do operacji. Polecam.

Interesuję się książkami o tematyce historycznej, i szczególnie przepadam za takimi, które opisują pojedyńcze wydarzenia. Między innymi dlatego, że są one opisane z najdrobniejszymi szczegółami, dokładnie tak samo jak w tej książce. Dodatkowo jest ona napisana z wybitnym rozmachem i nie ukrywam że na prawdę przynajmniej mi miło się ją czyta. Serdecznie polecam wszystkim zainteresowanym, ponieważ warto.

Książka opisuje dokładnie przygotowania do nalotu jak i sam nalot na zapory w III Rzeszy. Czytając ma się wrażenie, że Autor położył nacisk na przygotowanie. Znajdują się tam opisy sylwetek osób biorących udział w akcji, konstruktorów uzbrojenia i dowództwa. Charakterystyki są bardzo dokładne, co powoduje, że mogą powodować znudzenie. Książka wyraźnie traci na tempie i czyta się ją ciężko.
Opis nalotu jest w mniejszości, podobnie jak i skala zniszczeń po przerwaniu zapór. Szkoda, bo jest o wiele ciekawsze dla mnie niż perypetie miłosne pilotów.
Książka na samym początku wyposażona jest w dokładne rysunki schematyczne i mapy. Pod koniec mamy wklejkę ze zdjęciami.
Wydanie w twardej oprawie, ale papier żółty - gorszego gatunku. Czcionka duża nie męczy oczu.
Można przeczytać, aczkolwiek ubolewam że Autor nie przesunął środka ciężkości na samą akcje i jej skutki.

Świetna książka pokazujące wszystkie przygotowania i trudności z jakimi musieli się zmierzyć organizatorzy ataku na niemieckie zapory wodne. Dzięki niej możemy się dowiedzieć jakie przeciwności, zarówno te techniczne jak i w samym nastawieniu osób decydujących o ataku, musiał pokonać główny konstruktor skaczącej bomby. Jak wiele wysiłku wymagało od Guya Gibsona stworzenie i wyszkolenie specjalnego dywizjonu. Dużym plusem w porównaniu do pozostałych książek traktujących o ataku na zapory jest podsumowanie strat zadanych Niemcom. Dzięki temu mamy możliwość oceny czy operacja okazała się sukcesem czy jej koszty nie przerosły zysków. Autor w charakterystyczna dla siebie sposób przestawia całą operację, przeplatając historie pilotów, naukowców i dowódców z ówczesną sytuacją na frocie.

• Historyczne
  • II Wojna Światowa
  • Wojenne
  • Egzemplarz papierowy
  • 41. Lotnictwo

Dodaj cytat z książki Niszczyciele zapór. Nalot na zapory, 1943 r.