Pamiętniki Tatusia Muminka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Muminpappans memoarer
Muminki, Włóczykij, Ryjek, mała Mi
Ag2S

W 2014 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tove Jansson – twórczyni Muminków, sympatycznych trolli znanych czytelnikom na całym świecie. Z tej okazji ukazuje się nowe wydanie całego dziewięciotomowego cyklu. Wysmakowane okładki dla koneserów, a w środku te same niezapomniane historie, które od lat zachwycają zarówno małych, jak i dorosłych czytelników. Bo z tych wyjątkowych, pełnych mądrości książek po prostu się nie wyrasta.

Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek, czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Opinie czytelników (1989)

"Pamiętniki Tatusia Muminka" to moje szóste spotkanie ze znakomitą twórczością Tove Jansson.
Dzięki tej pisarce, przeniosłem się w świat Muminków, w świat który zawsze mnie fascynował i który został przez nią od początku do końca wykreowany.

Mnóstwo w tej książce humoru, niesamowitych wydarzeń, chwil grozy i przeciekawych przygód.
Ta pozycja niczym nie ustępuje innym z serii o Muminkach.
Napisana jest tak lekkim stylem, że ma się wrażenie jakoby słowa były zbudowane z ptasiego mleczka a my wciąż jesteśmy dziećmi i chcemy więcej.
Ten pamiętnik ma swoje przesłanie. W życiu ważne jest odnalezienie swojego szczęścia, swojej pasji którą można realizować. Ale jeszcze ważniejsze jest odnalezienie tej drugiej połówki.

vampireheart | 2016-03-29
Przeczytana: 28 marca 2016

"Pamiętniki Tatusia Muminka" wydawały mi się najmniej zachęcającą pozycją z serii, więc książka leżała na półce, kurzyła się i czekała, czekała, czekała. W końcu wzięłam ją do rąk, a moje oczy rozszerzyły się z wrażenia.

Muszę przyznać, że Tatuś Muminka to jedna z mniej lubianych przeze mnie postaci. Perspektywa przeczytania tomu, który swoją nazwą wskazywał na największe zainteresowanie jego osobą, nie była mi szczególnie przyjazna. Poza tym, co taka niepozorna postać może zaoferować? Obiecałam sobie jednak, że przeczytam wszystkie części przygód Muminków, więc w przypływie tęsknoty za moimi ukochanymi trollami, chwyciłam w końcu za tę pozycję.

Pierwsze strony były zniechęcające. Zdania się wlokły, każde słowo było nudne i bez wyrazu. Pomyślałam, że na pewno nie dotrwam do końca. Ba, nawet do połowy! Najpierw Tove Jansson rozczarowała mnie mozolną akcją, a później zaskoczyła...

Kolejne spotkanie z Muminkami. Tym razem Tatuś Muminka wspomina swoją burzliwą młodość oraz spotkanie z Fredriksonem, Jokiem (ojcem Włóczykija), Wiercipiętkiem (ojcem Ryjka) i Mamą Muminka. Poznajemy także matki Włóczykija i Ryjka, Mimblę i Grokę, oraz dwie córki tej pierwszej, w tym Małą Mi.

Tatuś Muminka zdecydowanie koloryzuje pewne fakty, a inne pomija. Pozostaje moim drugim najmniej lubianym bohaterem (po Migotce), bo jest nieco nadęty i przekonany o własnej niezwykłości.

Tatuś Muminka zachorował i ciężko mu się odnaleźć w tej nowej sytuacji. Z pomocą przychodzi mu jak zwykle niezastąpiona Mama Muminka. Wręcza mu gruby zeszyt znaleziony podczas sprzątania i podsuwa doskonały pomysł – pisanie pamiętnika. Tatuś Muminka natychmiast przystępuje do działania! Wspomina przygody z młodości, a później odczytuje je Muminkowi, Ryjkowi i Włóczykijowi. Wreszcie możemy poznać więcej szczegółów z życia naszych ulubionych bohaterów!

Meowth | 2016-01-01

Ten tomik lubię najmniej z całej serii o Muminkach. Co prawda obfituje on w mnóstwo niezwykłych przygód, niezmiennie okraszonych cudownym, dobrodusznym humorem, to jednak straszliwa megalomania Tatusia Muminka, bijąca z każdej stronicy jego pamiętników, jest chwilami trudna do przełknięcia i przeszkadzała mi nawet wtedy, gdy zaliczałam się jeszcze do "młodszej młodzieży". Z drugiej strony jednak nie wyobrażam sobie mojej kolekcji bez tej części Muminków, zatem niezmiennie stawiam ją wraz z innymi na półce "Ulubione". Na pocieszenie - i poprawę odbioru - mamy tu galerię niepowtarzalnych postaci: upiorna Ciotka Paszczaka, milkliwy Fredriksson, Wiercipiętek, Gryzilepki, Autokrata, pozbawiony pewności siebie Duch... No i rodzina Mimbli i jej piętnaścioro dzieci. Muszę powiedzieć, że wizja tej niedorzecznie licznej gromadki, stojącej w kręgu i zapinającej sobie wzajemnie guziczki od fartuszków na plecach, nie opuszczała mnie długo po lekturze! :)
Co ciekawe, Tove Jansson umieściła tu...

Wkp | 2013-04-30

Tom czwary Muminków to wreszcie słynne Pamiętniki, które Tatuś z tomu na tom pisze i pisze ujawniając nam jedynie fragmenty. Teraz dsostajemy więc historię jego młodości, przygód a także rodziny Włóczykija i Ryjka!

Kolejny tom Muminków i kolejna perełka literatury dla całej rodziny. Znów świetny styl, cudowny klimat, czasem mistycyzmu, czasem grozy, czasem uroczej komedii familijnej, a do tego więcej cynizmu i satyry. Jakby autorka chciała wraz z dojrzewaniem czytelników, przeprowadzić i etap dojrzewnia historii.

Niestety są tez minusy i tym razem dość widoczne. Nieścisłości bowiem dotyczące tomów poprzednich mogą czepialskich czytelników zirytować, ale nawet oni nie będą mogli nażekać na ten fakt zbyt długo. W końcu Tatus Muminka zastrzega, ze jets to wprawdzie autobiografia, ale odpowiednio upiększona i całą t rozbieżność można wyjasnić tym oto sopsobem, nie wyrządzając powieści szkód.

Zawiodą sie jednak Ci, którzy liczą, że wraz z poznaniem młodosci Tatusia jasne staną sie...

Aisling | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Wiedzieliśmy czyim dzieckiem jest Muminek - to było od samego początku cyklu oczywiste. A co z innymi głównymi bohaterami? Ryjek i Włóczykij przecież też mieli rodziców.
Jako, że Tatuś Muminka przyjaźnił się z Wiercipiętkiem oraz Jokiem, osoby tych ojców są najdokładniej przedstawione. Jest jeszcze Fredrikson, lecz on nie dorobił się potomstwa (przynajmniej o tym autorka nie wspomniała). Z matek oprócz Mamy Muminka (która występuje w więcej niż jednej pozycji z cyklu) przybliżona jest nam jedna z Mimbli, mama Włóczykija. O Groce niestety nie dowiadujemy się więcej, niż jak wyglądała i, że podzielała zamiłowanie swojego męża do kolekcjonowania rzeczy (szczególnie guzików).
Muminek, Ryjek oraz Włóczykij odziedziczyli wiele z cech, usposobienia i podejścia do życia swoich rodziców. Idealnie tutaj pasuje powiedzenie, iż „niedaleko pada jabłko od jabłoni”.
Niektórzy by uznali Joka z Włóczykijem za pospolitych leniów, jednakże ja myślę, że ich postawa jest trudna jeśli skonfrontować ją...

Queequeg | 2014-04-21

Pomimo ogromnego sentymentu z dzieciństwa jakim darzyłem serię o Muminkach ta część była najmniej lubiana przeze mnie. I jak wszystkie inne czytałem po kilka a nawet kilkanaście razy tak "Pamiętniki" tylko raz a i to bardzo długo

Ewelina | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci, 2014
Przeczytana: 25 lutego 2014

Opowieść, w której głównym bohaterem jest nieco zarozumiały Tata Muminka, który w swoich pamiętnikach wspomina swoje dzieciństwo i młodość.
Całość jednak wypada całkiem dobrze, bowiem poznajemy przodków Włóczykija, Ryjka i w końcu pojawia się Mała Mi! Po za tym bohaterowie przeżywają wiele ciekawych przygód i pojawiają się niesamowite postacie jak Edward Olbrzym, Król Autokrata, czy przerażająca Buka.

Kryanka | 2019-01-11
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Kolejna piękna i jakże prawdziwa historia życiowa. Ta jest dla troszkę starszych dzieci, a to z powodu trudnego języka i monologów wewnętrznych Tatusia Muminka.
Chciałabym kiedyś wrócić do tej części, by w pełni nacieszyć się jej mądrością i humorem, bo profesjonalne czytanie dla młodego słuchacza za bardzo mnie rozpraszało :)

zobacz kolejne z 1979