Dolina Muminków w listopadzie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Sent i november
Muminki, Włóczykij, Ryjek, mała Mi
Ag2S

W 2014 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tove Jansson – twórczyni Muminków, sympatycznych trolli znanych czytelnikom na całym świecie. Z tej okazji ukazuje się nowe wydanie całego dziewięciotomowego cyklu. Wysmakowane okładki dla koneserów, a w środku te same niezapomniane historie, które od lat zachwycają zarówno małych, jak i dorosłych czytelników. Bo z tych wyjątkowych, pełnych mądrości książek po prostu się nie wyrasta.

Życie Muminków i ich przyjaciół z doliny skupia się wokół domu mamy i tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek, czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://nk.com.pl/

vampireheart | 2016-11-22
Przeczytana: 20 listopada 2016

Jaka jest najlepsza książka na jesień? Oczywiście taka, która w swoim tytule ma nazwę najmroczniejszego miesiąca w roku, jednocześnie będącego kwintesencją jesieni, a przy tym posiada także element słodyczy i uroku. Nie ma więc lepszej na ten czas pozycji od "Doliny Muminków w listopadzie".

Czy wyobrażacie sobie Dolinę Muminków bez Muminków? Właśnie z taką sytuacją spotykamy się w dziewiątym tomie serii o tych uroczych trollach. Zarazem jest to piąta lub szósta przeczytana przeze mnie część, gdyż wyjątkowo w tym przypadku kolejność mam akurat w nosie. Chciałam się pospieszyć z tą częścią. Dlaczego?

Otóż dlatego, że nie ma lepszej pozycji na ten czas. Choć z początku miałam wrażenie, że środek listopada to jednak za późno na tę lekturę, to szybko się przekonałam o mylności takiego sformułowania. Akcja książki rozpoczyna się wraz z nadejściem jesieni i zakrawa o grudzień. Więc jeśli ktoś...

To już ostatnie spotkanie z Muminkami. Choć właściwie nie do końca, bo w tym tomie... nie ma Muminków! Są tylko ich znajomi i przyjaciele - Włóczykij, Homek Toft, Paszczak, Filifionka i Mimbla - bowiem "Dolina Muminków w listopadzie" rozgrywa się w czasie, gdy Muminki przebywają na wyspie z latarnią morską.

Ich jesienni goście przybywają do Doliny z różnych powodów. Pod nieobecność gospodarzy zajmują się domem i snują na ich temat własne wyobrażenia.

Ta książka jest smutna. W jakiś sposób tak samo smutna i melancholijna jak cały listopad, jak jesień.

Degamisz | 2014-04-24

O Muminkach ale bez Muminków. Pomimo, że byli stale obecni. Dziwna, melancholijna, czasem smutna część przygód mieszkańców Doliny Muminków. A mimo to, często do niej wracałem - do samotności Wuja Truja, fobii Filifionki, wyobcowania Homka czy niezależności Mimbli. Bo opowieści o Muminkach to także fantastyczne postaci drugoplanowe, czego "Dolina Muminków w listopadzie" jest świetnym przykładem

MissFoucault | 2012-04-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

To nie jest książka o Muminkach. To nie jest książka dla dzieci na dobranoc. To książka o samotności, smutku, nieuchronnym przemijaniu, przygotowaniach na śmierć. Przesiąknięta mgłą i ciszą. Niech za rekomendacje posłuży mi fragment ze stron ósmej, po którym już nie mogłam się oderwać od tej książki aż do końca.
"Spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiutkim środku, tam gdzie bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne i cenne, i swoje własne. Niech się tłuką o ściany, szukając po omacku wejścia, i tak go nie znajdą, bo wszystko jest zamknięte, a w środku siedzi ten, kto był przezorny, siedzi i śmieje się, zadowolony z ciepła i samotności."

Lubiłam Muminków, chociaż zagorzałą fanką nie byłam. Ale te postacie zawsze wydawały mi się niezwykle tajemnicze, inne, a przy tym były urocze.

skiatos | 2015-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 marca 2015

Jesień, samotność, próba wydobycia się z niej, poszukiwanie miejsca dla siebie, sensu swojego istnienia - o tym opowiada wspaniała "Dolina Muminków w listopadzie", ale też i tym, że nadzieję i jasną stronę życia można znaleźć nawet tam, gdzie pozornie ich nie ma.

Uniwersalna, filozoficzna książka dla dzieci i dorosłych.

"Dolinę Muminków w listopadzie" wypełnia cała mnogość wspaniałych prawd. Oto jeden z fragmentów:

"Lubię Cię - odparła Mimbla - Nie chcę Ci robić przykrości.
- To dobrze - rzekł Wuj Truj - Ale w takim razie przestań mówić o tym, jakie wszystko jest, i daj mi wierzyć w przyjemne rzeczy."

Listopad to chyba najsmutniejszy miesiąc w roku, przynajmniej pod naszą szerokością geograficzną, a "Dolina Muminków w listopadzie" to niewątpliwie najpoważniejsza książka w całej serii "Muminków". Spotykamy w niej przedstawicieli wszystkich stworzonek znanych nam z pozostałych części "Muminków": porządnicką, oschłą i podszytą strachem Filifionkę, oszczędnego w słowach Włóczykija, mądralę Paszczaka, któremu mimo najlepszych chęci nic dobrze nie wychodzi, osieroconego Homka, starego i zgryźliwego wuja Truja i nieskomplikowaną, trzeźwo patrzącą na świat Mimblę. Każdemu z nich jest ciężko na duszy i każdy postanawia wybrać się w odwiedziny do Doliny Muminków.
Na miejscu okazuje się, że dom jest pusty, a Muminków nie ma. Niespodziewani goście zdani są na własne towarzystwo i muszą radzić sobie sami ze swoimi strachami, ze swoją samotnością, niemocą, nieumiejętnością porozumienia się.
Jednak każdy ma szansę dowiedzieć się czegoś o sobie, pod warunkiem, że zechce otworzyć się na...

Aisling | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Jeśli pojawia się w nas inicjatywa, ale nie podejdziemy do niej konsekwentnie, lecz chcemy radykalnie pozbyć się dawno zakorzenionych cech, nie mamy zbytnio szans na powodzenie. Filifionka w końcu została pokonana przez własną naturę. Tylko właściwie dlaczego chciała być kimś innym? Podobnie Paszczak. Czy i dlaczego ogranicza nas przyzwyczajenie? Dlaczego nieraz odczuwamy taką ulgę, gdy ulegamy swoim nawykom? W sumie nie jest to takie złe... Cóż, lepiej sobie samemu z siebie nie dostarczać sobie powodów by nie czuć się ze sobą komfortowo. Gwarantuję, że wystarczy kontakt z innymi. Pytanie czyje podejście jest najlepsze(wśród postaw jakie prezentują bohaterowie?
Gdzie jest granica między dystansem do otaczającej rzeczywistości (nie przejmowanie się), a biernością i popadaniem w bylejakość? Zastanawia mnie w jaki sposób można w tym kontekście opisać Włóczykija.
Właściwie wszyscy poza Homkiem poddali się własnej naturze, woleli się nie zmieniać. Jego pozostanie w domu i oczekiwanie na...

porządekalfabetyczny | 2011-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Bookfa zapytała ostatnio Theorina, czy nie mógłby pisać szybciej(http://bookfa.blox.pl/2011/11/Johan-Theorin-ten-sam-ale-inny.html). Poganiany przez niecierpliwych czytelników odpowiedział, że książkę, którą on pisze rok, oni czytają w dwa wieczory. Książki pisane latami czytamy kilka dni a potem piszemy o nich w pół godziny.

Wszystko to jakieś niewspółmierne.

Chyba właśnie udało mi się poświęcić książce tyle czasu, ile (jak sobie wyobrażam) autorka potrzebowała, żeby ją napisać. Kilkanaście razy przeczytałam 'Dolinę Muminków w listopadzie', prawie co roku, jesienią, zawsze z przyjemnością. I wyobraźcie sobie, że i tym razem znalazłam w niej coś nowego. Czy z moim czytaniem jest aż tak źle? A może czytanie jest trudniejsze niż myślałam?

Można powiedzieć, że pozostałych iluś tysięcy książek, które jak sądziłam 'przeczytałam', właściwie nie znam.

Meowth | 2016-01-01

Ta książeczka jest trochę jak tytułowy miesiąc - dużo w niej melancholii, wręcz smutku i wydaje się, że w chłodzie przedzimia marzną nie tylko łapki i pyszczki małych stworzonek, ale też ich osamotnione, trawione dziwnymi tęsknotami serduszka. Garstka samotników - obsesyjna czyścioszka Filifionka, marzący o morskich podróżach Paszczak, obdarzony wybujałą wyobraźnią Homek, nieco ekscentryczny staruszek Wuj Truj, Włóczykij i Mimbla - jakby ulegając dziwnym podszeptom, niezależnie od siebie przybywają do Doliny Muminków i pod nieobecność Muminków zamieszkują ich dom.
W mądry i niezauważalny sposób ta historia uczy nas, że najwięcej ciepła dostajemy wtedy, gdy sami je komuś damy. Bo grupka z pozoru niedopasowanych do siebie bohaterów książeczki nieoczekiwanie staje się sobie bliska, zawiązuje się między nimi sympatia i zrozumienie, co okaże się też drogą do otrząśnięcia się z melancholii i dziwnych rozterek.
Klimatem i nieśpieszną fabuła "Listopad" przypomina mi ...