Słowik

Tłumaczenie: Arlena Sokalska
Wydawnictwo: Movex
The Nightingale
Vesna

Bajka Hansa Christiana Andersena, opowiedziana przez Fionę Black, ilustrowana przez Catherine Huerta, przetłumaczona przez Arlenę Sokalską.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Movex, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Azuyano | 2016-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Z początku sądziłam, że będzie to jedna z gorszych baśni Andersena.
Jak tylko usłyszałam o Chinach i cesarzu to od razu nasłuchiwałam lektora coraz uważniej. Piękna historia, która uczy, że nie tylko rzeczy materialne mogą być zapłatą oraz żywe zwierzątko bardziej cieszy.
Nie wiem czemu, ale słuchając przypomniał mi się wiersz Krasickiego pt. "Ptaszki w klatce". Polecam oba dzieła :)

tivrusky | 2015-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 20 lipca 2015

S, jak Słowik
Z cyklu AA - Alfabetyczny Andersen.

Słowik to całkiem przyjemna, momentami poruszająca BAJKA, jak najbardziej nadająca się do lektury z dzieckiem (wspominam o tym, bo z Andersenem nigdy nie wiadomo: można trafić na piękną bajkę, można też trafić na "Czerwone Buciki"! A z Czerwonymi Bucikami żartów nie ma!). Pod ładną historią o wierności i prostoduszności, dostrzec możemy refleksje nad pięknem kryjącym się w prostocie i o naszej, ludzkiej, za tym pięknem pogoni. Jak się okazuje w tej gonitwie łatwo zgubić prawdziwe piękno, zastąpić je i skupić się na substytutach, koniec końców przynoszących rozczarowanie. Ale bez obaw, jest szczęśliwe zakończenie, wszyscy cali zdrowi, można czytać bez obaw!

Ach no i plus za scenę w której po cesarza, do jego sypialni, wraz ze swoim orszakiem przychodzi śmierć! Zapomniałbym o niej. A jest świetna i trzeba na nią zwrócić uwagę!

Ocenić trzeba Słowika wysoko, uderza bowiem w tę czystą bajkowość jakiej po Andersenie można by się...

AnkaCzyta | 2014-05-28

Aga | 2013-03-30

Cała ta książka znajdowała się w moim podręczniku od polskiego. Przeczytałam, z nudów bo powtarzaliśmy bezokoliczniki. Fajna;d. Z resztą zawiera trochę takich prehistorycznych wyrazów, ale:3.
Polecam.

Monika | 2012-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 marca 2012

"Widziałem łzy w twych oczach, kiedy po raz pierwszy zaśpiewałem dla ciebie i tego nigdy w życiu nie zapomnę. Łza — to najdroższy klejnot dla śpiewaka, większej nagrody nikt mu dać nie może".

Chyba nie tylko dla śpiewaka...

Książkowo_czyta | 2011-10-13
Przeczytana: 1991 rok

Kolejna cudowna historia przywołująca na myśli dzieciństwo.

| 2011-04-29

Wzruszająca opowieść o tym, jak ważna jest wolność. Nieważne kim lub czym jesteś, bez wolności nie jesteś w pełni szczęśliwy.

Czytam_Na_Tronie | 2011-04-17
Przeczytana: 1990 rok

Jedna ze wspanialszych baśni Andersena...

Arek | 2010-12-31
Przeczytana: 15 czerwca 2010

Przepiękna baśń, pełna uroku, ciepła, mądrości. Gdy ją czytałem przeniosłem się w tamten wyśniony świat, gdzie wszystko było uporządkowane a słowik śwpieał tak pięknie, cały świat był cudowny.

Paula Dąbrowska | 2010-08-24

piekna bajka