siannve

W podwodnym zamku mieszkał Król Mórz. Przed laty zmarła jego żona. Matka staruszka opiekowała się owdowiałym synem i siedmioma wnuczkami – morskimi księżniczkami. Bardzo kochała piękne syrenki.
Klasyczne dziecięce opowieści z niezwykłymi ilustracjami znanej włoskiej rysowniczki Franceski Rossi, które pomogą dzieciom przenieść się do krainy wyobraźni.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/489605/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/489605/

"Mała Syrenka" jest to Historia morskiej księżniczki, która wyrzekła się swych syrenich wdzięków - srebrzystego ogona i cudnego głosu, aby zdobyć miłość człowieka i nieśmiertelną duszę. Opowieść o wielkim, czystym uczuciu, które przemienia i wznosi na wyższy poziom istnienia. Słynna baśń zadziwia wizjami podwodnego świata, które znalazły odbicie w pełnych ekspresji ilustracjach.
Wielu zna bajkę o małej syrence, Ariel, która z miłości do księcia zapragnęła stąpać po ziemi. Tęczowy film Disneya spopularyzował ją w wielu domach.

Jednak uważajcie! Andersen opowiadał to inaczej, surowo i poważnie, ktoś mógłby nawet rzec, że niesprawiedliwie. Bo ta opowieść nie jest lukrowaną bajeczką z happy endem. Mówi o pragnieniu i poświęceniu, o uporze i o rozpaczy.

I o wybaczeniu...

Baśń o pięknej, pełnej oddania miłości, która jest gotowa zaryzykować wszystko, dosłownie wszystko poświęcić, by być z tą drugą osobą, by móc ją nie tylko kochać, ale też być kochaną. Miejscami serce nam pęka, tak jak tej małej syrence. Ona idzie z dnia na dzień z tą miłością, do swego wymarzonego księcia. Ratuje mu życie, ale on nie wie o tym. Jest dla niej wszystkim, niestety nie może mu powiedzieć jak bardzo go Kocha. Na szczęście zakończenie jak zwykle daje nadzieję.

Wiktoria | 2011-05-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jako zjadacze disneyowego chleba przyzwyczailiśmy się do czerwono włosej Arielki i gadającego kraba, Eryka o uroczym uśmiechu i strasznej wiedźmy z mackami ośmiornicy. Ale czy pamiętacie jeszcze prawdziwą wersję tej bajki? Tę z bólem, rozpaczą, prawdziwą miłością i śmiercią? Tę ze strasznym zakończeniem, po którym morska piana nagle nabiera zupełnie innego znaczenia?

Kiedy teraz myślę o tej bajce, wydaje mi się arcydziełem. Mała syrenka ratująca nieznajomego w otchłani morza. Ratująca kogoś, kto jest dla niej obcy, inny, nie z jej gatunku. I zakochująca się w nim. To tak, jakby zakochać się w kosmicie. Przecież ona całe swoje życie mieszka w wodze, ma ogon, nie zna prawdziwego wiatru i słońca. I nagle zakochuje się w kimś, kto jest zupełnie inny, ma nogi, myśli inaczej i dzieli ich cały ogromny świat. Granica wody i powietrza.

A potem jest gotowa cierpieć ogromne męki tylko po to, by przy nim być. Każdy krok nowych, wyczarowanych nóżek przynosi niewyobrażalny ból. Tak, jakbyś...

Octopus | 2017-04-02
Przeczytana: 2007 rok

Niestety najpierw obejrzałyśmy z córką film Disneya, zdecydowanie bardziej lukrowany i malowniczy niż literacki pierwowzór. To baśń o poświęceniu samej siebie w imię prawdziwej miłości, często nie docenianym i zwyczajnie lekceważonym. Czyż nie spotyka to nas, gdy ulokujemy swe uczucia w osobie płytkiej, egotycznej ...

tivrusky | 2016-08-23
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2016
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Od kilku dni u kota Franza trwa tydzień andersenowski (zbliża się już do końca - przy literze S jesteśmy. Znaleźć tam można poszerzone teksty o każdej z baśni Andersena jaką do tej pory czytałem - łącznie dwadzieścia dziewięć opowieści pogrupowanych w kilka tekstów. Zapraszam do zwiedzania, adres na samym dole.

----------------------------------

Po dłuższej przerwie podejmuję dalszą podróż andersenowych baśni, bajek i anegdot, zwlekałem długo, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przede mną pozostaje już sama końcówka owej trasy. Oto stoimy przy literze S, gdzieś tu nieopodal musi się zatem krzątać jedna z najbardziej ikonicznych postaci z opowieści spisanych przez Duńczyka, jednym tchem wyliczanych obok Calineczki, Królowej śniegu, Kaja, Gerdy, czy Dziewczynki z zapałkami. O Syrenę rzecz jasna chodzi, Małą Syrenką też zwaną. O!, nie bez przyczyny jest owa opowieść tak popularna, bo to, drodzy Państwo, jedna z lepszych i wartościowszych rzeczy jakie u Andersena zdarzyło mi się...

Marcin | 2018-07-20
Przeczytana: grudzień 2009

Syrenka, która nie zna księcia postanawia mu pomóc. Zakochuje się w nim więc poświęca się by móc wyjść na ląd. Niestety, ale musi zabić księcia, który znalazł sobie inną. Syrenka nie może tego zrobić i kończy swój żywot.

Baśń naprawdę piękna.

Roman Dłużniewski | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Andersen wiedział, jak poruszyć dziecięce serca. Jego książki nigdy się nie zestarzeją!!

niedźwiadek Pi | 2019-01-24

"Mała Syrenka", a właściwie "Mała Syrena" Andersena, to jest zupełnie inna bajka od tej, którą wcisnął nam Disney. Disney, który wszystko ułagodził, wygłaskał, dodał kokardki i "żyli długo i szczęśliwie". Tutaj nie znajdziecie zapatrzonego w Syrenę księcia - wręcz przeciwnie. Dla mnie, to historia o wielkim poświęceniu, miłości i szacunku do życia oraz ludzkiej ślepocie. Końcówka prawdziwie przeszywa serce, a postępowanie księcia... cóż, nie zachwyca.
Ta baśń pokazuje, że miłość nie zawsze oznacza "szczęśliwą parę", czułe słówka i pocałunki - miłość tutaj jest prawdziwa właśnie przez to, że opisuje zachowanie Syreny, jedynej postaci, która naprawdę wiedziała, co znaczy kochać. Inna sprawa, że została perfidnie oszukana i wykorzystana - lecz czy właśnie nie takie jest życie?
Dlatego cenię tę opowieść i polecam zarówno dzieciom jak i dorosłym. Mocna rzecz!
7/10 BARDZO DOBRA

* będziecie zaskoczeni (na pewno) - i zachwyceni (tak sądzę) *

Marysieńka | 2012-01-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

"Mała syrenka" to kolejna baśń Andersena czytana przeze mnie wielokrotnie. Opowiada o miłości pełnej poświęcenia. Syrenka, która uratowała życie księciu, zakochała się w nim tak bardzo, że porzuciła dla niego swój morski świat, poddała się strasznym cierpieniom, zrezygnowała z nieśmiertelności. A jaki jest finał tej baśni??? Czy było warto??? Cudowna opowieść choć bardzo smutna. Polecam.

PannaAnna | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

I jak teraz dzieciom wytłumaczyć dlaczego kończy się inaczej niż bajka którą znają ??!!