Królowa Śniegu

Okładka książki Królowa Śniegu Hans Christian Andersen, Vladyslav Yerko
Okładka książki Królowa Śniegu
Hans Christian AndersenVladyslav Yerko Wydawnictwo: Wydawnictwo M literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Sneedronningen
Wydawnictwo M
2021-09-29
2012-01-01
32 min.

„Królowa śniegu” to jedna z najsłynniejszych baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena, która od pokoleń zachwyca czytelników w każdym wieku. Historia Gerdy i Kaja, dwojga przyjaciół porwanych przez złą Królową Śniegu, porusza serca i skłania do refleksji nad wartością takich uczuć jak miłość, przyjaźń i odwaga. Andersen mistrzowsko buduje atmosferę grozy i tajemnicy, opisując mroźny pałac Królowej Śniegu i niebezpieczne przygody, jakie musi pokonać Gerda, by odnaleźć przyjaciela. W baśnie nie brakuje również wzruszających momentów, takich jak spotkanie Gerdy z reniferem czy babcią, którzy pomagają jej w wędrówce. „Królowa Śniegu” to nie tylko piękna i wciągająca historia, ale również uniwersalne przesłanie. Baśń uczy nas, że miłość i przyjaźń są w stanie pokonać wszelkie przeszkody, a dobro zawsze zwycięża nad złem. Pokazuje również, jak ważna jest wytrwałość w dążeniu do celu i nigdy nie wolno tracić nadziei. Książka jest napisana prostym, ale bogatym językiem, zrozumiałym zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Może stanowić doskonałą lekturę na wieczór w rodzinnym gronie, pobudzając do wspólnych rozmów i refleksji.
„Królowa Śniegu” to ponadczasowa baśń, która zachwyca i wzrusza już od pokoleń. Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników literatury dziecięcej, a także dla tych, którzy szukają mądrej i poruszającej historii.

„Królowa śniegu” to piękna baśń, która opowiada o sile miłości, przyjaźni i walce dobra ze złem. Dla ukochanej osoby jesteśmy w stanie przezwyciężyć wszystkie przeszkody i nigdy nie opuścimy jej w potrzebie, bo nasza miłość jest piękna, dobra i czysta.
To również opowieść o tym, że nie powinniśmy skupiać się na dostrzeganiu zła, które nas otacza, ale powinniśmy starać się widzieć w drugim człowieku i w przyrodzie to, co piękne, bo to da nam szczęście.

To jest właśnie najwspanialsza historia, którą pozostawił po sobie Hans Christian Andersen. Przedstawia długą formę, w której według mnie znacznie lepiej sprawdza się, niż w krótkich powiastkach, sama historia jest przejmująca i dająca morał przez całą długość jej trwania. Jest tak niesamowita, że stała się inspiracją dla wielu.

Yerko!

Yerko!

No co tu dużo pisać. Piękna bajka Andersena znana mi od najmłodszych lat.

No co tu dużo pisać. Piękna bajka Andersena znana mi od najmłodszych lat.

Świetny klasyk. Bajki Andersena to majstersztyk.

Świetny klasyk. Bajki Andersena to majstersztyk.

Na półkach: , , , , , , , , ,

"Królowa śniegu" to baśń o wielkiej młodzieńczej miłości łączącej Kaja i Gerdę i wynikającym z niej heroicznemu poświęceniu.
O sile dobra, mimo wydawałoby się wszechobecnego zła.
O tym jak zmienne są koleje losu i tym że miłość i wiara potrafi ratować z ciężkich opresji.
Jest to bardzo mądra i nieco trudna dla młodszych dzieci baśń, ale jakże piękna, niesamowita, wzruszająca i poruszająca najwspanialsze uczucia.

Żył pewien złośliwy, wstrętny czart, który chciał ludzkiego nieszczęścia. Zbudował więc krzywe zwierciadło przez które wszystko wyglądało odwrotnie, wspaniałe i mądre jak zwykłe i głupie, a to co złe kryło w sobie urok. Posłał zwierciadło pod niebiosa a tam pękło w biliony kawałków. Jeden z nich przeniknął do oka, drugi do serca Kaja. Odtąd Kaj nie był sobą, nie kochał Gerdy jak wcześniej. Ale czy miłość Gerdy zdoła go uratować?

Andersen opowiedział nam niezwykłą baśniową historię, którą dopiero po drugiej lekturze potrafiłem lepiej zrozumieć i docenić. Pełna jest barw, zapachów i uroku, posiada niesamowity klimat i ładunek emocjonalny. Trzyma w napięciu do samego końca.

Duński mistrz znów pozwolił mi marzyć o lepszym świecie, za co będę mu zawsze wdzięczny.
Stawiam zasłużone 10/10.

O sile dobra, mimo wydawałoby się wszechobecnego zła.

Z jednej strony piękna baśń o wielkiej sile przyjaźni i miłości. Z drugiej strony nie jest to książka, którą przeczytałabym mojemu pięcioletniemu synowi. Książka pełna magii, gdzie zwierzęta mówią ludzkim głosem i pomagają małej dziewczynce odnaleźć najlepszego przyjaciela. Jednocześnie rzeczywistość w niej jest bardzo brutalna - matka małej zbójniczki początkowo chce zjeść Gerde i co rano upija się winem i zasypia nie sprawując żadnej opieki nad córką, która jest okrutna jak jej matka.
Może żeby nie patrzeć tak krytycznie na tę baśń, trzeba być po prostu dzieckiem...

Kaj i Gerda. Dwoje dzieci z wioski. Dwoje przyjaciół. I nagle okruszek szkła wpada Kajowi do oka. I wszystko się zmienia. Ale Gerda nie chce zostawić przyjaciela u złej królowej. Rusza na pomoc. Przepiękna baśń Andersena.

Pan Andersen na dobranoc

Pan Andersen na dobranoc