Ag2S

„Lokomotywę”, „Rzepkę” i „Ptasie radio” autorstwa Juliana Tuwima znają wszyscy Polacy. W serii Muzeum Książki Dziecięcej poleca prezentujemy mocno już zapomniane wydanie z 1958 roku w opracowaniu graficznym jednego z twórców polskiej szkoły plakatu, Jana Lenicy. Na stronie tytułowej znajdziemy jeden z najzabawniejszych portretów autora, któremu kanarek przysiadł na piórze. Lokomotywa jest...

Na stronie tytułowej znajdziemy jeden z najzabawniejszych portretów autora, któremu kanarek przysiadł na piórze. Lokomotywa jest wielka i ciężka, mknie przez nowoczesny świat. Scena, w której rzepka wyskakuje z ziemi, jest dynamiczna i wesoła. Córka Juliana Tuwima, Ewa Tuwim-Woźniak, ilustracje mistrza Jana Lenicy stawia na równi z najbardziej rozpoznawalnymi obrazkami Marcina Szancera.

Warto sięgnąć po to konkretnie wydanie, odwołać się do wspomnień, a jednocześnie pokazać dzisiejszym małym czytelnikom przykład doskonałego opracowania edytorskiego.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

książek: 2019
Efemeryda | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Wszystkie nowe i większość starych książek mam w formie elektronicznej. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;), zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…zajęły mi porządki ponad tydzień.
Poza tytułową Lokomotywą zawiera i inne znane z dzieciństwa dźwięcznie brzmiące wierszyki. Do tego kolorowe sugestywne ilustracje do każdego z nich. Widać po niej zaczytanie przez kolejne pokolenia, ale myślę, że jeszcze trochę posłuży.

Klasyczne wiersze, w klasycznej oprawie ;).
Czytamy je niejednokrotnie, powoli ucząc się ich na pamięć.
Natomiast największa zabawa jest przy recytacji "Rzepki"... "Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!" :)

Bursikowa | 2017-10-20
Przeczytana: 19 października 2017

Ach ileż to już razy było przeze mnie czytane :)
Dzieci znają ją na pamięć ale oczywiście i tak często wracamy do lokomotywy. I czytanie musi być i to nie może być takie zwykłe czytanie - tylko z przesadzoną intonacją głosu :)

Matylda Saresta | 2017-04-19

No kto nie zna tego na pamięć? :)

Octopus | 2017-04-02
Przeczytana: 1970 rok

uczyliśmy się tych strof na pamięć, a potem recytowaliśmy bawiąc się;
piękny jest język polski

Roman Dłużniewski | 2016-12-12

Pnadczasowa bajeczka Tuwima. Lokomotywa. I ileż ciekawych rzeczy ona ciągnie za sobą. I żyrafy, i fortepiany. I nawet armata. Urocze!!

MKK | 2016-12-09

Klasyka dla dzieci, chyba każdy uwielbia. Super wydanie, także teraz sprawia radość.

Petra | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, Dzieciowe, 2016

Przepięknie wydane w oldschoolowym klimacie. Czasami aż mnie kusi, żeby pociąć książkę i powiesić obrazki na ścianie ;)

nieperfekcyjnie | 2016-02-29
Przeczytana: 09 lutego 2016

Julian Tuwim to poeta, którego znają wszyscy, a jeśli ktokolwiek nie ma pojęcia, kim ten człowiek był, to szybko powinien nadrobić braki w wiedzy. Jego poezja czytana jest od lat, a wiersze dla dzieci niosą się na ustach wielu pokoleń. To ponadczasowe utwory, które wręcz należy posiadać w domowej biblioteczce.

"Lokomotywa" zawiera jedynie trzy wiersze autorstwa Juliana Tuwima - wszystkie bardzo znane i dość długie, zatem idealnie komponują się ze sobą. "Lokomotywa", "Rzepka" oraz "Ptasie radio" to utwory popularne już wśród dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ tworzą wspaniałą inspirację do przedstawień, jakie można prezentować w kręgu swojej grupy, a także na wszelakich uroczystościach.

Wydanie owej pozycji zasługuje na oklaski - okazały format idealnie prezentujący się na półce, twarda oprawa, a do tego fakt, iż książka jest szyta, a nie klejona! Do tego dochodzą ilustracje wierne stylowi zapamiętanemu z...

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Wszyscy znają "Lokomotywę", Tuwima tyż, więc trudno napisać coś oryginalnego. A ja mam coś niewątpliwie "special" dla Państwa. Otóż, genialny Jurek Dobrowolski....

Jerzy Dobrowolski (1930 -1987) - polski satyryk, dramaturg aktor i reżyser, znany szerokiej publiczności przede wszystkim z komicznych epizodów filmowych, był twórcą dwóch wspaniałych kabaretów "Kabaretu Koń" i "Kabaretu Owca".
"Kabaret Koń": "cicha" premiera odbyła się 31.o5.1957 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, w ramach krótkotrwałej "odwilży" po "polskim pażdzierniku 1956". Odwilż zdrowiu nie służy, więc Gomułka zlecił, by od razu po oficjalnej premierze w styczniu 1958, cenzura zajęła się tym wyskokiem. Osiem lat później odbyła się premiera pierwszego programu "Owcy" w malutkiej sali redakcji "Szpilek", przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie.. Teksty tego kabaretu skupiały się głównie na ...