Shifting Shadows: Stories from the World of Mercy Thompson

Okładka książki Shifting Shadows: Stories from the World of Mercy Thompson Patricia Briggs
Okładka książki Shifting Shadows: Stories from the World of Mercy Thompson
Patricia Briggs Wydawnictwo: Ace Books fantasy, science fiction
Shifting Shadows: Stories from the World of Mercy Thompson
Ace Books
2014-09-02
2014-09-02

12 opowiadań związanych ze światem Mercedes Thompson
Przesłuchane opowiadania stanowią wisienkę na torcie. Tego co nie znalazło się w oficjalnych wydaniach serii, tutaj stanowi igraszkę dla wszystkich fanów Patricii Briggs. Szkoda tylko, że nie ma polskiej wersji językowej. Seria Alfy i Omegi jakoś mnie nie kusiła, ale po przesłuchaniu ich pierwszego spotkania, nie mogę doczekać się kiedy sięgnę po całą serię. Poza innymi ciekawostkami moją uwagę przykuła historia róż w zimie. Jakby tytuł stworzony z myślą o mnie. A treść napawa nadzieją. Zdecydowanie polecam!

SILVER - opowiada o Samuelu i Arianie oraz ich historii. Nie jest łatwo, gdy czarownica staje przed twoimi drzwiami. Od tego momentu świat Samuela się zmienia. On tez się zmienił. Razem z ojcem stają się zmiennokształtnymi wilkołakami zależnymi od swojej czarownicy. Do czasu, gdy Samuel staje przed Arianą w Underhill. Niestety nie jest to wesoła opowieść.

FAIRY GIFT - opowiada historię Thomasa, który powraca w rodzinne strony do Montany i przypomina sobie w jaki sposób otrzymał nowe wieczne życie.

GREY - w tej opowieści poznajemy Moirę i Toma. Moira jest białą czarownicą, a Tom - wilkołakiem. Razem ratują jego brata. Co z tego wyniknie?

ALFA AND OMEGA - O tak! Tę historię zdecydowanie chcę pogłębić. Po takim początku spotkania Charlie i Anny w Chicago ma się ochotę na więcej! Zdecydowanie więcej! Dobrze, że jest to preludium do całej serii Alfy i Omegi, bo mam ochotę poznać całą ich historię. Nie tylko początek. Chyba najlepsze opowiadanie tego wydania. :)

DAVID'S STAR - to opowiadanie świąteczne. Stella jest pracownikiem socjalnym, jej brak jest detektywem, zaś ich ojciec. Cóż, Dawid jest wilkołakiem, który zabił ich matkę. oraz wojennym bohaterem z Wietnamu. Dołóżcie do tego dzieciaka - Devante, który ma duże problemy. Historia z akcją i dzwoneczkami - murowana!

ROSES AND THE WINTER - opowiadają o historii Carli - rozrabiaki, która nie umie wrócić do swojej ludzkiej formy. Ma z tym problemy i musi znaleźć sposób, by to opanować. Łatwo jest zmienić się w wilka, gorzej wrócić. A Asil jest bardzo, bardzo starym, samotnym wilkołakiem, który znajduje swe upodobanie w opiece nad różami. A róże w zimie mają magię.

IN RED IN PEARLS - to opowiadanie jest poświęcone Warrenowi - wilkołakowi, który jest gejem, a jego życiowy partner - Kale - jest prawnikiem. Pewnego dnia, zombie próbowało zabić Kale'a w jego kancelarii. Nie Warrena, tylko Kale'a. To daje do myślenia. Warren próbuje odpowiedzieć na pytanie kto tego chciał i dlaczego owa próba była opakowana w czerwień i perły.

REDEMPTION - opowiada za to historię Bena - informatyka. Ciekawą zresztą.

OUTAKE FROM SILVERBORN - jest historią widzianą oczami Adama, kiedy Mercy umierała na szpitalnym łóżku.

12 opowiadań związanych ze światem Mercedes Thompson

1932

Shifting Shadows to zbiór 12 opowiadań ze świata Mercy z czego dwa ostatnie są tylko krótkimi historyjkami, które nie znalazły się w książkach ze względów objętościowych książek.

- Silver - Pierwsze spotkanie Samuela i Ariany. Rozszerzona historia znana z "Zrodzony ze srebra" wzbogacona o początki zniewolenia Brana przez jego matkę - czarownicę. Raczej nie zaskoczę nikogo tym, że w tej opowieści nie będzie happy endu.

- Fairy Gifts - Historia o Thomas'e Hao. Jak związał swoje losy z Margaret Flannagan i dlaczego mimo tego iż jest wampirem nie obawia się słońca. Akcja toczy się przed wydarzeniami z "Zew Krwi"

- Gray - Opowieść o wampirzycy Elyne Gray (O'Malley) - szczerze powiedziawszy niezbyt porywająca historia. Niczym szczególnym się nie wyróżnia.

- Seeing Eye - Tom i Moira. Wilkołak i biała wiedźma z "Hunting Ground". akcja toczy się rok przed wydarzeniami z "Zew księżyca". Brat Toma - Jon policjant z Seattle zaginął. Tom postanowił poprosić Moire o pomoc w odnalezieniu brata. Wszystko wskazuje na Samhain - kowen czarnych wiedźm pod przywództwem Kourosa - ojca Moiry...

- Alpha i Omega - W Polsce ta opowieść została dołączona jako wstęp do "Wilczy trop". Historia Charles'a i Anny. Przemieniona wbrew swej woli, bita, wykorzystywania seksualne a mimo to nadal niezłamania. Co się stanie kiedy egzekutor Marroka postanowi ją chronić??

- The Star of David - Davida poznajemy pobieżnie w pierwszej książce o Mercy Thompson. Były żołnierz przemieniony podczas wojny w Wietnamie. Tylko on i Adam przeżyli z ich oddziału. Historia troszkę w świątecznych klimatach.

- Roses in Winter - Akcja toczy się pomiędzy "Znak kości" a "Zrodzony ze srebra" Głównymi bohaterami są Asil - wiekowy i potężny wilkołak oraz Kora młoda dziewczyna przemieniona w wieku 10 lat w wilkołaka. Przez trzy lata rodzice zakuwali ją w piwnicy podczas pełni księżyca przez co nigdy nie zdobyła kontroli nad przemianą. Oboje borykają się z brakiem kontroli. Asil obawia się że straci resztki kontroli i kogoś skrzywdzi a Kora że nigdy nie zdobędzie wystarczającej kontroli nad wilkiem. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku skończyłoby się to na ich śmierci z rąk Marroka.

- In Red, with Pearls - Opowieść toczy się pomiędzy "Zrodzony ze srebra" a "piętno rzeki". Warren i Kyle mają pewny problem z natrętnym zombie. Możemy tutaj zobaczyć również jak wygląda ich relacja zawodowa.

- Redemption - Główna postać to Ben i jego urocza angielska osobowość. Oprócz typowego dnia pracy dowiadujemy się o jego przeszłości. Dlaczego jest taki szorstki w stosunku do kobiet. Są to jego pierwsze kroki do drodze dominującego wilka. Akcja toczy się pomiędzy "Żar mrozu" a "Zamęt nocy"

- Hollow - to jedyna historia, w której w większej mierze bierze udział Mercy. Tym razem do pomocy zgłasza się Zack. Jak sama nazwa wskazuje mają pewnie problemy z duchem. Dużo spoilerów

- Dwa ostatnie opowiadania są krótkimi zdarzeniami. Pierwsza historia jest z "Zrodzony ze srebra" pomiędzy 14 a 15 rozdziałem. Druga historia to zakończenie "Zamęt nocy"

Dla fanów Mercy Thompson ta książka to must read (niestety dostępna jest tylko w języku angielskim). Jest to zbiór opowiadań, a każde z nich jest istną perełką. Pochłonęłam je bardzo szybko, żałując, że tak szybko się kończą i że nie ma ich więcej. Gorąco polecam!

Bardzo fajne opowiadania uzupełniające oba cykle: i Mercedes Thompson i Alfa i Omega. Wszystko się bardzo przyjemnie czyta, gdyż uzupełniają luki w historii np. jak Marrok został wilkołakiem.
Część opowiadań była wcześniej publikowana w różnych zbiorach opowiadań (rzecz jasna niedostępnych po polsku),część jest nowa, nigdy nie publikowana.
Po polsku jest znane tylko jedno z opowiadań: właśnie Alfa i Omega opublikowane jako wstęp w książce "Wilczy trop".
Generalnie, zbiór jak najbardziej wart kupienia i przeczytania. Szkoda, że raczej nie można liczyć na polską wersję.

Po polsku jest znane tylko...

Ciekawe historyjki przybliżające postacie spotkane w książkach o Mercy.

Ciekawe historyjki przybliżające postacie spotkane w książkach o Mercy.

• Urban Fantasy i pokrewne
  • 2020 r.
  • Alfa i Omega
  • Poszukuję / Czekam na pl

Patricia Briggs Shifting Shadows: Stories from the World of Mercy Thompson Zobacz więcej