Sapiehowie epoki Kodnia i Krasiczyna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Ogromny tom Sapiehowie epoki Kodnia i Krasiczyna jest 15. z serii Obrazy Kultury Polskiej zainicjowanej przez Profesora Krzysztofa Stępnika. O tym, że lubelska seria wpisała się znacząco w krajobraz nauki polskiej przekonuje chociażby fakt, że w tomie sapieżyńskim znajdujemy studia aż 50 naukowców, często wybitnych autorytetów, z wszystkich ośrodków uniwersyteckich w Polsce oraz z krajów wchodzących w skład I Rzeczypospolitej. Tom gromadzi rozprawy z historii literatury, historii i historii sztuki związane z działalnością Sapiehów od XVI do XX wieku. Na szczególną uwagę zasługują liczne artykuły poświęcone potopowi , czasom saskim i oświeceniu. Mają one charakter prekursorski i wpisują się zwłaszcza te, dotyczące epoki Wettynów w nurt żywych w najnowszej humanistyce badań zmierzających do ponownej analizy i interpretacji czasów saskich, poddanych niegdyś uczonym stereotypom . (Dariusz Chemperek).

gabnow | 2015-08-28