Wyznania nawróconego dysydenta

Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
historyczna

W książce: spotkania z ludźmi , oraz Szkice 1991 2001 . Mój ojciec obdarzał ich szacunkiem szczególnym. Wskazywał na nich, gdyż stanowili autorytet. Kazał mi czytać ich książki, śledzić publiczne wypowiedzi. Antoni Słonimski, Maria Dąbrowska, Czesław Miłosz, Leszek Kołakowski takie były gusty mojego ojca, przedwojennego komunisty, który porzuciwszy polityczną wiarę swojej młodości, dał mi niejako w testamencie to wskazanie: spoglądaj na nich! Ucz się od nich! Coraz częściej myślę o radach mojego ojca. Pochodził on ze Lwowa, miasta wielu narodów, kultur i religii. Był niejako produktem tej społeczności wielokulturowej, gdy mówił: Bądź ze słabymi Ukraińcami, Ormianami, Żydami, Polakami póki są słabi. Zachowaj dystans, kiedy staną się na tyle silni, by dyktować swoje prawa innym. Powiadał też: Póki dają za to wyroki sądowe, możesz być z tymi, co kroczą w pierwszej linii

wicher_Lab | 2012-10-26

Jako ignorant polityczny nie zorientowany w aktualnościach, oceniam książkę Michnika tylko pod kątem zawartych w niej poglądów, podejścia do poglądów innych, a także stosunku do historii i nastawienia do przyszłości. Ocena wzorowa. Dla takich Michników chętnie kupiłbym telewizor i go używał, bo to typ człowieka, który cudem pomnożony prowadziłby ze swoimi klonami fascynujący i jak najbardziej uczciwy spór.

Michnik jako osobowość pluralna w każdym calu, sprzeczna wewnętrznie i ciągle żywo wypatrująca przychylnych wiatrów by utrzymać obrany kurs, jest przykładem niezmiernie rzadkim w Polsce. Demokracja, jak mówi, jest sztuką kompromisu, a liberał rozumie, że w każdej postawie jest jakaś cząstka racji i stąd płynie głębokie zrozumienie inności oraz wola podejmowania dyskusji z każdym bez wyjątku. To wzór intelektualisty, bo rozmontowuje problemy na płaszczyźnie immanentnej. Ktoś kiedyś powiedział "dobrze postawiony problem, to problem rozwiązany", taka jest właśnie funkcja...

kikorskin | 2013-11-17

Bardzo dobra książka intelektualisty, pluralisty. Ukazuje sylwetki, postawy oraz poglądy ludzi najczęściej nieznanych młodemu pokoleniu. Pozwala na głębokie pojmowanie zmian oraz filozofii jakimi były podejmowane. Serdecznie polecam.

marianjureczko | 2016-11-24
Przeczytana: 2016 rok