Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej. Związek Radziecki

Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , , ,

Popularny wykład w formie audiobooka obejmujący całą historię ZSRR. Jego walorem są wstawki dźwiękowe: fragmenty przemówień przywódców, wiadomości i reportaże z epoki. Z drugiej strony komentarze prof. Wieczorkiewicza pełne są kontrowersyjnych interpretacji i wątpliwych faktów, niepotwierdzonych przez innych autorów. Ogólna ocena wykładów jest zatem niewysoka.

Bardzo to ciekawa forma wykładu historycznego, profesor Wieczorkiewicz mówi w cyklu radiowych pogadanek o historii ZSRR rozpoczynając od roku 1917 a kończąc na 1991r. Może najbardziej ciekawe są tu oryginalne nagrania z epoki. Słuchamy grasejowania Władimira Ilijcza, słyszymy jak źle po rosyjsku mówił Josif Wissarionowicz, dowiadujemy się o silnym akcencie Ławrentija Pawłowicza, słyszymy głęboki głos Nikity Siergiejewicza, zaciągającego towarzysza Wiesława (łatwo go było parodiować), meldunek majora Gagarina o wykonanym zadaniu, śmieszy nas bełkot Leonida Ilijcza (ten facet wciąż mówił jakby był pijany). Są też inne wstawki dźwiękowe, audycje Wolnej Europy, reportaże Polskiego Radia. Sprawiają one że czujemy ducha epoki. Historia staje się wręcz namacalna.

Wykład ma popularny charakter wstępu do dalszych studiów, bo siłą rzeczy nie podaje się źródeł. Nie jest to też wykład systematyczny: prof. Wieczorkiewicz mówi o tym co go interesuje. Autor ma dużą zdolność syntezy, ale jego sądy trzeba traktować ze znaczną dozą ostrożności. Dlaczego? Bo jego skłonność do teorii konspiracyjnych, forsowanie kontrowersyjnych interpretacji i niepotwierdzonych faktów ujawnia się z całą siłą. Przytoczę tylko kilka najbardziej wątpliwych teorii czy faktów, które nie znajdują potwierdzenia w źródłach (jest tego więcej): Jeżow montował spisek przeciwko Stalinowi i dlatego został zgładzony; dalej: Stalin był zdecydowany na rozpętanie trzeciej wojny światowej, czekał tylko na zbudowanie bomby wodorowej, ale się nie doczekał bo umarł. Dalej, mówiąc o sprawie McCarthy'ego, autor twierdzi że wśród agentów sowieckich mógł być też długoletni szef FBI, Edgar Hoover, no to jest już bzdura do kwadratu. Dalej: twierdzi, że okoliczności śmierci Stalina są niejasne, i jest pewien, że maczał w tym palce Beria, jest to co najwyżej mocno wątpliwa hipoteza. Znajdujemy też błędy faktograficzne: inwazja sowiecka na Afganistan nastąpiła nie w kwietniu 1978 r. lecz w grudniu 1979r.

Jest to dosyć smutne, bo moim zdaniem historyk popularyzujący historię i mówiący do szerokiego grona odbiorców powinien zachować szczególną ostrożność i podawać tylko fakty całkowicie potwierdzone; szeroki odbiorca bowiem nie jest w stanie oddzielić dyskusyjnych tez od sprawdzonych faktów. Dobrym miejscem do przedstawiania kontrowersyjnych teorii i interpretacji są raczej opracowania specjalistyczne.

Polecam dla źródeł dźwiękowych, natomiast do wykładu i interpretacji prof. Wieczorkiewicza trzeba podchodzić z dużą ostrożnością i wątpliwościami.

Popularny wykład w formie audiobooka obejmujący całą historię ZSRR. Jego walorem są wstawki dźwiękowe: fragmenty przemówień przywódców, wiadomości i reportaże z epoki. Z drugiej strony komentarze prof. Wieczorkiewicza pełne są kontrowersyjnych interpretacji i wątpliwych faktów, niepotwierdzonych przez innych autorów. Ogólna ocena wykładów jest zatem niewysoka.

Bardzo to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    39
  • Chcę przeczytać
    21
  • Historia
    5
  • Audiobook
    4
  • Historyczne
    2
  • Audiobooki
    2
  • Ulubione
    2
  • 2014
    2
  • Posiadam
    1
  • Przeczytane w 2014r.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej. Związek Radziecki


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne