Niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy

Okładka książki Niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy Charles Panati
Okładka książki Niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy
Charles Panati Wydawnictwo: Książka i Wiedza popularnonaukowa
popularnonaukowa
Książka i Wiedza
2004-07-14
2004-07-14

Wadą opracowań o rzeczach codziennego użytku, wynalazkach i przedmiotach niemal już zapomnianych jest to, że w maksymalnie krótkiej formie starają się upchnąć maksimum treści - najczęściej ze szkodą dla czytelnika, bo mózg jakoś nie zawsze chce się zachowywać jak gąbka, a po pięćdziesiątej stronie zwyczajnie wszystkie fakty i fakciki zaczynają się mieszać.
Na co zatem zdecydował się autor? Na rozbudowany esej i koncentrację na przedmiotach, które są nam dobrze znane. Weźmy jako przykład esej o sypialni i łóżku - Panati śledzi "obyczaje senne" od zarania dziejów, od posłań z zagłówkiem aż do sienników i materaców na sprężynach. Jeśli pisze o kosmetykach, znajdzie miejsce na szczegółowe omówienie historii każdego znanego "upiększacza", nie ograniczając się tylko do ostatnich dwóch stuleci. Jeśli przedstawia nam żelazko, to od razu na tle mody od starożytności do średniowiecza i upodobań elegantów do odzieży prostej/gładkiej/plisowanej. Przykłady można mnożyć.

Dlaczego zatem ocena tak niska? Bo książka przegadana, a zawarte w niej informacje w wielu przypadkach nie są ani odkrywcze, ani oryginalne, ani tym bardziej trudno dostępne, często natomiast - siłą rzeczy - dublują treść książek już wcześniej u nas wydanych. Kto przeczytał chociaż dwie, "Niezwykłe dzieje..." może sobie spokojnie odpuścić.

Na co zatem...

Kopalnia wiedzy na temat pochodzenia przeróżnych przedmiotów, obrzędów, gestów napisana z kulturowego i historycznego punktu widzenia językiem przystępnym i błyskotliwym. Arcyciekawa, wciągająca lektura z gatunku takich do których wraca się często a zagląda jeszcze częściej. Dlaczego? Po prostu nie sposób spamiętać wszystkich opisanych przez autora faktów (nazwiska wynalazców, daty, próby udane i nieudane, etymologia słów, zachowań). Ja na ten przykład zapamiętałem etymologię słowa "jeans", pochodzenie tradycji wznoszenia toastów, historię zmywarek oraz skąd wzięło się angielskie "bless you" czyli "na zdrowie". Teraz mogę brylować w towarzystwie. Ha!

• Przeczytane w 2014
  • Do kupienia
  • Valore mobiliare - dziecięce
  • Dzieci: Biblioteczka chłopców
  • Dziecięce
  • Posiadam 🏠
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach

Dodaj cytat z książki Niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy