Julian Tuwim. Wiersze zebrane

Czytelnik
1975-01-01
1975-01-01
poezja wiersze

Obszerny zbiór fantastyczny utworów! Mam z nim jednak pewien problem - nie potrafiłem doszukać się w nim utworów takich jak "Ewa" czy "Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza...". W nocie wydawniczej w drugim tomie wyczytałem, że "Zrezygnowano natomiast, POMIMO SUGESTII RECENZENTÓW 'Dzieł', z włączenia do obecnej edycji dalszej grupy utworów, zachowanych w rękopisie i nie przeznaczonych przez poetę do druku...". Znane mi są tylko te dwa niepublikowane w tym wydaniu utwory, a co z tymi o których nie mam pojęcia, że zostały pominięte? Bardzo mnie to smuci, bo myślałem, że mam do czynienia z wszystkimi 'Wierszami Zebranymi'. Czy ktoś wie czy wyżej wymienione utwory (i inne?) zostały wydane na papierze?
Inną rzeczą bardzo zasmucającą jest fakt, że omawiane tu wydanie pochodzi z roku 1971... Wchodząc w dorosłość i starając się odkrywać polską poezję nie mogę uciec od wrażenia, że jest ona bardzo zaniedbana przez dzisiejsze wydawnictwa. Marzę o takim czasie gdzie, żeby kupić opracowania dzieł zebranych takich mistrzów słowa jak Tuwim, Mickiewicz, Słowacki, Kochanowski, Norwid, Staff, Asnyk, Leśmian (po całym roku polowań udało mi się zdobyć zielone wydanie PiW - cudo!) i wielu, wielu innych, nie będę musiał się posiłkować antykwariatami i wydaniami starszymi niż moi rodzice. Czy tylko mnie to przeraża, że brakuje takich dzisiejszych, pełnych opracowań?

Oczarowały mnie, jako czterolatkę "Lokomotywa" i "Ptasie radio". Po latach zachwycił "Aptekarz majowy", wzruszyło "Dzieciństwo" i zaskoczyła puentą "Humoreska". Bywało, że deklamowałam z przejęciem "Do prostego człowieka".
Dziś, raz i drugi, przykuwa mój wzrok niewielki utwór pt. " Staruszkowie".

STARUSZKOWIE

Patrzymy sobie na ulicę
Przez wpółotwartą okiennicę.

W czółka całujem cudze dziatki
I podlewamy w oknach kwiatki.

Żyjemy sobie, jak Bóg zdarzy
Zrywamy kartki z kalendarzy.

Dziś, raz i drugi, przykuwa mój wzrok niewielki utwór pt. " Staruszkowie".

STARUSZKOWIE

Patrzymy sobie na ulicę
Przez wpółotwartą...

Lektura wymagająca, ale jakże satysfakcjonująca.

Lektura wymagająca, ale jakże satysfakcjonująca.

• Poezja
  • Filologia polska