Duchy poetów

Okładka książki Duchy poetów Ernest Bryll, Marcin Styczeń
Okładka książki Duchy poetów
Ernest BryllMarcin Styczeń Wydawnictwo: SM-art. reportaż
180 str. 3 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
SM-art.
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
180
Czas czytania
3 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393842209
Tagi:
poezja wspomnienia wywiad poeci muzyka piosenki
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Miłość ratująca myślenie Maciej Bała, Maria Boużyk, Ernest Bryll, Stefan Chwin, Janusz Drzewucki, Agnieszka Gralewicz, Jacek Grzybowski, John T. Hamilton, Jarosław Jakubowski, Piotr Jaroszyński, Bartosz Jastrzębski, Monika Jurkowska, Wojciech Kaliszewski, Henryk Kiereś, Janusz Kotański, Beata Łukarska, Piotr Mazurkiewicz, Anna Mikołejko, Zbigniew Mikołejko, Stefan Morawski, Piotr Moskal, Piotr Nowak, Stefan Radziszewski, Ewa Rogalewska, Piotr Roszak, Izabela Rutkowska, Witold Sadowski, Jacek Soliński, Marek Szulakiewicz, Jerzy Szymik, Danuta Ulicka, Andrzej Wierciński, Marek Wittbrot, Holger Zaborowski, Marek Zagańczyk
Ocena 9,0
Miłość ratując... Maciej Bała, Maria ...
Okładka książki Antologia WYSPY. Port pierwszy Józef Baran, Ernest Bryll, Wojciech Chmielewski, Stefan Chwin, Przemysław Dakowicz, Jacek Dehnel, Martyna Deszczyńska, Małgorzata Goraj-Bryll, Wacław Holewiński, Tomasz Jastrun, Wojciech Kaliszewski, Wojciech Kudyba, Krystyna Lars, Marek Ławrynowicz, Janusz Majewski, Monika Małkowska, Piotr Matywiecki, Piotr Milewski, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Tomasz Różycki, Elżbieta Sawicka, Adrian Sinkowski, Tadeusz Sobolewski, Rafał Wojasiński
Ocena 0,0
Antologia WYSP... Józef Baran, Ernest...
Okładka książki Kwartalnik literacko-artystyczny "Metafora" nr 26 (107) Leonid Andrejew, Wojciech Bonowicz, Ernest Bryll, Ryszard Grzywacz, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Michał Piętniewicz, Jędrzej Soliński, Ireneusz Staroń, Paulina Subocz - Białek
Ocena 10,0
Kwartalnik lit... Leonid Andrejew, Wo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6562
133

Na półkach: , , , , , , ,

Wspomnienia poety o poetach. Historie zabawne przeplatają się ze smutnymi lub nawet tragicznymi. Jacy byli na co dzień wspominani przez Brylla literaci? Jakie mieli słabości, jakie upodobania? Można się zdziwić. :-)

„Duchy poetów” naprawdę są interesującą lekturą.

Wspomnienia poety o poetach. Historie zabawne przeplatają się ze smutnymi lub nawet tragicznymi. Jacy byli na co dzień wspominani przez Brylla literaci? Jakie mieli słabości, jakie upodobania? Można się zdziwić. :-)

„Duchy poetów” naprawdę są interesującą lekturą.

Pokaż mimo to

avatar
1533
183

Na półkach: , , ,

Dialog Ernesta Brylla i Marcina Stycznia... z duchami kilku poetów. Mówiąc prozą: są to wspomnienia o poetach, których spotkał Ernest Bryll na różnych etapach swojego życia i którzy pozostali w jego pamięci lub przypomnieli mu się, przychodząc do niego w snach. Jako że obaj panowie mają do czynienia z poezją na co dzień, ich wrażliwość sprawiła, że rozmowy te nie ograniczają się do podania faktów z biografii Broniewskiego, Twardowskiego, Grochowiaka, Zonsztajna, Nowaka, Przybosia i innych. Dialog ten chwilami jest bardzo osobisty i wzruszający, pełen serdeczności. Mamy tutaj także niektóre utwory wspominanych poetów, co włączyło ich do owych rozmów jako aktywnych uczestników. "Słucha się" ich z ciekawością (choć przeszkadzają błędy interpunkcyjne i literówki, które niekiedy zmieniają sens wypowiedzi, a zwłaszcza niektórych fragmentów wierszy, nad czym ubolewam. Dwa nazwiska w korekcie, a mimo to...). Do książki dołączona jest płyta z piosenkami: Marcin Styczeń skomponował muzykę do kilku wierszy wspominanych poetów - można posłuchać jego wykonania; uważam, że jest to cenne uzupełnienie rozmowy z Ernestem Bryllem. Można również poszukać pierwotnej wersji tych dialogów, czyli audycji radiowej - są dostępne na youtube.

Dialog Ernesta Brylla i Marcina Stycznia... z duchami kilku poetów. Mówiąc prozą: są to wspomnienia o poetach, których spotkał Ernest Bryll na różnych etapach swojego życia i którzy pozostali w jego pamięci lub przypomnieli mu się, przychodząc do niego w snach. Jako że obaj panowie mają do czynienia z poezją na co dzień, ich wrażliwość sprawiła, że rozmowy te nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2712
425

Na półkach: , , ,

Pierwszy raz nie wiem od czego zacząć. Nie mogę zebrać myśli, chciałabym powiedzieć wszystko, lub nie mówić zupełnie nic, bo swoim gadaniem zagłuszę to, co najważniejsze. Lepiej cichutko przysiąść w kącie i posłuchać co mają do powiedzenia inni.

W tomie „Duchy Poetów” zamkniętych zostało dziewięć rozmów poety Ernesta Brylla i muzyka Marcina Stycznia. Bryll opowiada młodemu przyjacielowi o kolegach z dawnych lat. Ich drogi splatały się w róznych okolicznościach. Stanisław Grochowiak, Władysław Broniewski, Tadeusz Nowak, ks. Jan Twardowski oraz Julian Przyboś zapisali się nie tylko w historii literatury, ale także w świadomości czytelników. Marian Ośniałowski, Stanisław Swen Czachorowski, Mieczysław Czychowski i Jakub Zonszajn odeszli w zapomnienie. Duchy Poetów same upomniały się o wspomnienie. Ośmiu z nich odwiedziło Ernesta Brylla w snach. On opowiadał o tym w swojej poezji, ale nietypowe spotkania zaowocowały czymś więcej niż tylko kilkoma utworami poetyckimi.

W „Duchach Poetów” uchwycone zostały okruszki wspomnień Ernesta Brylla. Rozmowy obu panów układają się w osobistą i piękną opowieść o ludzkich losach. Nie ma w nich miejsca na sztywne notki biograficzne, ale panowie wspominają kilka istotnych szczegółów z przeszłości swoich bohaterów. Wszystkie rozmowy nasycone są emocjami, przebija z nich szczerość i osobista perspektywa, a dzięki temu poznajemy poetów takich, jakimi zapamiętał ich Bryll. Grochowiak bajerował dziewczyny swoją poezją. Broniewski uciekał przez pole buraków do swojej łódki. Nowak od początku pisał z całego serca. Ośniałowski kupił dzwońca w klatce tylko po to, żeby go uwolnić. Czychowski objawił Bryllowi poezje Norwida. Czachorowski wolał kupować książki zamiast jedzenia. Zonszajn uczył Ruskich tańczyć tango. Dobry ks. Twardowski rozumiał każdego. Przyboś, zadeklarowany ateista, padał na kolana przed Matką Boską Ostrobramską.

Ernest Bryll mówi o artystach tylko dobrze i ciepło, przywołuje zabawne anegdotki. Te jego wspomnienia przepełnione są nostalgią i tęsknotą, mają ocalić od zapomnienia, są hołdem oddanym zmarłym kolegom po piórze. Styczeń jest doskonałym kompanem do rozmów. Obyty w świecie poezji, reprezentujący podobną wrażliwość nie tylko wysłucha, ale przede wszystkim zrozumie. Nie dziwi mnie dlaczego obaj panowie się przyjaźnią, choć dzieli ich ponad czterdzieści lat różnicy. Poezja jest pomostem, który łączy dwa zupełnie rożne pokolenia. Wspomnienia Brylla o zmarłych przyjaciołach i ich poezji zainspirowały Stycznia do napisania muzyki i wyśpiewania wybranych utworów z twórczości Duchów Poetów. Płyta dołączona do publikacji stanowi doskonałe uzupełnienie pasjonujących rozmów dwóch artystów i tworzy integralną całość z książką.

Kilka lat temu po raz pierwszy usłyszałam muzykę Marcina Stycznia. Nie mogę sobie przypomnieć szczegółowych okoliczności, ale czasami umykają mi z pamięci momenty, które z czasem okazują się w jakiś sposób przełomowe. Wiersze Karola Wojtyły, które wyśpiewywał Marcin nabrały dla mnie nowego znaczenia dzięki jego interpretacji. Powiedzieć, że zaparły mi dech, to i tak za mało. Poezję Karola Wojtyły znałam już wcześniej, tym razem, dzięki „Duchom Poetów” poznałam zupełnie nowych twórców i ich dzieła. Oczywiście nie mówię tu o ks. Janie, bo jego twórczość znam świetnie, ale o na przykład Marianku Ośniałowskim. Jego „Piosenka włóczęgi” to najpiękniejszy utwór na całej płycie. Zachwycił mnie również Grochowiak i jego „Wdowiec”. Bardzo żałuję, że to nie ten tekst wyśpiewuje Marcin, mogłaby z tego powstać prawdziwa perełka. Wszystkie rozmowy o Duchach Poetów nagrywane były początkowo jako audycje radiowe dla Radia Warszawa. Nie ważne, czy przeczytacie książkę, czy odsłuchacie audycje. Odpowiedzcie na wezwanie Duchów. Warto!

Pierwszy raz nie wiem od czego zacząć. Nie mogę zebrać myśli, chciałabym powiedzieć wszystko, lub nie mówić zupełnie nic, bo swoim gadaniem zagłuszę to, co najważniejsze. Lepiej cichutko przysiąść w kącie i posłuchać co mają do powiedzenia inni.

W tomie „Duchy Poetów” zamkniętych zostało dziewięć rozmów poety Ernesta Brylla i muzyka Marcina Stycznia. Bryll opowiada młodemu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    4
  • Poezja
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • FORMA: Poezja
    1
  • 2014
    1
  • My Precious!
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Duchy poetów


Podobne książki

Przeczytaj także