Leśnego Zwierza morskie opowieści

Novae Res
2014-02-11
2014-02-11
9788379420575

Zestaw anegdot z życia marynarza, takie historie , które doskonale pointują słowa znanej szanty:

„…Kiedy rum zaszumi w głowie
Cały świat nabiera treści,
Wtedy chętnie słucha człowiek
Morskich opowieści
Hej! Ha! Kolejkę nalej
Hej! Ha! Kielichy wznieśmy
To zrobi doskonale
Morskim opowieściom!...”

Super, na poprawę nastroju.

„…Kiedy rum zaszumi w głowie
Cały świat nabiera treści,
Wtedy chętnie słucha człowiek
Morskich opowieści
Hej! Ha! Kolejkę nalej
Hej! Ha! Kielichy wznieśmy
To zrobi doskonale
Morskim opowieściom!...”

Super, na poprawę nastroju.

To może nie Karol Borchardt,ale prawie....Książka jest autentyczna, pełna marynarskiego humoru a więc ma ten smaczek który ja jako czytelnik cenię sobie najbardziej.POLECAM

Rozpoczynając lekturę natrafiamy na wstęp książki, napisany przez Marka Szymańskiego, redaktora gazetki dla marynarzy Dzień Dobry – Tu Polska. Przyznam, że zwykle omijam szerokim łukiem dopiski autorskie, bowiem rzadko kiedy możemy wyciągnąć z nich ciekawe wnioski. W przypadku „Leśnego Zwierza Morskich Opowieści” było zupełnie inaczej. To dzięki tej wstawce poznajemy historię książki. Dowiadujemy się, że to właśnie „Gargamel” miał kluczowy wpływ na wydanie publikacji, a autorem dzienników pokładowych jest Waldemar Szwoch, absolwent gdyńskiej Szkoły Morskiej.

Czytając książkę poznajemy historię jednej osoby, a także społeczności i środowiska, które co i rusz urzeka nas coraz bardziej. To właśnie z Panem Waldemarem wspominamy „szkolne czasy”, młodzieńcze mrzonki, a nawet kradzież statku. Momentami zaśmiewamy się do łez, ale i przeżywamy traumatyczne zdarzenia, które są nieodzownym kompanem morskich przygód. W książce nie zabrakło przezabawnych anegdot, historii prawdziwych, realnych, a także zasłyszanych w trakcie rejsów opowieści. Książka ta jest naprawdę świetnie zorganizowana, a przyznam, ze obawiałam się lektury. Kompletnie nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Sądziłam, że spadnie na mnie marynarski żargon, specyficzne słownictwo i ostentacyjne podejście do czytelnika – nic z tych rzeczy! Język, którym napisane zostały „Leśnego Zwierza Morskie Opowieści” jest bardzo swobodny, lekki i przyjemny. Lektura nie nuży a sprawia, że chcemy przeczytać tę historię jednym tchem.

Gorąco polecam!

Podtytuł „Morskie opowieści” na pewno przyciąga amatorów morskich klimatów i przywodzi na myśl fascynujące przygody szalonych marynarzy. Oczywiście takie wyobrażenia mają ludzie czerpiący swoją wiedzę o morskim życiu z bajek w stylu „Sindbada Żeglarza”. Opis na tylnej okładce książki mówi nam jednak, że po jej przeczytaniu poznamy prawdziwe życie na morzu. Jeśli chcesz zobaczyć czy twoje romantyczne wyobrażenia o marynarzach, piratach i wspaniałych przygodach mają coś wspólnego z rzeczywistością koniecznie sięgnij po tę pozycję.

„Ja morze kocham, ja morze szanuję, ja się na morzu bardzo dobrze czuję” – tymi słowami podsumowuje się autor „Leśnego zwierza”. Waldemar Szwoch jest polskim marynarzem, absolwentem Szkoły Morskiej w Gdyni, który od ponad 30 lat pływa pod banderami różnych krajów. Przedstawia nam zbiór historii, opowiastek oraz krótkich anegdot ze swojego życia ułożonych chronologicznie począwszy od nastoletnich lat spędzonych w Technikum Budowy Okrętów. Autor nie miał dużego doświadczenia w pisaniu. Zdarzało mu się pisać anegdoty, w swojej rubryce gazety dla marynarzy. Warto dodać, że osobą, która zachęciła polskiego marynarza do napisania tej książki był właśnie redaktor owej gazety Marek Szymański. Niewielkie doświadczenie Waldemara Szwocha w roli pisarza wcale nie umniejsza wartości książki. Można wręcz powiedzieć, że to jej atut – jest napisana naturalnym, dobitnym językiem, bez zbędnych upiększeń.

Autor raczy nas prawdziwymi smaczkami z życia na morzu. Chyba największe wrażenie zrobiły na mnie opisy wielu barwnych osobowości, z którymi pan Waldemar miał okazję współpracować podczas rejsów. Od pasażerów na gapę uciekających z Czarnego Lądu w poszukiwaniu lepszego życia w Ameryce, po agresywnych marynarzy z problemami psychicznymi lub kapitanów-łajdaków, których ma się ochotę po prostu wyrzucić za burtę. Wiele historii rozśmiesza do łez, więc z własnego doświadczenia odradzam czytać ją w miejscach publicznych, chyba że nie przeszkadza wam zdziwiony wzrok współpasażerów w autobusie. Oprócz tych zabawnych, znajdziemy też kilka takich bez happy endu i wtedy właśnie uświadamiamy sobie, że prawdziwe życie na morzu wcale nie musi być takie kolorowe jak pokazywały nam bajki.

Pełna recenzja na:

Przyjemnie się czyta.
Taki zbiór (w większości wesołych) anegdot z morza.

Przyjemnie się czyta.
Taki zbiór (w większości wesołych) anegdot z morza.

• 2015
  • Alibro