9788378931928
polityka wschodnia, wschód
anchois

"Młoda myśl wschodnia" to próba uchwycenia najnowszych tendencji w polskim myśleniu o Wschodzie. Począwszy od 1918 roku, każda epoka niepodległej Polski cechowała się własnym podejściem do tematyki wschodniej; zawarte w tym tomie teksty zostały napisane przez najmłodsze, "piąte" pokolenie, jak nazywa ich Paweł Kowal, "wschodniaków". Jak ocenia Paweł Kowal, "(...) dzisiejsza myśl wschodnia daleka jest od pompatycznych idei, jest pragmatyczna, czasami nawet techniczna. Na ile może, trzyma się, inaczej niż poprzednie pokolenia polskiej myśli wschodniej, daleko od codziennej krajowej polityki (...). Na pewno lubi tematy , jak energetyka, gospodarka, lubi unijny kontekst (...)."
O odrębności tego pokolenia stanowi także czas, w jakim żyją - funkcjonowanie Polski w strukturach unijnych, doświadczenie pomarańczowej rewolucji na Ukrainie a także wszechobecność nowych mediów.
Jak zaznacza Paweł Kowal, "najważniejszym zadaniem najmłodszej polskiej myśli wschodniej jest rozpropagowanie jej po świecie, dosłownie i w przenośni przetłumaczyć na język współczesnej zglobalizowanej rzeczywistości: wyjaśnić stare polskie doktryny, pokazać nowe podejście i jeszcze zrobić to w formacie przystającym do rzeczywistości (...)."

Spis treści:
Paweł Kowal - Piąte pokolenie
Adam Lelonek - Geopolityka Ukrainy – między buforowością, finlandyzacją a Zachodem
Adam Kowalczyk - Polska polityka wschodnia w dokumentach programowych Prawa i Sprawiedliwości 2007–2009
Aleksandra Gryźlak - Wybory parlamentarne we współczesnej Gruzji – czy zaczynają mieć znaczenie i jak wspomagać ten proces?
Dariusz Materniak - Ukraina – UE – Rosja: między geopolityką a ekonomią
Dariusz Płochocki - Obraz polityki historycznej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej podczas pierwszych lat sprawowania urzędu patriarchy Moskwy i Wszechrusi przez Cyryla I
Igor Sokołowski - Relacje Polski z Białorusią Grzegorz Kądzielawski - „Gdzie rząd nie może…”, czyli jak wykorzystać wschodni doswit* polskich samorządów
Maciej Wapiński - Ukraińska korupcja – problem dla wszystkich
Piotr A. Maciążek - Polityka energetyczna Polski w Europie Środkowo-Wschodniej. Perspektywy na najbliższe lata
Artur Kacprzak - Niech żyje wolność i свобода!
Tomasz Otocki, Dominik Wilczewski - Polska – Litwa. Od ultimatum do partnerstwa?
Paweł Musiałek - Między polityką a ekonomią. Propozycja strategii polityki gazowej wobec Rosji w kontekście dywersyfikacji dostaw gazu do Polski
Paweł Pieniążek - Czy przemyśleliśmy Wschód?
Piotr Wołejko - Geopolityka rosyjskich gazociągów
Patryk Gorgol - Wybrane instrumenty prawnomiędzynarodowe w stosunkach polsko-ukraińskich
Marek Połoński - Stosunki polsko-litewskie. Jak je zrestartować?
Włodzimierz Sołowiej - Polityka zagraniczna Ukrainy wobec Unii Europejskiej i Rosji

źródło opisu: www.east24.home.pl

źródło okładki: www.east24.home.pl