Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle'a

Okładka książki Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle'a Alan Moorehead
Okładka książki Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle'a
Alan Moorehead Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Człowiek Poznaje Świat powieść przygodowa
powieść przygodowa
Człowiek Poznaje Świat
Darwin and the Beagle
Zysk i S-ka
2014-05-19
2014-05-19
Jacek Spólny
Darwin podróże wyprawa

Na wstępie - prześliczne wydanie książki, poręczne, ogromne ilustracje - doskonale oddające to, co opisywane jest przez autora.
Pięknie widać - nomen omen - ewolucję poglądów Darwina, jego pracę naukową. Także relacje z kapitanem statku, także opisy poszczególnych ludów - im bliżej Azji, tym bardziej chyba cywilizowanych i przede wszystkim wpływ tzw. cywilizowanego człowieka na ich życie i ich lokalnej flory i fauny, także niezwykle sugestywny opis trzęsienia ziemi i wysp Galapagos. Nie jest to specjalnie w książce opisywane, ale zaciekawił mnie też system pocztowy (obejmujący wówczas prawie cały świat).
To niesamowita sprawa - mam na myśli wyprawę na pokładzie Beagle'a - i autor tu ani nie pomaga, ani nie przeszkadza. Nie ma się wrażenia fabularyzacji, jest to, co wiadomo na pewno. I za to plus, ale z drugiej strony chętnie przeczytałbym jakieś bardziej drobiazgowe opisy zdarzeń na poszczególnych lądach.

Długi czas poszukiwałam oryginału, mianowicie "Podróży naturalisty" napisanej przez samego Darwina. Niestety polskie wydanie znaleźć jest niezmiernie ciężko, a jak już znalazłam jedno to w tak kosmicznej cenie, że zrezygnowałam z kupna. Jedyne co udało mi się nabyć to wydanie angielskie, które jest ładne i.. trudne, mimo że język ten znam dość dobrze.
Po pewnym czasie trafiłam na tę książkę.
Jest opisem wspaniałej podróży na okręcie Beagle.
Czyta się ją szybko i przyjemnie, posiada mnóstwo przedruków oryginalnych ilustracji oraz zdjęć.
Choć tak naprawdę jest opisem dziennika podróży to czyta się ją jak dobrą fabułę.
Oczywiście trzeba mieć w sobie coś z szaleńczego biologa żeby rozumieć opisany tam zapał Darwina. Ja mam i czasem hoduje różne pleśnie dlatego jego ekscytacje rozumiem stuprocentowo.
Książka na tyle dobra, że po jej przeczytaniu zaczęłam zgłębiać teorie ewolucji w dużo szerszym zakresie.
Polecam :)

Po pewnym czasie...

Świetnie wydana książka, bogata w ilustracje i wydrukowana na przyjemnym papierze. Książka, mimo że opowiada o wyprawie, która miała miejsce naprawdę, to czyta się ją niczym powieść przygodową.
Podczas lektury towarzyszyło mi uczucie podekscytowania i cały czas zastanawiałem się, co ten Darwin jeszcze odkryje i gdzie jeszcze dotrze.
Cóż, książka opowiada o losach sławnego przyrodnika - Karola Darwina, wraz z którym wybieramy się w trwającą pięć lat podróż na okręcie HMS Beagle, podczas której Darwin tworzył podwaliny swojej kontrowersyjnej teorii o powstawaniu i ewolucji gatunków.
Poza tym, autor książki nie ogranicza się do opisania jedynie odkryć przyrodnika, ale - co mnie bardzo ucieszyło - opisuje samego Darwina. W ten sposób możemy dowiedzieć się, co czuł i jak zmieniały się jego poglądy wraz z postępami wyprawy.
Po lekturze tej książki zostałem oczarowany postacią Karola Darwina, tego jakim był człowiekiem, jego myślenia i filozofii. Będę musiał zabrać się za czytanie relacji z wyprawy, które spisywał FitzRoy.

A samą książkę mogę szczerze polecić, bo - jak już wspomniałem - czyta się ją niczym dobrą przygodówkę.

Cóż, książka opowiada o losach sławnego...

Zacznę może od tego, że książka jest dosyć wiekowa, bo książka ukazała się w 1969 roku, natomiast samego Alana Mooreheada poznałem już przy "Nad Nilem Błękitnym i Białym", więc wobec autora miałem pewne wymagania. Karola Darwina wszyscy kojarzą z teorią ewolucji, jednak przed swoją podróżą na "Beagle" był on przeznaczony do kariery duchownej i jego poglądy ulegały pewnemu przeistoczeniu w czasie wyprawy. Zgodnie z tytułem, Karol Darwin jest głównym bohaterem książki. Początkowo poznajemy jego relacje rodzinne, propozycję podróży, relacje z kapitanem i innymi członkami załogi, a następnie wraz z nim podróżujemy głównie po Ameryce Południowej, ale również innych kontynentach. Książka jest pisana z perspektywy Darwina i to może jest mała wada tej pozycji, brak w niej szerszego spojrzenia na wyprawę, Darwin często działał w pojedynkę i to też się odbija na książce. Odejmując ilustracje, tak naprawdę mamy do czynienia z bardzo skromnym tekstem, pasującym bardziej na solidny artykuł niż na monografię. Z ciekawości pozwoliłem sobie przeliczyć rysunki i wyszło ich około 180 na 336 stron książki. Bibliografia szczególnie nie poraża, zresztą narracja obraca się głownie wobec pamiętników Darwina. Lektura jest całkiem sympatyczna i nie nudzi czytelnika i przyznam szczerze, że pozycję czytało mi się przyjemnie.
Polskie wydania tekstów Mooreheada chyba nie mają za bardzo szczęścia. Wspomniałem już o sporej liczbie ilustracji i całkiem dużo z nich podpisanych jest jakimś cytatem. Niestety, trudno dowiedzieć się skąd pochodzą. W bibliografii mamy tylko informację, że pochodzą one z pięciu źródeł. No cóż, dobre i to. Same ilustracje są dosyć dobrze dobrane, część z nich przedstawia zwierzęta, inne pejzaże odwiedzane przez Darwina. Niektóre z nich zostały sporządzone przez członków załogi "Beagle". Pod tym względem jest lepiej niż w "Nad Nilem Błękitnym i Białym", gdzie po prostu wrzucono ilustracje z internetu/Wikipedii/archiwum wydawnictwa i Biblioteki Kongresu USA.

Doskonale napisana książka napisana barwnym ,ciekawym językiem. Otwierasz pierwszą kartę i już planujesz podróż z Darwinem ,dalej z entuzjazmem śledzisz jego przygody i pasję odkrywczą. Nawet się nie spostrzeżesz a jesteś na ostatniej karcie z uczuciem niedosytu ...
Jedynym małym minusem jest miękka oprawa oraz fakt ,że książka jest klejona a nie porządnie zszywana bo taka perełka zasługuje na najlepsze wydanie.
Gorąco polecam

Alan Moorehead zabiera nas w podróż na Beagle'u wraz z bardzo młodym Karolem Darwinem, który podczas tej podróży przekonał się, że świat nie powstał w siedem dni, a arka Noego nie była w stanie pomieścić przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt. Przede wszystkim poznajemy trasę Darwina, dowiadujemy się, czym się zajmował podczas pięcioletniej podróży, jakie okazy, go interesowały najbardziej, jakie odkrycia stymulowały powstawanie wątpliwości, za którymi szły teorie. Dowiadujemy się także wiele o samym Darwinie, o tym, jak dorastał w ciągu tej podróży - w chwili wejścia na pokład miał dwadzieścia dwa lata! Jak zmieniał się jego charakter, jego postawa, jak kształtowały się jego stosunki z otoczeniem, co budziło jego zachwyt, zapał itp.
Wiele można się z "Podróży która zmieniła świat" nauczyć, jednocześnie po prostu świetnie się tę książkę czyta. Dodatkową atrakcją jest wydanie książki - z bardzo wieloma ilustracjami, podobiznami bohaterów, z bardzo pomocną, nawet w formie uproszczonej, mapą.
Tę książkę czyta się jak powieść przygodową.
Jedyne, co zasmuca to kontrast, jaki istnieje pomiędzy bogactwem przyrody odkrywanym przez Darwina a stanem obecnym. Minęło niecałe dwieście lat, a my - ludzie - już tak wiele zniszczyliśmy, wymordowaliśmy tyle zwierząt, zrujnowaliśmy tyle kultur... Strasznie jesteśmy pazerni i niecierpliwi.

Wciągająca opowieść o wielkiej podróży wielkiego uczonego. Autor posługując się lekkim językiem barwnie opisuje liczne przygody, które spotkały młodego Darwina w czasie jego pięcioletniego rejsu. Poznajemy go tutaj jako człowieka z krwi i kości, który swoje pasje badawcze i wielką ciekawość świata nierzadko łączył z fantazją godną awanturnika. Postać ta mocno kontrastuje z utrwalonym w świadomości wizerunkiem poważnego uczonego z bujną, siwą brodą. Podróż na pokładzie HMS Beagle ukształtowała Darwina jako naukowca i dostarczyła mu materiałów do badań aż do końca jego owocnego życia. Treść książki bardzo wzbogacają liczne, piękne ilustracje z epoki. Zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym historią nauki.

Spodziewałam się trochę więcej po tej książce. Owszem, dowiedziałam się paru rzeczy, zyskałam też osobisty szacunek do Darwina (był np. przeciwnikiem niewolnictwa i nie mógł patrzeć na zachowania "panów"). Podróż Darwina jest tu przedstawiona chronologicznie, wiemy, kto mu towarzyszył itp. Początkowo miałam wrażenie, że książka szczegółowiej i barwniej przedstawi tę podróż niż było rzeczywiście. Zabrakło, moim zdaniem, jakiegoś krytycznego odniesienia się do cytowanych czasem "Dzienników" Darwina (fajnie by było np. zestawić jego teorie o wypiętrzaniu się gór z obecnym stanem wiedzy). Tak czy siak książkę szybko się czyta, zaletą są liczne ryciny. Wydanie ładne, choć chyba trochę przerost formy nad treścią - elegancki papier, kolorowe strony dzielące poszczególne rozdziały, zdobniki przy numerach stron... Wszystko to niezbyt pasuje do stylistyki okładki, w dodatku maskuje, czym rzeczywiście jest ta książka: jednorazowym czytadłem.

Książka napisana w ciekawy sposób, o podróży HMS Beagle, na pokładzie którego podróżował także Darwin. Poza opisem zdarzeń zawiera też sporo cytatów Darwina, jego rodziny i innych. Bogata w ilustracje z epoki. Warto przeczytać.

Coś mi nie pasowało w niej... pomimo naprawdę pięknego wydania, czytało się ją dość ciężko. Myślę, że tę niesamowitą historię można było przedstawić lepiej. Szkoda.

• Literatura faktu
  • Podróżnicze
  • Literatura angielska

Dodaj cytat z książki Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle'a