Koty w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy

Seria: Słowniki Władysław Kopaliński
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
adamats

Książka niniejsza to zbiór komentarzy do wyrazu, nazwy, wyrażenia lub przysłowia umieszczonego w ich tytule, a także gawęd na tematy historyczne, językowe, przyrodnicze, artystyczne, cywilizacyjne, gdzie opowieść toczy się swobodnie, zajmując się tymi lub owymi przejawami spraw oglądanych z tych lub owych punktów widzenia, zależnie od tego, co się wydawało godne uwagi. (...) Styl gawędy,...

Styl gawędy, przyjęty z rozmysłem, nie przeszkadza w poruszaniu także spraw trudniejszych i zawilszych, w potraktowaniu tematu obszerniej i wielostronniej. Autor nie występuje tu w roli wszechwiedzącego erudyty w rozlicznych dziedzinach. Nie ma dziś ekspertów od wszystkiego. Kompilacyjny charakter tej książki, w której z rzadka tylko powołuje się na źródła, choć oczywisty, lepiej by się uwidocznił, gdyby zaopatrzono ją w bibliografię źródeł. Ale byłaby to dla niej ozdoba dość pretensjonalna, żeby nie rzec humorystyczna. Po materiał do "Kotów..." sięgano do pism autorów żyjących i nieżyjących, do wiedzy zaprzyjaźnionych speców. Wszystkim im należy się w tym miejscu podziękowanie.

źródło opisu: Od autora

źródło okładki: skan z oryginału

IsaBelle | 2018-04-09

książka typu must have

ZielonaMałpa | 2015-12-26

Ciekawy i wspaniale napisany zbiór komentarzy na różne tematy. Idealna książka na prezent dla osoby chcącej zabłysnąć ciekawostką w towarzystwie.

kosmopolka | 2015-11-07

Świetny zbiór anegdot i ciekawostek. Erudycja godna pozazdroszczenia, elegancki język. Polecam!

Qulleczka | 2015-09-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ukochane
Przeczytana: 26 lutego 1994

Książka ta została wydana po raz pierwszy w 1993 roku, zatem 12 lat temu. Ale jest ze mną do dziś. I wiele razy do niej wracałam - jeśli nie fizycznie do jej stron, to na pewno do zawartości, która została mi w głowie.

Według słów samego autora, pojawiających się we wstępie, książka ta "to zbiór komentarzy do wyrazu, nazwy, wyrażenia lub przysłowia umieszczonego w ich tytule, a także gawęd na tematy historyczne, językowe, przyrodnicze, artystyczne, cywilizacyjne, gdzie opowieść toczy się swobodnie, zajmując się tymi lub owymi przejawami spraw oglądanych z tych lub owych punktów widzenia".
Innymi słowy autor wybiera sobie jakieś słowo, wyrażenie czy zdanie i przyjemnie gawędzi sobie na jego temat (lub czasem na temat, który akurat mu się skojarzy z tematem właściwym). Przekazuje nam ciekawostki dotyczące najróżniejszych zagadnień - od jadłospisu człowieka pierwotnego, poprzez maszynę do pisania, hipochondrię, irlandzką katastrofę ziemniaczaną, aż do kaktusów. Co zatem idzie nie...

Hmm | 2013-02-01
Przeczytana: 26 lipca 2013

Inspirujące i ciekawe źródło wiedzy o świecie szeroko pojętym. Bardzo budujące i pozwalające (przy odpowiednim dawkowaniu) na długi czas. Wracam do niej wieczorami w przerwach między kolejnymi książkami.

Zawiszanka | 2010-12-05

Wyśmienity tekst na zimowe wieczory.

Amara_Nomad | 2010-08-20
Przeczytana: 2001 rok

Samo nazwisko autora jest już najlepszą rekomendacją, nie wymaga więcej żadnego komentarza.