Słuszny opór. Konstruktorzy bomb, rebelianci i legendarny proces o zdradę stanu

Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

W końcowych latach apartheidu czterej żołnierze Afrykańskiego Kongresu Narodowego przekradają się przez granicę do RPA, którą opuścili jako młodzi chłopcy po zamieszkach w Soweto w 1976 roku. W ciągu dziesięciu miesięcy przeprowadzają szereg zamachów na brutalnych policjantów znęcających się nad czarnoskórą ludnością i polityków wspierających apartheid. Potem decydują się przenieść walkę do dzielnic białych i dokonują ataków bombowych, w których giną również przypadkowi cywile. W końcu zostają zdradzeni i trafiają do aresztu, gdzie są torturowani i zmuszeni do podpisania obciążających ich zeznań.

Fascynująca historia opowiedziana przez ich prawnika stanowi zapis jednego z najgłośniejszych politycznych procesów ubiegłego wieku. Ta opowieść o zwykłych ludziach, którzy doprowadzeni do ostateczności przez opresyjne działania rządu, chwycili za broń, pokazuje dobitnie, jak płynna jest granica między bohaterstwem a zbrodnią.

Książka była nominowana do nagrody „Booksellers’ Choice” (2009) oraz nagrody za Debiut 2008/2009 przyznawanej przez Uniwersytet w Johannesburgu, a także uznana za najlepszą książkę roku w kategorii literatura faktu oraz najlepszą książkę roku 2008 przez Jenny & Co.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2014

źródło okładki: http://czarne.com.pl

slifka | 2014-04-02

Mam problem z tą książką. Jeśli chodzi o część faktograficzną nic do zarzucenia. Rozjaśnia nam mroki historii RPA. Przyznać trzeba, że pojęcie o niej mamy raczej słabe i stąd, jeżeli kogoś interesuje, książka jest tym bardziej cenna. Natomiast moją konfuzję powoduje ocena postępowania bohaterów. W tej warstwie bowiem pojawia się pytanie kiedy terrorysta staje się bojownikiem o słuszną sprawę? Kiedy czyny brutalne i zbrodnicze zostają "uświęcone" celem nawet najszlachetniejszym ? Dlaczego w pewnych okolicznościach kibicujemy tym, którzy zabijają w imię "wyższych" wartości ba nawet ich wspieramy materialnie a w innych potępiamy jako terrorystów? Jak się zastanowić to nie wiem. Działania takie same a oceny diametralnie inne. Przeczytajcie i też nad tym pomyślcie. I też trochę o Afganistanie gdzie "nasi " przyjaciele zwalczający Armie Czerwoną nagle stali się naszymi śmiertelnymi wrogami.

Jarek1983 | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Trudna książka. Trudna, gdyż zmusza czytelnika, szczególnie spoza jej kręgu kulturowego, do zadawania sobie niewygodnych pytań i stawania w obliczu niejednoznacznych ocen.
"Słuszny opór" to reportaż o walce przeciw apartheidowi w RPA. Pisze go człowiek, który był adwokatem ludzi walczących z systemem. Trzeba powiedzieć, że Peter Harris rzetelnie oddał realia i otoczkę ówczesnego czasu. Nie jest to lektura, po której dobrze się śpi. Oczywiście system opresyjny w RPA budzi wszelkie moralne opory, ale sposób walki z nim niekoniecznie musi budzić podziw. Najjaśniejszym symbolem tegoż jest Nelson Mandela, to oczywiste, ale z tej książki dowiadujemy się znacznie więcej o tym jak wyglądała "realna" walka w tym czasie.
Całość reportażu obraca się głównie wokół procesu czterech oskarżonych o zamachy terrorystyczne i morderstwa. Niemniej sprawa ma szersze znaczenie polityczno-społeczne. Cały kontekst jest tu wyłożony jasno i klarownie. Autor jest adwokatem oskarżonych, więc trudno tu o...

haLina | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Schyłek apartheidu w RPA. Interesujące, pouczające ale mnie nie wciągnęło. Z jednej strony rozumiem ideę wojny i przemocy z nią związanej. Z drugiej w komandzie morderców nie potrafiłam zobaczyć bohaterów..

Wiktor | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018