Słuszny opór. Konstruktorzy bomb, rebelianci i legendarny proces o zdradę stanu

Peter Harris Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż publicystyka literacka, eseje
Rafał Lisowski
Czarne
historia RPA rebelianci
publicystyka literacka, eseje
Rafał Lisowski
Reportaż
historia RPA rebelianci

Nie wiem czy to sama historia czy sposób jej opisania mnie tak wciągnęła. Nie wiem czy fakt, że jestem adwokatem wzmógł w moich oczach moc tej książki. Wiem jedynie, że to książka świetna, trzyma w emocjach i niesie wielki ładunek wiedzy oraz uniwersalnej prawdy i reżimach i władzy. W mojej ocenie książka wybitna.

Schyłek apartheidu w RPA. Interesujące, pouczające ale mnie nie wciągnęło. Z jednej strony rozumiem ideę wojny i przemocy z nią związanej. Z drugiej w komandzie morderców nie potrafiłam zobaczyć bohaterów..

Trudna książka. Trudna, gdyż zmusza czytelnika, szczególnie spoza jej kręgu kulturowego, do zadawania sobie niewygodnych pytań i stawania w obliczu niejednoznacznych ocen.
"Słuszny opór" to reportaż o walce przeciw apartheidowi w RPA. Pisze go człowiek, który był adwokatem ludzi walczących z systemem. Trzeba powiedzieć, że Peter Harris rzetelnie oddał realia i otoczkę...

Mam problem z tą książką. Jeśli chodzi o część faktograficzną nic do zarzucenia. Rozjaśnia nam mroki historii RPA. Przyznać trzeba, że pojęcie o niej mamy raczej słabe i stąd, jeżeli kogoś interesuje, książka jest tym bardziej cenna. Natomiast moją konfuzję powoduje ocena postępowania bohaterów. W tej warstwie bowiem pojawia się pytanie kiedy terrorysta staje się...

• Afryka
  • Reportaż