Najnowsze artykuły
Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: październik 2023Konrad Wrzesiński2Artykuły
Międzynarodowy Dzień Tłumacza – 7 ciekawostek o tłumaczach i tłumaczeniachAnna Sierant85Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać251Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać10
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Peter Harris

1
7,6/10
Pisze książki: publicystyka literacka, eseje
Prawnik, na początku lat dziewięćdziesiątych członek tymczasowego rządu RPA. Obecnie stoi na czele biura doradztwa w zakresie zarządzania. Napisał Birth: The Conspiracy to stop South Africa’s ’94 Election oraz A just defiance: The bombmakers, the Insurgents and a Legendary Treason Trial. Laureat południowoafrykańskiej nagrody literackiej im. Alana Patona (2009) w kategorii Polityka / Literatura Faktu.
7,6/10średnia ocena książek autora
125 przeczytało książki autora
274 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2014
Słuszny opór. Konstruktorzy bomb, rebelianci i legendarny proces o zdradę stanu
Peter Harris
7,6 z 54 ocen
398 czytelników 8 opinii
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
Słuszny opór. Konstruktorzy bomb, rebelianci i legendarny proces o zdradę stanu Peter Harris 
7,6

Mam problem z tą książką. Jeśli chodzi o część faktograficzną nic do zarzucenia. Rozjaśnia nam mroki historii RPA. Przyznać trzeba, że pojęcie o niej mamy raczej słabe i stąd, jeżeli kogoś interesuje, książka jest tym bardziej cenna. Natomiast moją konfuzję powoduje ocena postępowania bohaterów. W tej warstwie bowiem pojawia się pytanie kiedy terrorysta staje się bojownikiem o słuszną sprawę? Kiedy czyny brutalne i zbrodnicze zostają "uświęcone" celem nawet najszlachetniejszym ? Dlaczego w pewnych okolicznościach kibicujemy tym, którzy zabijają w imię "wyższych" wartości ba nawet ich wspieramy materialnie a w innych potępiamy jako terrorystów? Jak się zastanowić to nie wiem. Działania takie same a oceny diametralnie inne. Przeczytajcie i też nad tym pomyślcie. I też trochę o Afganistanie gdzie "nasi " przyjaciele zwalczający Armie Czerwoną nagle stali się naszymi śmiertelnymi wrogami.
Słuszny opór. Konstruktorzy bomb, rebelianci i legendarny proces o zdradę stanu Peter Harris 
7,6

Trudna książka. Trudna, gdyż zmusza czytelnika, szczególnie spoza jej kręgu kulturowego, do zadawania sobie niewygodnych pytań i stawania w obliczu niejednoznacznych ocen.
"Słuszny opór" to reportaż o walce przeciw apartheidowi w RPA. Pisze go człowiek, który był adwokatem ludzi walczących z systemem. Trzeba powiedzieć, że Peter Harris rzetelnie oddał realia i otoczkę ówczesnego czasu. Nie jest to lektura, po której dobrze się śpi. Oczywiście system opresyjny w RPA budzi wszelkie moralne opory, ale sposób walki z nim niekoniecznie musi budzić podziw. Najjaśniejszym symbolem tegoż jest Nelson Mandela, to oczywiste, ale z tej książki dowiadujemy się znacznie więcej o tym jak wyglądała "realna" walka w tym czasie.
Całość reportażu obraca się głównie wokół procesu czterech oskarżonych o zamachy terrorystyczne i morderstwa. Niemniej sprawa ma szersze znaczenie polityczno-społeczne. Cały kontekst jest tu wyłożony jasno i klarownie. Autor jest adwokatem oskarżonych, więc trudno tu o "czysty" obiektywizm. Jednak nie jest to obraz czarno-biały, gdyż autor przedstawia skalę zbrodni jaką popełnili oskarżeni. Z drugiej strony mamy opisane szczegółowo, brutalne morderstwa dokonywane przez policję.
Niełatwa, ale konieczna lektura. Wnioski każdy musi sobie wyciągnąć sam.