Kwartalnik Architektury i Urbanistyki. Tom 45. zeszyt 2/2000

historyczna

Spis treści: Od Redakcji Lech Kłosiewicz, Modernizm polski PRACE I OPINIE Aleksander Franta, Notatki architekta o modernizmie, jego źródłach, istocie, przemianach Jadwiga Roguska, Helena i Szymon Syrkusowie: koncepcje typizacji i uprzemysłowienia architektury mieszkaniowej Joanna Olenderek, Społecznie najpotrzebniejsza architektura mieszkaniowa łodzi II Rzeczypospolitej Jakub LewickiI, Nowa architektura w otoczeniu zabytkowym w świetle polskiej teorii i praktyki ochrony zabytków okresu międzywojennego Sławomir Gzell, Modernizm a planowanie miast po II wojnie światowej: Nowe Tychy jako przykład Winfried Nerdinger, Narodziny idei tradycji w architekturze niemieckiej około 1900 roku Winfried Nerdinger, The invention of tradition in German architecture 1900 MATERIALY Anna Palej, Beata Malinowska-Petelenz, George Berry, Wielkie ulice a ich krótka charakterystyka i współczesna rola w mieście SYLWETKI Tadeusz BaruckiI, Bronisław Wiktor 1886a1961 RECENzJE Architecture Culture 1943a1968.