Tajemnica Sittaford

Tłumaczenie: Maria Biernacka
Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Sittaford Mystery

W Sittaford zima daje się we znaki. Seans spirytystyczny miał być zabawą, a staje się koszmarem. Siostrzeniec zamordowanego kapitana Trevelyana trafia do aresztu. Prowadzących śledztwo jest więcej niż podejrzanych... Czy pasja rozwiązywania krzyżówek i ukryte buty pomogą wyjaśnić skomplikowaną zagadkę morderstwa? Konsultantem w sprawie wirującego stolika jest sam Artur Conan Doyle, wielbiciel spirytyzmu. Mimo czytelnych aluzji do powieści Pies Baskervillów śledztwo należy przeprowadzić samemu!

źródło opisu: Publicat, 2014

źródło okładki: Publicat, 2014

SickSense | 2019-03-05
Przeczytana: 05 marca 2019

Autorka zaczyna mocnym uderzeniem i to chyba najlepszy punkt całej książki. Wprawdzie fabuła jest wciągająca, wątek kryminalny interesujący i zachęcający do dalszego śledzenia, ale jakoś poczynania głównych bohaterów nie wzbudziły we mnie większych emocji. Po prostu jest to kolejny dobry i solidny kryminał.

Apfelbaum | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Brakuje wyraźnych i ciekawych postaci. Zagadka niezła.

Katarzyna | 2018-11-11
Przeczytana: 03 listopada 2018

„Tajemnica Sittaford” wyd. 1931r.

Rzecz dzieje się w maleńkiej miejscowości Sittaford, w Anglii. Gdy miejscowość zostaje odcięta od świata przez śnieżycę, mieszkańcy postanawiają urozmaicić sobie czas, urządzając wieczorek spirytystyczny. To, co z początku miało być dziecinną zabawą, przeistacza się w prawdziwy dramat. Duchy informują o śmierci bliskiego przyjaciela jednego z uczestników spotkania.

„Tajemnica Sittaford” stanowi oddzielną pozycję w dorobku autorki. Brak tutaj wielkich detektywów, a śledztwo prowadzone jest przez parę osób. To jest Emilia Trefusis (młoda, piękna dama, której narzeczonego oskarżono o dokonanie morderstwa) wraz z dziennikarzem Charlesem Enderby oraz Inspektor Narracot.

Cała akcja toczy się niespiesznie, a śledztwo to głównie przesłuchania i podsłuchania. Brak w fabule nagłych zwrotów, a każdy napotkany gość ma coś do powiedzenia i odgrywa mały epizod w całości. Autorka pisze trochę o wszystkich i o nikim konkretnie. Ciężko jest wytypować...

martyna | 2018-08-21

moim zdaniem najlepsza książka Agathy
książkę tworzą mocne, samowystarczalne kobiety które wspaniale potrafią odnaleźć się w wiktoriańskim świecie mężczyzn.
szczególnie polecam na wakacje!

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

W maleńkim Sittaford szaleje zimowa zawierucha. Co robić w taki zimowy wieczór? Najlepiej znaleźć grupową rozrywkę. Na tak ciekawie zapowiadającym się wieczorku zorganizowanym w domu Sittaford są obecne gospodynie domu - dom wynajęty przez panią Willet i jej córkę Violet od emerytowanego kapitana Trevelyana- oraz panowie Rycroft, Duke i Ronnie Garfield. Zabawa trwa w najlepsze, gdy dokładnie o 5:25 do grających dociera informacja, że Trevelyan nie żyje. Zaskoczeni goście nie są pewni, czy to prawda, czy tylko głupi żart. Zaniepokojony Burnaby wyrusza w śnieżycę, aby dotrzeć do przyjaciela.

Niestety Trevelyan nie żyje, rozpoczyna się śledztwo. Podejrzanym okazuje się siostrzeniec zamordowanego - James Pearson mieszkający w Londynie. Tam, gdzie chodzi o duże pieniądze, krąg podejrzanych się powiększa. Tak też jest w tym przypadku.

Agatha Christie po raz kolejny igra z czytelnikiem. Podaje prawdę taką, jaką chce. Widząc wszystko w ten sposób nie mamy szans odgadnąć, kto jest...

Maciek Kołodziński | 2018-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Bardzo przyjemny odpoczynek od Herkulesa Poirot w roli głównej. Główna bohaterka, to również silna osobowość i wysoce rozwinięta kompetencja zjednywania sobie ludzi. Te cechy w połączeniu z inteligencją prowadzą ją do odkrycia sprawcy morderstwa dokonanego w malutkiej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiedzą o sobie wszystko. Dodatkowo bardzo przyjemny zimowy klimat.
Myślę, że to jedna z lepszych powieści Agathy Christie.

Mollinka_90 | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Mała wioska w odludnym, leżącym na wrzosowiskach Dartmoor staje się świadkiem morderstwa emerytowanego wojskowego. Kapitan Trevelyan ginie w swoim domu, a jego duch rzekomo informuje o zdarzeniu podczas seansu spirytystycznego zorganizowanego w rezydencji Sittaford. Lokatorki domostwa, panie Willett, to tajemnicze kobiety, które niedawno sprowadziły się w te okolice. Jest tu jednak dużo więcej ciekawych postaci, z których jak dobrze się zastanowić, każda mogłaby mieć jakiś motyw, by pozbawić życia pana Trevelyana.
Jednak prowadzący śledztwo inspektor Naracott wytypował już podejrzanego, którego energiczna narzeczona, panna Emilia Trefusis zrobi wszystko, by udowodnić jego niewinność i przeprowadzi własne, bardzo wnikliwe śledztwo...

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka mistrzyni klasycznego kryminału Agaty Christie zrobiła na mnie średnie wrażenie. Nie byłam znudzona akcją, ale nie śledziłam jej też z zapartym tchem. Lektura również nie została pochłonięta od ręki, tylko była...

corpseenemy | 2018-04-30
Przeczytana: listopad 2017

Czytanie ,,Tajemnicy Sittaford" przypominało picie typowo angielskiej herbaty (tzn. Earl Grey z mlekiem, jakby ktoś nie wiedział), siedząc w starym, wysłużonym, wygodnym fotelu. To znaczy jak najbardziej pozytywnie.
Akcja rozgrywa się w małej, odciętej przez śnieżycę od świata miejscowości Sittaford. Grupa mieszkańców z powodu braku innych zajęć, postanawia urządzić seans spirytystyczny, które w owych czasach były bardzo popularne. Gość z zaświatów oznajmia, iż kapitana Travelayna właśnie zamordowano. Jeden z obecnych, jego przyjaciel major Burnaby, postanawia sprawdzić, czy jegomość rzeczywiście nie żyje.

Zgadliście. Nie żyje.

Rozpoczyna się śledztwo, a oskarżonym zostaje siostrzeniec Travelayna.

To była moja pierwsza styczność z twórczością Agathy Christie i wypadło śpiewająco. Moim celem jest zapoznanie się ze znanymi postaciami angielskiej literatury. Oczywiste więc, że skoro powieści kryminalne należą do moich gatunków, sięgnę po tę słynną autorkę. Nie rozczarowałam się...

Fallenangelv | 2018-01-26

Bardzo dobra propozycja na zimowe wieczory...:) Motyw zbrodni stary jak świat, ale rozwiązanie ciekawe.

MałaPisareczka | 2017-12-17
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Kolejna powieść Christie za mną.
I druga (po "Samotny dom"), w której odgadłam sposób mordercy, jak i samego mordercy - z jednym wyjątkiem, myślałam, że to było jeszcze prostsze. Ale ogólnie odgadłam główną intrygę!
Przyjemna, idealna na grudniowe dni.
Niestety nic niezwykłego.