6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Hubert

Paweł Łukasz Urban, Michał Adam Bazała oraz Robert Tomasz Kuthan z Koła Naukowego Radiobiologii przy Uniwersytecie Warszawskim napisali – dzięki wsparciu finansowemu Rady Konsultacyjnej ds. Studenckiego Ruchu Naukowego oraz wydziału Biologii UW – niewielką książeczkę dotyczącą fizyki jądrowej pt. „Promienie niezgody”. Już sam tytuł sugeruje, iż autorzy poruszają tematy ciągle dyskusyjne: zastosowanie promieniowania jonizującego, energetyki jądrowej etc. Mimo wielu znakomitych książek z tego obszaru wiedzy, jakie od lat pojawiają się na naszym rynku księgarskim ta ma tę zaletę, iż ma wyraźnie określonego adresata – młodzież szkół średnich. Podstawy fizyki jądrowej oraz energetyki jądrowej zostały przez Autorów ubarwione licznymi ciekawostkami, co powinno tę trudną dziedzinę uczynić łatwiejszą w odbiorze.

Hubert | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, [sp] Kindle, 2014
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Jak działa licznik geigera? Co to są te promienie alfa, beta, gamma? Czy promieniowanie zawsze szkodzi? Dlaczego w dawnych czasach sprzedawano napromieniowane kremy i pasty do zębów? - oto pytania, na które odpowie nam ta niepozorna książeczka.

Pomysł z pewnością ciekawy; tematyka - niebanalna. Nie mam większych zastrzeżeń co do zakresu wiadomości, które znalazły się w tej książeczce, znacząco dzięki niej rozszerzyłem swoją wiedzę. Nie jest też zbyt skomplikowana - adresowana jest do zainteresowanych tematyką licealistów i chyba pisana jest na tym mniej więcej poziomie.

Nad warsztatem i stylem panowie jednak muszą popracować. Książeczka jest raczej nudnawa, pisana bez polotu i czegoś w niej brakuje. Myślę, że po przeredagowaniu i solidnym dopracowaniu byłaby to jedna z bardziej wartościowych pozycji na rzadko niestety poruszany temat.

Ale i tak z pewnością warto sięgnąć jeżeli ktoś chociaż trochę interesuje się taką tematyką.