Dusza na skalpelu

Okładka książki Dusza na skalpelu Krystyna Nepomucka
Okładka książki Dusza na skalpelu
Krystyna Nepomucka Wydawnictwo: Edipresse Seria: Pamiętniki pisane szminką literatura piękna
Pamiętniki pisane szminką
Edipresse
2012-08-16
1996-01-01

Przewidywalna.

Przewidywalna.

Dusza na skalpelu Krystyny Nepomuckiej to kolejna powieść, która nie tylko wprawiła mnie w zdziwienie, ale także zaskoczenie. Wydawnictwo Akapit Press znane jest przede wszystkim z wydawania książek dla dzieci i młodzieży (m.in. Małgorzaty Musierowicz),a tutaj mamy historię dla starszych czytelników.

Pani Nepomucka wykreowała naprawdę ciekawą i klimatyczną historię, lecz przeszkadzał mi sposób narracji. Fabuła książki prowadzona jest w pierwszej osobie, przez główną bohaterkę, której, niestety, nie udało się wzbudzić mojej sympatii. Od początku wydała mi się ona sztuczna i trochę rozlazła. Może to wynikać m.in. z faktu, że nie pochwalam takiego toku myślenia, jaki zaprezentowała nam tutaj Irmina oraz to, iż jest ona w zbliżonym do mojego wieku, a zachowuje się jak kobieta grubo po czterdziestce. Moim zdaniem brakuje mi w niej młodzieńczej świeżości i większego luzu. Tym bardziej, że jej zawód ładnie uzupełniałby jej charakter a poza tym rzadko jest spotykany w literaturze obyczajowej. Tak, zawód bohaterki, jak i pomysł na fabułę niezwykle mnie zaintrygowały i to w sumie dlatego zdecydowałam się ją kontynuować. Niebanalne zakończenie również należy pochwalić, ponieważ nieczęsto moje wewnętrzne „ja” aż tak buntuje się na tym etapie lektury.

W powieści spodobały mi się również opisy Krakowa, w którym to m.in. mają miejsce wydarzenia. Wraz z bohaterami nie raz przemierzałam Planty i powracałam myślami do tego pięknego, i niezwykle klimatycznego miasta. Bohaterka trafia również do Zakopanego, ale nie jest on już tak ładnie przedstawiony jak Kraków, a szkoda.

Książka została napisana ładnym i już rzadko spotykanym stylem, który może wzbudzić sentyment u trochę starszych czytelników ode mnie. Ja zbytnio nie przepadam za taka formą, lecz nie mogę odmówić jej pewnego uroku. Wątpię, bym sięgnęła po inne powieści tej autorki, jednakże Dusza na skalpelu była ciekawą podróżą, której nie żałuję.

Pani Nepomucka wykreowała naprawdę ciekawą i klimatyczną historię, lecz...

I znów moja ulubiona Nepomucka z zawikłanymi tematami niezbyt łatwego dzieciństwa, "nierównej" przyjaźni, rywalizacji o mężczyznę i smutnego finału.
Akcja rozgrywa się w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Bohaterka - wychowana przez dziadków w dość specyficznych warunkach kobieta - wykonuje równie specyficzny zawód "zimnego chirurga", czyli patomorfologa. Ma za sobą nieudane małżeństwo, a w sercu przechowuje tajemnicę swojego pochodzenia. Nie należy do osób przebojowych, ale jest sumienna i przyjazna otoczeniu. Gdy wreszcie spotyka odpowiedniego mężczyznę, pojawiają się przeszkody, m.in. okazuje się, że jej rywalką jest najlepsza przyjaciółka.
Mimo, że zakończenie powala, czytelnicy lubiący twórczość Nepomuckiej będą zadowoleni z ciekawej akcji oraz zaprezentowanej różnorodnej psychiki i podejścia do życia bohaterów.

Przyjemna, lekka lektura, miejscami smieszna, przerazajaca, groteskowa - fajna.

Przyjemna, lekka lektura, miejscami smieszna, przerazajaca, groteskowa - fajna.

Czy mnie zaskoczyła? Nie bardzo. Czy jest to książka tylko dla dorosłych? Nie tylko. Ciekawa historia głównej bohaterki.

„Duszę na skalpelu" poleciła mi moja przyjaciółka. Czytałam już wcześniej książki Krystyny Nepomuckiej, dlatego spodziewałam się czegoś o tematyce miłosnej z ciekawymi wątkami humorystycznymi. Tym razem tytuł zasugerował mi coś innego – byłam przygotowana na krwawe morderstwa i mrożące krew w żyłach wydarzenia.

Początek był intrygujący. Na uwagę zasługują wspomnienia z dzieciństwa oraz niecodzienny zawód głównej bohaterki – jest ona lekarką pracującą przy sekcjach zwłok. Niestety wraz z rozwojem akcji ubywało ciekawych elementów. Powieść ku mojemu zaskoczeniu okazała się jednak romansem, w którym zostały przedstawione skomplikowane relacje międzyludzkie. Jeżeli szukasz książki ukazującej zachowania i przemyślenia ludzi, których wiąże silne uczucie, to polecam tę pozycję, lecz jeśli tak jak ja tytuł sugeruje Ci dobry kryminał – radzę ominąć.

Początek był intrygujący. Na uwagę zasługują wspomnienia z...

Interesująca i pełna zwrotów akcji książka. Bardzo mi się podobała i uważam, ze warto po nią sięgnąć.

Czytało się nawet fajnie, ale zakończenie zdecydowanie zaskakujące... nawet jak na poczucie humoru Nepomuckiej.

Wbrew wcześniejszym opiniom na temat tej książki, nie jest to typowe banalne romansidło. Nie uważam też, by bohaterka była mdła - nie każdy musi być przebojowy i nie każdy łokciami przedziera się przez życie..

Niecodzienne miejsca akcji, świetna charakterystyka "grabarskiej" społeczności i przyjaźni damsko-damskiej w obliczu rywalizacji o mężczyznę. Taką Nepomucką lubię.

Mroczny romans z zupełnie zaskakującym zakończeniem - to tak ujmując w kilku słowach. Książka bardzo wciągająca, wprost nie mogłam się doczekać tego, co będzie dalej.

• 2016
  • Krystyna Nepomucka