Romanse w Paryżu

2009-07-01
978-83-61432-03-6
romans Paryż artyści

Na skróty po miłość

Akcja powieści zaczyna się w czasach, kiedy widzów pobudzają do myślenia filmy z nurtu kina moralnego niepokoju. Do zabawy porywają ludzi Violetta Villas, Kalina Jędrusik, Anna Jantar… Główna bohaterka zaczyna śpiewać we francuskich kabaretach i szybko odnosi sukces. Nie każdy wie, że to właśnie w Paryżu, w lokalu znanym jako Czarny Kot, powstała ta forma sztuki. Dopiero później powstał słynny Moulin Rouge, który kojarzymy z cancanem.
Barbara Rybałtowska dzieciństwo spędziła na Syberii, więc bliskie jej są ballady, które znamy dzięki takim artystom jak Anna German czy Bernard Ładysz. W jej książce przewijają się też takie nazwiska jak Serge Lama czy Nicole Croisille, z którymi koncertuje Daniel – wielbiciel głównej bohaterki. Jest dla niej księciem z bajki, odskocznią od szarzyzny peerelu. Czy ta miłość ma jakiekolwiek szanse w czasach, gdy rozpoczyna się stan wojenny? Pierre Barouh i Daniel Balavoine przychodzą mi na myśl, gdy rozważam, skąd autorka czerpała pomysły na fikcyjnego amanta.
Widzę, że są bardzo różne opinie o „Romansach w Paryżu”. Przeważnie czytelniczki, które nastawiły się na literaturę kobiecą, są rozczarowane z wielu powodów. Nie jest to komedia romantyczna ani tym bardziej harlequin. To raczej dzieło dedykowane dla tych, którzy lubią lata osiemdziesiąte. Przy okazji jest to też bardzo dobra reklama dla Paryża, gdzie do dzisiaj przeróżne lokale ściągają do siebie wspaniałych artystów. E-booka przeczytałem bardzo szybko, po prostu autentycznie mnie wciągnął. Napisany jest bardzo sprawnie, według mnie z wielkim talentem. Poczułem się, jak gdybym osobiście był w tych wszystkich opisanych miejscach. Domyślam się, że część wydarzeń ma podłoże autobiograficzne, a część jest fikcją. Całość jednak nabiera dzięki temu cech autentyczności. Bardzo mnie to urzekło. Polecam.

Słaba książka do przeczytania w ciągu 2-3 godzin pod warunkiem, że nie ma się pod ręką niczego innego. Fabuła osadzona jest w latach osiemdziesiątych XX wieku, w latach szaro-burych dla Polski, gdy dla wielu zderzenie naszej i zagranicznej rzeczywistości było szokiem. Dla młodej Polki, stypendystki, wyjazd do Paryża staje się odskocznią od rzeczywistości. Wielki świat, występy, kolorowe ulice sprawiają, że powoli przekracza granice uczciwości małżeńskiej. Fabuła jest bardzo przewidywalna i nie wnosi niczego ciekawego.

"Romanse w Paryżu" to chyba najsłabsza książka Barbary Rybałtowskiej - można ją przeczytać z braku laku, ale nie należy spodziewać się ani klimatycznej opowieści, ani wzruszeń czy wielkich emocji.

Uczucie między polską artystką i francuskim gwiazdorem może i zaczyna się interesująco, ale im dalej, tym jest gorzej. Po prostu - nudno. A to w przypadku książek jedna z największych wad.
Podobnie rzecz ma się z rozdziałami poświęconymi małżeństwu narratorki - nieraz odnosiłam wrażenie, że autorka nie mogła się zdecydować, czy zrobić z Ewy feministkę, czy stłamszoną przez męża, niezdecydowaną i sfrustrowaną kobietę.

Fabuła jest po prostu zbyt nużąca, bym mogła przyznać tej powieści więcej niż cztery gwiazdki. Od czasu do czasu zdarzają się interesujące i budzące czytelnika z ospałości fragmenty, ale nie ratują one całości.

Poznałam "Romanse w Paryżu" w formie audiobooka i to na pewno też ma wpływ na ocenę - lektorka czyta monotonnie, jakby zaraz miała zejść z tego padołu; poza tym razi błędna wymowa części francuskich nazwisk i nazw miejsc. Nieraz czułam się poirytowana, gdy słyszałam zły akcent czy fatalną artykulację.

98/2016 (A),czyta: autorka

98/2016 (A),czyta: autorka

Miała być mała odskocznia a teraz jest mi tak słodko, że aż mnie mdli. Jakie to wszystko idealne i cudowne.. takie piękne.. zdecydowanie nie dla mnie.

Ta książka to przepis na to:
- jak zepsuć niezły pomysł na fabułę,
- jak nie wykorzystać jednej z najpiękniejszych scenerii świata dla miłosnych uniesień,
a przede wszystkim:
- jak zmieścić na 150 stronach opowieść o rodzącym się uczuciu, gasnącym uczuciu i rozkwicie wielkiej scenicznej kariery.

Ta książka to przepis na to:
- jak zepsuć niezły pomysł na fabułę,
a przede wszystkim:

Paryż miasto idealne do romansów,czy ktoś w to wątpi ? Tu mamy klasyczny romans.Romans pióra bardzo zdolnej autorki.Która zabiera nas w smutne lata 80.
W Polsce stan wojenny,puste pułki.A tam, kwitnie życie estradowe.Są bankiety i kwitnie życie prawdziwej bohemy.
Mamy tu Polkę, która śpiewa. Ma piękny głos i jest także kochliwa.
Ma ona kochanka i przeżywa z nim chwile pełne u nieśnień.
Dla mnie to typowy romans.

Mamy tu Polkę, która śpiewa. Ma piękny głos i jest także kochliwa.
Ma ona kochanka i przeżywa z nim chwile pełne...

Dla mnie za mało romansu w tym romansie. Brak opisu jakichkolwiek scen świadczących o głębokim uczuciu głównych bohaterów. Prawie w ogóle nie ma w tej książce klimatu. Niby Paryż, niby miłość, niby świat kabaretów, ale nie poczułam żadnej z tych rzeczy. W dodatku odniosłam wrażenie, jakbym czytała streszczenie z ich życia, a nie uczestniczyła w nim i przyglądała się wszystkiemu z bliska.

Całkiem nie rozumiem. Miał być niezwykły klimat, w końcu paryska bohema artystyczna, miała być wielka miłość, miała być powieść do czytania z zapartym tchem. I... nic. Klimatu brak, miłość wcale nie wielka, a dla mnie raczej płytka, dodatkowo nierealna, taka "papierowa". Bohaterowie całkiem bez charakterów. Całość napisana raczej jak jakieś streszczenie, bo dużo tu pobieżnych opisów kolejnych wydarzeń, a za mało dialogów, akcji, życia. Szkoda, bo chętnie przeczytałabym jakąś dobrą powieść osadzoną w tamtych realiach. Tutaj zdecydowanie nie znalazłam niczego porywającego.

Szczerze powiedziawszy nie lubię romansów. Ale do twórczości pani Rybałtowskiej mam wielką słabość, dlatego też mogłabym przeczytać nawet instrukcję obsługi opatrzoną jej nazwiskiem. „Romanse w Paryżu” to kolejna pozycja w jej dorobku pisarskim, którą miałam okazje przeczytać. Na tle innych dzieł autorki „Romanse...” wypadają troszeczkę gorzej, ale i tak jestem oczarowana lekturą powieści.
Główną bohaterką powieści jest Ewa. Kobieta jest zawodową piosenkarką i to na tyle dobrą, że wyjeżdża na kontrakt do Paryża. W domu zostawia kochającego męża i nastoletnią córkę. Artystyczny Paryż pochłania bohaterkę bez reszty, a ona sama odnosi wielki sukces, jest ceniona i podziwiana. Pewnego dnia poznaje Daniela Duval – światowej sławy piosenkarza, bawidamka i flirciarza. Mężczyzna ulega urokowi Ewy i rozpoczyna starania o jej uwagę i serce. Ale przecież ona ma rodzinę, do której musi i chce wrócić. Wszystko zaczyna się zmieniać, kiedy kobieta znajduje w rzeczach swojego męża pewną kartkę...
Akcja powieści rozwija się powoli i subtelnie. Do samego końca nie doświadczymy nagłych skoków adrenaliny, co zapewne będzie przeszkadzać czytelniczkom oczekujących nagłych i porywających uniesień. W zasadzie jest to największą wadą powieści, bo miłość aż prosi się o wielkie emocje. Mimo wszystko opowieść Ewy przeczytałam z przyjemnością i zainteresowaniem. Szczególnie ujęło mnie nocne życie Paryża, blichtr kabaretów, artystyczna bohema, magia piosenek. A wszystko to okraszone niepowtarzalnym stylem pani Barbary Rybałtowskiej, doprawione jej wrażliwością i czułością.
„Romanse w Paryżu” to idealna powieść obyczajowa dla kobiet, które cenią niebanalne historie z happy endem. Co prawda historia Ewy nie jest podana w efekciarski sposób, ale pozostawiają po sobie przyjemne ciepło na sercu. Polecam!

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Romanse w Paryżu