Siostry

Okładka książki Siostry Irena Landau
Okładka książki Siostry
Irena Landau Wydawnictwo: Jaworski Cykl: Siostry [Irena Landau] (tom 1) literatura piękna
Siostry [Irena Landau] (tom 1)
Jaworski
1999-01-01
1999-01-01
literatura polska

Okładka książki Przytulanki Jan Brzechwa, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Przytulanki Jan Brzechwa, Józef...
Okładka książki Pierwsze czytanki dla chłopców Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Edyta Zarębska
Pierwsze czyta... Joanna Krzyżanek, I...
Okładka książki Pierwsze czytanki dla dziewczynek Liliana Fabisińska, Irena Landau, Edyta Zarębska
Pierwsze czyta... Liliana Fabisińska,...

A ja tymczasem, zupełnie z głupia wypożyczyłam tę książkę. I co powiedzieć, wciągnęła mnie, chociaż w mojej opinii jest bardzo nierówna. To historia dwóch sióstr, które wspólnie przeżyły getto warszawskie i obóz koncentracyjny. Świetnie ukazane, jak traumy obozowe wracają, jak bardzo przeżycia wojenne zmieniały ludzi. Na plus części traktujące bezpośrednio o wojnie, jednak część współczesna jest irytująca przez zachowanie bohaterek i jakąś taką... płytkość fabuły.

Książka warta przeczytania. Zwraca uwagę na to jak różne piętno odciska wojna na każdym człowieku, co dla jednego jest ważne, dla drugiego jest mniej ważne. Podoba mi się jak książka została skonstruowana: rozdział kończy się i spójnie zaczyna się następny, a każde wydarzenie wywołuje jakieś wspomnienie.

Piękna, wzruszająca książka poruszająca temat Żydów podczas II wojny światowej. Getto warszawskie, ucieczka na aryjską stronę, życie w ukryciu i strachu, transport do obozu, patrzenie na śmierć najbliższych i rodaków, ciężkie, traumatyczne przeżycia, które odcisnęły piętno na życiu dwóch sióstr Ajki i Miriam.
Dwie kobiety nierozumiane przez swoich najbliższych wracają wspomnieniami do chwil swojego dzieciństwa i młodości, na nowo przeżywają horror wojenny. Z powieści wyłania się obraz kobiet samotnych, mocno związanych ze sobą wspólnymi przeżyciami.

Dwie kobiety nierozumiane przez swoich najbliższych wracają...

Ta powieść trafiła do mnie przypadkiem, zgarnęłam ją w spadku po zmarłej cioci i niczego się po niej nie spodziewałam, bo nigdy wcześniej nie słyszałam o tej autorce, a książka nienowa.
A tu od pierwszych słów, od samego początku absolutne zachwycenie. Podobał mi się styl, emocje, sposób przedstawienia losów rodziny Miriam i Ajki w getcie, ich późniejsze losy. Przepiękna, prawdziwa, chwytająca za serce historia, zarówno ta wojenna, jak i ta "współczesna".
Gorąco polecam!

Wspaniała. Miejscami okropnie smutna, wstrząsająca i wzruszająca. Wiele jednak było zabawnych fragmentów.
Bardzo polecam!

Bardzo polecam!

Książka o holokauście widzianym oczami dziecka.
Dziecka będącemu w takim wieku, w jakim łatwo jest zapomnieć o życiu przed wojną.

Wydawałoby się banalne sytuacje z codziennego życia powodują powrót wspomnień z dzieciństwa dwóch sióstr.

Książka porażająca i przerażająca!!!
POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Książka o holokauście widzianym oczami dziecka.

Książka porażająca i przerażająca!!!
POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Piękna książka...

Piękna książka...

Bardzo dobra powieść o dwóch siostrach pochodzenia żydowskiego - Miriam i Ajce - ukazująca ich trudne losy w czasie okupacji niemieckiej (getto warszawskie, obozy) i obecnie. Książka w bardzo interesujący, beletrystyczny sposób przybliża tragiczną historię polskich Żydów na przestrzeni półwiecza.
Polecam, pasjonująca lektura.

Polecam, pasjonująca lektura.

Bardzo mocna książki, przeplatają się tu historie zabawne z potwornymi. Dobrze napisana i szybko się czyta. Polecam!

"Człowiek składa się z wspomnień",a im starszy tym częsciej wraca myślami do tego co było,i zwykłe,wydawałoby się przedmioty,zabierają nas w podróż w przeszłość.
Nie spodziewałam się,że ta książka,aż tak mi się spodoba.Obie części,opwoadające wojenne i późniejsze perypetie sióstr są warte zarwania trzech nocy.
Autorkę ,panią Irenę Landau,kojarzyła z krótkich opowiadań,jakie były zamieszczane w dawnych podręcznikach do języka polskiego.Zawsze podobał mi się styl jej pisania i dlatego też i "Siostry" i "Pogodne dni" czyta się po prostu,rewelacyjnie.
Polecam z całego serca,nie będzie to zmarnowany czas,a na pewno skłoni do zadumy i przyczyni wzruszeń.
Pozdrawiam.

Autorkę ,panią Irenę Landau,kojarzyła z krótkich opowiadań,jakie...

• Judaica
  • II wojna światowa