Siostry

Cykl: Siostry (tom 1)
Wydawnictwo: Jaworski
literatura polska

Maria poczuła, że miękną jej kolana. Widocznie zbladła, bo nagle recepcjonistka ocknęła się z zasłuchania, wybiegła z za kontuaru i podsunęła Marii krzesło, a potem wyjęła spod lady wodę mineralną, nalała do szklanki i postawiła przed zbielałą kuracjuszką. Ja... jak to... wychrypiała Maria do słuchawki prze... przecież Heniek nie żyje... zginął w Powstaniu Warszawskim.... Co też pani mówi zdiwiła się ta Jane tylko był ranny, utyka. To pani nie żyje. Dlatego tata tak się przejął. Mama też. To pani zginęła.

Aeona | 2015-10-10
Przeczytana: październik 2015

"Człowiek składa się z wspomnień",a im starszy tym częsciej wraca myślami do tego co było,i zwykłe,wydawałoby się przedmioty,zabierają nas w podróż w przeszłość.
Nie spodziewałam się,że ta książka,aż tak mi się spodoba.Obie części,opwoadające wojenne i późniejsze perypetie sióstr są warte zarwania trzech nocy.
Autorkę ,panią Irenę Landau,kojarzyła z krótkich opowiadań,jakie były zamieszczane w dawnych podręcznikach do języka polskiego.Zawsze podobał mi się styl jej pisania i dlatego też i "Siostry" i "Pogodne dni" czyta się po prostu,rewelacyjnie.
Polecam z całego serca,nie będzie to zmarnowany czas,a na pewno skłoni do zadumy i przyczyni wzruszeń.
Pozdrawiam.

ewula | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Cudowna powieść o bardzo trudnych czasach!Dwie siostry ,dwa losy splątane z sobą,lęki które wojna i trudne przeżycia pozostały w człowieku na całe życie!Wzrusza!Cudowne dialogi!POLECAM!

alouette | 2014-01-17

Czytałam jednym tchem, bo książka jest zwyczajnie-niezwyczajna. Lubię taką polską literaturę. Nie odnajduję się zupełnie we współczesnych trendach, ale XX. wiek i powojenne powieści wielu autorów są dla mnie źródłem radości.
"Siostry" to z jednej strony zwykła historia. Opowiada o życiu dwóch starszych kobiet, które w życiu przeszły bardzo wiele i zostały boleśnie przez swoją przeszłość naznaczone. Możemy obserwować w jaki sposób wojna odcisnęła na nie swoje piętno i jak bardzo nie umieją oderwać się od tego, co przeżyły.
Jest to też powieść niezwykła, bo przez połączenie teraźniejszości z czasami wojennymi doskonale widać kontrast pomiędzy chociażby mentalnością. Od razu nasuwa się pytanie: I jakie ja mam niby w życiu problemy? Kontrast ten ukazuje śmieszność małych spraw współczesności. Obnaża wszystkie niesłuszne narzekania.
Niesamowicie dotykały mnie wszystkie retrospekcje. Mimo, iż wiedziałam, że nie jest to autobiografia (a może jest, może się mylę?), to doskonale zdawałam...

Pucka69 | 2012-08-19

"Pogodne dni" oraz "Siostry" to zaskakująco dobrze napisana historia z czasów okupacji. Każda z książek to spojrzenie na te same sprawy z perspektywy dwóch sióstr. Okupacja - bez patosu, bez martyrologii. Po prostu. Świetne książki.

Rajtuzo | 2014-09-03
Przeczytana: 02 września 2014

Kolejna książka, która przybliżyła mi losy Żydów podczas II wojny światowej. Autorka bardzo dobrze przedstawiła psychologiczną stronę postaci i miała świetny pomysł z retrospekcją. Opis przeżyć z getta i obozu koncentracyjnego był fenomenalny. Natomiast ,,teraźniejszość" już nie tak bardzo. Zbyt zawiłe losy bohaterek były nierealistyczne. Jednak lektura była wciągająca i nie mogłam się od niej oderwać. Polecam :)

sylwiap | 2014-10-03

Bardzo wciągająca historia dwóch sióstr.Ich wstrząsając wspomnienia czasów okupacji przeczytałam z zapartym tchem. Intrygujaca i bardzo wciągająca lektura.

Maja | 2013-09-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Książka idealnie ukazuje kontrast pomiędzy 'problemami' teraźniejszych czasów i prawdziwą tragedią getta, obozów i całej wojny. Bardzo poruszająca, kiedy jeden rozdział sprawiał że łzy nachodziły mi do oczu, kolejny powodował uśmiech. Rewelacja :)

milenaj | 2012-04-30

Dzięki blogowym wyzwaniom poznaję książki, których wcześniej pewnie bym z biblioteki nie przyniosła do domu. A tak, kwietniowa edycja wyzwania Trójka e - pik, była impulsem by sięgnąć po książkę Ireny Landau "Siostry". Na okładce niżej podanego wydania widnieje zacytowany fragment książki, w którym jedna z bohaterek dowiaduje się, że jej ukochany nie zginał w czasie wojny. Tematyka wojenna to jest to, co zawsze mnie przyciągnie do książki, a że w bibliotece nie było książki, wcześniej przeze mnie upatrzonej "Siostry" powędrowały ze mną do domu. I dobrze się stało.

Maria wiele w życiu przeżyła. Podczas robienia zakupów na urodziny wnuczki, przypadkowe skojarzenie kurczaków z gęsimi szyjkami, uruchamia prawdziwą lawinę wspomnień. Maria zaczyna sobie przypominać to, jak w trakcie wojny mieszkała wraz z siostrą i rodzicami w gettcie. Jej przeżycia i to jak zapamiętała wojnę, a także jej obecne życie, wypełniają pierwszą część książki. Bohaterką i narratorką drugiej części jest jej...

Jula | 2016-05-31
Przeczytana: 29 maja 2016

Bardzo dobra powieść o dwóch siostrach pochodzenia żydowskiego - Miriam i Ajce - ukazująca ich trudne losy w czasie okupacji niemieckiej (getto warszawskie, obozy) i obecnie. Książka w bardzo interesujący, beletrystyczny sposób przybliża tragiczną historię polskich Żydów na przestrzeni półwiecza.
Polecam, pasjonująca lektura.

aferuska | 2015-10-25

Bardzo mocna książki, przeplatają się tu historie zabawne z potwornymi. Dobrze napisana i szybko się czyta. Polecam!