Klinika cudów

Okładka książki Klinika cudów Jean-Michel Cohen
Okładka książki Klinika cudów
Jean-Michel Cohen Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2009-01-01
2009-01-01

Książkę złapałam w locie w bibliotece . Ponieważ wciąż zmagam się z brakiem czasu i kursowaniem między dwoma miastami z racji przeprowadzki , złapałam coś co leżało w zasięgu wzroku i rąk . Książka jest sympatyczna , ale bez cudów , niestety . Może to ja zbyt wiele po niej oczekiwałam . Jest to powieść reality , miejscami niemal dokumentalna . Z dokładnymi '' kartami rozpoznanych chorób '' i dietami o różnym ładunku kalorycznym , wprost do stosowania od zaraz . Prawie jak poradnik kaloryczny i żywieniowy . Za mało i za płytko według mnie o stronie psychicznej , oczywiście są nadmienione psychiczne powody anoreksji lub bulimii , ale jakoś tak w moim odczuciu za mało opisane , a to przecież niezmiernie ważne . Jeszcze coś mnie z lekka z irytowało . Mianowicie to , iż książka jest na wskroś snobistyczna . Nie wiem czy to zabieg celowy (żeby pokazać , że tych '' wielkich '' też dotyczą choroby zaburzenia odżywiania) czy po prostu tych nie sławnych i nie bogatych nie stać na leczenie w takich klinikach , jak ta opisana w tej książce . Mamy więc tu : słynnego projektanta i stylistę mody Ralpha Farrella , Sarahę , anorektyczną ważącą 39 kilo córkę ministra zdrowia . Mamy też Delphine de Luzille , kobietę o monstrualnej tuszy , matkę dwóch sławnych synów . Jeden jest biskupem w Rzymie , drugi słynnym aktorem i reżyserem . Reszta pacjentów również jest albo sławna i bogata , albo ma różnego rodzaju koligacje z bogaczami . Czyżby więc była to klinika dla snobów ? Cóż ode mnie ocena 3. Dochodzenie do '' kalorycznego '' zdrowia też cukierkowo - lukrowane .

:) genialnie poprawia samoocenę!

:) genialnie poprawia samoocenę!

Jean-Michel Cohen to francuski lekarz-dietetyk. Korzystając ze swojego doświadczenia zawodowego, postanowił napisać książkę. I jak zawsze myślałam, że właściwie pisać może każdy tak "Klinika cudów" całkowicie zmieniła moje zdanie.
Mathieu Sorin jest znanym lekarzem zajmującym się leczeniem nieprawidłowości w odżywianiu. W prowadzonym przez siebie szpitalu, pragnie uleczyć anorektyków, bulimików, ludzi z nadwagą. Pomimo pewnego lekceważenia ze strony kolegów chirurgów, neurologów czy onkologów, całkowicie oddaje się swoim pacjentom i poczuciu misji.
Na kartach powieści znajdujemy grupę bohaterów-pacjentów, którym towarzyszymy do samego końca. Zapoznajemy się praktycznie z każdą grupą wiekową i społeczną. Bohaterowie kliniki cudów to także osoby z różnymi zaburzeniami żywieniowymi. I oczywiści różnymi problemami osobistymi...
W swoim szpitalu Sorin leczy nie tylko ciało, ale i duszę. Jego pracy przyświeca zasada, że każda choroba ma głębokie podłoże psychiczne i dopóki problem nie zostanie rozwiązany, dopóty chory nie zostanie uleczony. Sorin podejmuje więc walkę nie tylko z dolegliwościami, ale także pragnie pomóc pacjentom w rozwiązaniu życiowych trudności.
Książka została opatrzona doskonałym tytułem - "Klinika cudów". Dlaczego doskonałym? Bo opisane w nich wydarzenia czy postaci są po prostu nierealne. Cudowne właśnie.
Miałam odłożyć tą książkę już po 50 stronach. Ale stwierdziłam, że douczę się jak nie powinno się pisać. Najbardziej rażą płytkie, bezsensowne i zbyt ugładzone dialogi. Właściwie każda strona posiada taką dialogową perełkę. Bohaterowie również pozostawiają dużo do życzenia - brakuje im głębi, znamion realności. No i sam doktor Sorin. Obawiam się, że autor pragnął w jego osobie zawrzeć samego siebie. Idealizacja tej postaci działa więc całkowicie na niekorzyść Cohena. Zapoznając się z jego rozmyślaniami, ma się wrażenie, że sam siebie usprawiedliwia i jednocześnie stawia wysoko w hierarchii społecznej użyteczności. Może jest to moje złe odczucie, ale niestety skutecznie uniemożliwiło ono pozytywny odbiór książki.
Bohaterowie "Kliniki cudów" w cudowny sposób zdrowieją, cudownie rozwiązują swoje problemy, cudownie odnoszą prywatny i zawodowy sukces. A przewodniczy temu cudowny doktor Sorin.
Nie chcąc być złym krytykiem musiałam znaleźć coś dobrego. W książce tej jedynym co może się podobać jest chyba pozytywna wymowa dzieła. Happy end sprawia, że w czytelniki budzi się jakaś nadzieja. Oj no i może jeszcze zamieszczone w książce przykłady diet.

nie zainteresowała mnie ta książka,nie udało mi się przeczytać jej do końca.

nie zainteresowała mnie ta książka,nie udało mi się przeczytać jej do końca.

• ☀️ Rok 2014
  • Psychologia
  • Romantyczne-obyczajowe
  • 3.2. Literatura społeczno-obyczajowa

Dodaj cytat z książki Klinika cudów