Opowieści o makabrze i koszmarze

Okładka książki Opowieści o makabrze i koszmarze
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Zysk i S-ka horror
570 str. 9 godz. 30 min.
Kategoria:
horror
Tytuł oryginału:
Bloodcurdling tales of horror and the macabre
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
570
Czas czytania
9 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
8375061161
Tłumacz:
Ryszarda Grzybowska
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przypadek Charlesa Dextera Warda H.P. Lovecraft, Edward T. Riker
Ocena 0,0
Przypadek Char... H.P. Lovecraft, Edw...
Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Ocena 8,6
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
407 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
605
508

Na półkach: , ,

O mój Azathocie, cóż to za zbiór! 16 utworów i w zasadzie każdy z nich to hicior. W tym tomie jest wszystko co najlepsze z Lovecrafta. Najważniejsze utwory związane z Wielkimi Przedwiecznymi i kręgiem mitów Wielkiego Cthulhu plus kilka "bonusów", jak na przykład "Srebrny klucz" - jedno z opowiadań z lovecraftowskiej krainy snu.

Wydaje mi się, że to odpowiednie miejsce, żeby powiedzieć sobie, że H.P. Lovecraft to jeden z najbardziej wpływowych pisarzy dla współczesnej popkultury. Cthulhu i inni Wielcy Przedwieczni to coś o czym słyszał niemal każdy. Mitologia stworzona przez Lovecrafta jest obecna, w mniejszym lub większym stopniu, w dziesiątkach utworów grozy napisanych przez innych twórców, ale też w różnego rodzaju parodiach i humoreskach. Ba, Wielcy Przedwieczni przekroczyli granicę literatury i są obecni również w filmach, grach, sztukach plastycznych, czy nawet w akcjach społecznych! Warto również wspomnieć, że "Necronomicon", nierozerwalnie z mitologią Cthulhu związany, to chyba najbardziej znana fikcyjna książka na świecie.

Co stoi za fenomenem Lovecrafta? Moim zdaniem, można wyróżnić dwa czynniki główne. Pierwszy to jego niepowtarzalny, nieco archaiczny styl i słownictwo. Zastosowane w innych utworach zapewne mogłyby wydawać się śmieszne, u Lovecrafta wszakże budują niezwykły nastrój i sprawiają, że czytelnik zaczyna wierzyć, że jest świadkiem zdarzeń doniosłych, o wielkiej wadze (najbardziej charakterystyczne słówko? Oczywiście "schorzały"!). Druga sprawa to sam sposób opisu. Inni autorzy horrorów albo zalewają czytelnika bardzo dokładnymi opisami makabry, jakimiś rozczłonkowanymi zwłokami, hektolitrami krwi, albo też stawiają na subtelne budowanie napięcia. W obu przypadkach trudno wywołać u czytelnika uczucie grozy. A Lovecraftowi się udaje. Dlaczego? Wydaje mi się, że to zasługa niedopowiedzeń. Wiadomo, że boimy się tego, co nieznane. I Lovecraft to właśnie nam daje. Opisując rzeczy straszne, posługuje się takimi terminami, jak "niewypowiedziane", "niemożliwe do opowiedzenia". Dzięki temu, czytelnik sam wyobraża sobie rzeczy najgorsze z możliwych. Co ciekawe, ten prosty z pozoru zabieg sprawdza się nawet w przypadku rzeczy, zdawałoby się, zwyczajnych. Na przykład "Kolor z przestworzy" to barwa, której nie ma. Brama do grobowca Wielkiego Cthulhu otwiera się pod kątem, który jest niemożliwy. To wszystko wystawia umysł czytelnika na wyobrażone działanie bodźców empirycznych, które doprawdy trudno znieść. Dzięki czemu łatwiej mu pojąć obciążenie psychiczne, na które narażeni są lovecraftowscy bohaterowie. Bo jak powszechnie wiadomo, w twórczości Lovecrafta zagrożeniem większym nawet niż śmierć jest szaleństwo!

Nie wiem, czy ktokolwiek doczytał do końca tej nieco bezsensownej opinii. Jeżeli tak, to szczerze winszuję. Wszystko, co chciałem napisać, to, że "Opowieści o makabrze i koszmarze" mocno polecam.

O mój Azathocie, cóż to za zbiór! 16 utworów i w zasadzie każdy z nich to hicior. W tym tomie jest wszystko co najlepsze z Lovecrafta. Najważniejsze utwory związane z Wielkimi Przedwiecznymi i kręgiem mitów Wielkiego Cthulhu plus kilka "bonusów", jak na przykład "Srebrny klucz" - jedno z opowiadań z lovecraftowskiej krainy snu.

Wydaje mi się, że to odpowiednie miejsce,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    697
  • Przeczytane
    618
  • Posiadam
    163
  • Ulubione
    53
  • Horror
    21
  • Teraz czytam
    19
  • Chcę w prezencie
    17
  • Fantastyka
    14
  • 2011
    4
  • Klasyka
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowieści o makabrze i koszmarze


Podobne książki

Przeczytaj także