Złodziejka książek

1 086
The Book Thief
literatura piękna
Ag2S

Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox. Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale...

Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Markus Zusak urodził się w 1975 roku. Dorastał w Sydney, gdzie wciąż mieszka z żoną i dwójką dzieci. Jest autorem pięciu powieści, w tym „Posłańca” oraz „Złodziejki książek” – międzynarodowego bestsellera, przetłumaczonego na ponad czterdzieści języków.

Jego pierwsze trzy powieści („Moje tak zwane życie”, „Walczący Ruben Wolfe” i nietłumaczona na język polski „When Dogs Cry”, wydana też jako „Getting the Girl”), ukazały się w latach 1999–2001, zdobywając nagrody w Australii i USA.

„Posłaniec” (2002, polskie wydanie 2009) w 2003 roku otrzymał dwa wyróżnienia w Australii: Australian Children’s Book Council Book of the Year Award (Older Readers) i NSW Premier's Literary Award (Ethel Turner Prize) oraz Printz Honour w Ameryce i nagrodę Deutscher Jugendliteratur w Niemczech.

Jednak największy sukces odniosła „Złodziejka książek”. Od pierwszego wydania w 2005 roku powieść przez 375 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Do dziś zajmuje pierwsze miejsca na listach bestsellerów Amazon.com, Amazon.co.uk, „New York Timesa” oraz podobnych listach w wielu krajach Ameryki Południowej, Europy i Azji. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia oraz została sfilmowana.

Adaptację filmową „Złodziejki książek” wyprodukowała wytwórnia Twentieth Century Fox. W filmie wyreżyserowanym przez zdobywcę nagrody Emmy, Briana Percivala („Downton Abbey”), zagrali m.in.: Geoffrey Rush („Blask”, „Jak zostać królem”), Emily Watson („Przełamując fale”, „Anna Karenina”) oraz Sophie Nelisse („Pan Lazhar”) jako Liesel Meminger, tytułowa złodziejka książek.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: www.nk.com.pl

zbiginv | 2019-10-15
Przeczytana: 15 października 2019

Powiem tak. Gdybym miał tę książkę jako lekturę w szkole średniej to bym nie narzekał. Sto razy lepsze od tej całej lekturowej literatury obozowej i wojennej.

nimfa188 | 2019-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2019

"... widzę, co w ludziach jest najlepszego i najgorszego. Widzę ich brzydotę i piękno i zastanawiam się jak to możliwe, że te dwie rzeczy tak mocno ze sobą współistnieją."

LupusLegere | 2019-10-06

Piękna, ale smutna opowieść.
Opisy są krótkie, lecz posiadają tak dobrane słowa, że wszystko idealnie opisują.

Olinka1099 | 2019-10-05
Przeczytana: 2016 rok

Rozbudza najgłębiej skrywane emocje. Ciężki klimat wojny i prostota opisu.

deli | 2019-09-23

piękna i okrutna historia
okrutnej, i w tym przypadku, pięknej Śmierci

Jazz | 2019-09-20
Przeczytana: 20 lipca 2019

Chłodna w narracji, wspaniała, żyjąca w głowie długa po zamknięciu ostatniej strony.

Chontelle | 2019-09-15

Po przeczytaniu powieści, przez długi czas miałam problem z tak zwanym "otrząśnięciem się". Niełatwo jest przestać myśleć o "Złodziejce Książek". Dzieło wywarło na mnie ogromne wrażenie i okazało się dokładnie tym, czego potrzebowałam po długotrwałym okresie czytania rozczarowujących, słabych książek.
Chociaż powieść zdecydowanie nie przedstawia autentycznej prawdy historycznej i na pewno nie jest najlepszym wyborem dla osoby posiadającej znikomą wiedzę na temat drugiej wojny światowej, nie potrafię przyznać jej oceny innej niż najwyższej z możliwych. Książka pod względem literackim jest idealna- nienaganny styl autora, świetni bohaterowie, ogromny wydźwięk emocjonalny. Dzieło przedstawia wojnę z innej, oryginalnej perspektywy, a historia Liesel pozostaje w pamięci na długo, jeżeli nie na zawsze.

bookrightupp | 2019-09-14

Akutalnie w szkole omawiam XX- lecie międzywojenne. Od razu przypomniała mi się moja ulubiona książka 2018 roku. Pamiętam, że właśnie wtedy dostałem lekcję historii, ale w najbardziej emocjonalnie szkodliwy sposób, dzięki Złodziejce Książek.

550 delikatnych stron, 88 wzruszających rozdziałów i jedna niesamowita historii.

Ta książka jest odą do tych, którzy utrzymywali ludzkość w środku wojny, którzy byli tak ludzcy, że nic nigdy tego nie zmieni.
A jednak mocno fascynuje mnie jeden konkretny człowiek, tytułowa złodziejka książek, młoda Niemka Liesel Meminger, osierocona dziewczynka, która ma małe bunty przeciwko sile społeczeństwa; zostaje wysłana do rodziny zastępczej. Jej dzieciństwo naznaczone jest wojną, uczy się czytać, kochać.
Obraz wojny pokazany z punktu widzenia małej dziewczynki, dla której straszne oblicze śmierci, głodu i ludzkich tragedii przeplata się z typowym dzieciństwem oraz dziecięcym patrzeniem na świat jest czymś genialnym i trudnym do opisania, czymś nie...

Kinga | 2019-09-07
Przeczytana: 06 września 2019

Książka, którą zdecydowanie warto przeczytać.
Polecam!

ByMagdalena | 2019-09-05
Przeczytana: 04 września 2019

Historie wojenne bardzo mnie smucą, szczególnie kiedy są tak dobrze napisane. W tej książce podobało mi się wszystko, łącznie z narracją z punktu widzenia Śmierci we własnej osobie. Obraz wojny pokazany z punktu widzenia małej dziewczynki, dla której straszne oblicze śmierci, głodu i ludzkich tragedii przeplata się z typowym dzieciństwem oraz dziecięcym patrzeniem na świat. Nie brak tutaj miłości, przyjaźni, beztroski, ale i straty i bólu. Naprawdę warto.