Ciemna strona oświecenia

Novae Res
2013-10-10
2013-10-10
Adam Podkowa

Są takie książki, które w pierwszej chwili omijamy, a które w drugiej chwili okazują się mieć niebywały potencjał do bycia czymś więcej. Lecz pytanie brzmi: "Czy tego potencjału wystarczy na całą książkę?".

"Ciemna strona oświecenia" różni się od książek młodzieżowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Przybliża bowiem temat "Wybranych", którzy jedynie na pierwszy rzut oka wyglądają i zachowują się tak samo jak my, by po chwili pokazać swoje prawdziwe oblicza. Autor obrazuje nam dwie organizacje, które mają za zadanie gromadzić "wielkie intelekty" i za ich pomocą robić "coś" więcej dla kraju i świata.
Jak wspominałam na wstępie, Adam Podkowa ma potencjał. Potencjał do bycia ciekawym autorem. Jednakże, jak się okazuje, potencjał to nie wszystko. Brakuje jeszcze cierpliwości i pracy nad ciągłym szkoleniem swego literackiego rzemiosła, bowiem pomimo iż fabuła prezentuje się bardzo obiecująco, nie zakryje ona wszystkich niedopatrzeń.

Wprawiony czytelnik (szczególnie taki, który czyta minimum książkę tygodniowo) zauważy podstawowe błędy, jakimi jest słaba narracja. Akcję można było stworzyć o wiele ciekawszą, szczególnie że umożliwiała to fabuła. Można przygryźć język już podczas dowiadywania się o tajemniczej organizacji. Ciekawiej, ciekawiej!

Niedopracowanie można zauważyć w postaciach, których język nie współgrał z wiekiem i osobowością. Głównie chodzi mi tutaj o Tomasza, który posługiwał się, jak dla mnie, niepasującą dla niego mową. Również główny bohater, Jarek, zachowuje się w wielu miejscach trochę "nie tak", np. w momencie dowiedzenia się prawdy o swojej osobie, jako niezwykłym siedemnastolatku.

Reasumując, debiut pana Adama Podkowa może przyciągnąć czytelnika, lecz musi być to rzadko czytająca osoba, która nie zauważy braku dopracowania w "Ciemnej stronie oświecenia".
~~~~~~~~~~~~~~
Ocena: 3+

• Sprzedam/Wymienię
  • Literatura dziecieca/mlodziezowa
  • Wymienię/sprzedam

Dodaj cytat z książki Ciemna strona oświecenia