Dziennik nastolatki

Diary of a teenage girl : becoming me, by Caitlin O’Conner
978-83-7505-572-6
nastolatka
Ginny

Dziennik nastolatki to książka o wewnętrznej przemianie szesnastoletniej dziewczyny zagubionej w otaczającej ją rzeczywistości. Poszukiwanie swojego miejsca wśród rówieśników, poszukiwanie prawdziwej przyjaźni, akceptacji, poczucia własnej wartości to podstawowe problemy z jakimi boryka się bohaterka, charakterystyczne przecież dla ogromnej większości osób w tym wieku. Przełom następuje w chwili gdy Caitlin odnajduje swe miejsce w grupie Oazowej, a następnie uczy się modlić, szukając wsparcia w Bogu. Zaczyna odczuwać Bożą miłość i od tej chwili wie, że nie jest sama, że ktoś bardzo się o nią troszczy i czuwa nad nią.
To poczucie daje jej silę. Dziewczynka zaczyna odkrywać świat prawdziwych wartości, rozumie co jest dobre, a co złe i jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń.
Catlin przechodzi przemianę od zalęknionej, pogubionej w życiu, a swoim pojęciu bezwartościowej osoby, do pełnej radości życia, silnej i czującej, że wszystko jest możliwe, pełnowartościowej osoby. Sama jest zaskoczona tą przemianą i tylko pamiętnik uświadamia jej jaka była przed sześciu miesiącami. Może uwierzyć, że taka zmiana w jej życiu rzeczywiście nastąpiła. Odnalazła więc samą siebie dzięki Bożej pomocy i uwierzyła, że wszystko jest możliwe.

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=54769

Rybacy
Chigozie Obioma

7,76 (29 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
FannyBrawne | 2016-04-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To jedna z ważniejszych dla mnie książek. Kilka lat temu byłam nią oczarowana i nie zliczę, ile razy ją czytałam. Teraz chciał zobaczyć, jak na nią zareaguję po jakimś czasie. I choć widzę, że historia Caitlin nie jest idealna, to nadal ,,Dziennik nastolatki" pozostaje jedną z moich książkowych faworytek.

Szesnastoletnia Caitlin z pozoru prowadzi spokojne i beztroskie życie. Jej rodzice tworzą przykładny związek, dziewczyna dobrze się uczy i nie wyróżnia z tłumu, ma też oddaną przyjaciółkę Beanie. Jednak nagle wszystko zaczyna się zmieniać. Na Caitlin zwraca uwagę bardzo popularna Jenny i wkrótce nawiązuje się między nimi nić sympatii. Pochłonięta znajomością z ,,popularnymi" Caitlin zapomina o Beanie. Dziewczyna wzbudza zainteresowanie przystojnego i popularnego Nathana, ale zdecydowanie bardziej podoba się jej chłopak Jenny, Josh. Mimo przyjaźni z jego dziewczyną, pojawia się między nimi coś więcej. Oprócz tego Caitlin odkrywa, że jej ojciec, który wychowywał ją w duchu silnego...

yoursmilinggirl | 2013-12-21
Przeczytana: 2012 rok

Jestem bardzo religijną osobą i Bóg w moim życiu jest na pierwszym miejscu, jednak czytając ''Dziennik nastolatki'' nie potrafiłam się zidentyfikować z główną bohaterką, co według mnie jest bardzo ważne, aby przyjemniej się czytało. Forma pamiętnika idealnie sprawdzająca się w powieściach o nastolatkach jak np. w ''Charlie'' tu też pasuje i działa na plus. Niemniej jednak ksiąka jest bardzo interesująca i serdecznie ją polecam.

BezZnieczulenia | 2011-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Myslałam, że bedzie to znowu jakiś pamietnik pustej nastolateczki a okazało się, że to bardzo mądra, ciekawa i romantyczna książka. Jak ją przeczytasz na pewno nasunie ci się mnóstwo refleksji.

Kyou | 2012-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Dużo, dużo o Bogu. Ale jednak mi się podobała - i to się liczy.

Aisog | 2011-05-15
Na półkach: Pamiętniki, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 15 maja 2011

Podobała mi się.
Bardzo dużo w tej książce jest o Bogu. Ale nie przeszkadza mi to, główna bohaterka daje dobry przykład dla dziewczyn jednak jest on trochę za bardzo idealny.
Nie wiem czy znalazłaby się taka nastolatka...
Trochę to sztuczne ale rozumiem, że dla dobrego przykładu mogą być i takie książki.

Patrycja | 2014-06-23

Przyjaciółka, natrętny chłopak, rozstający się rodzice i wiele innych problemów. Bardzo podoba mi się ta książka, różni się od innych młodzieżowych. Bohaterka uczy się podejmować właściwe decyzje, wybierać odpowiednie drogi. Stara się stawać coraz lepszą i nie popełniać tych samych błędów.

Julia | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Świetna książka,naprawdę warto przeczytać.Po przeczytaniu książki będziesz mieć refleksje i być może zmieni się twój pogląd na życie.

Agnesja | 2011-08-07

Każda dziewczyna jest, była lub będzie nastolatką. Dlaczego ten młodzieżowy wiek jest tak ważny? Wtedy wkraczamy w przedsionek dorosłości, zmieniamy się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Przeżywamy problemy typu w co się jutro ubrać, ale także stajemy przed poważnymi decyzjami wpływającymi na nasze życie. Szukamy akceptacji wśród rówieśników, którzy często wywierają na nas presję. Bardziej interesujemy się również płcią przeciwną. Mamy prawo mieć różne humorki. „Dziennik nastolatki” autorstwa Melody Carlson opowiada o Caitlin, zwykłej nastolatce, której problemy mogą spotkać każdą z nas.

Szesnastoletnia Caitlin O'Conner nie ma łatwego życia. Nie potrafi poradzić sobie z uczuciami, relacjami rodzinnymi i samą sobą. Przyjaźni się z najsławniejszą dziewczyną w szkole, Jenny, tym samym odtrącając Beanie, którą zna od dzieciństwa. Filtruje z Joshem i Nathanem, ale ci okazują się być kłamliwymi egoistami skaczącymi „z kwiatka na kwiatek”. W dodatku Caitlin dowiaduje się, że jej...

Kassik | 2014-06-08
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

''Dowodem na to, że Bóg też lubi piękno, są na przykład te wszystkie piękne liście i kwiaty, które teraz wokół nas rozkwitają.''

Szesnastoletnia Caitlin O'Conner jest typową nastolatką. Ma mnóstwo problemów, nie radzi sobie z emocjami, relacjami w rodzinie i przede wszystkim sama sobą. Dziewczyna traci przyjaciół, zyskuje nowych, zaczyna "randkować", chociaż jej późniejsze poglądy bardzo mnie zaskoczyły.
Caitlin jest często przygnębiona, nie widzi sensu w życiu, odczuwa wewnętrzną pustkę, aż do momentu, gdy na jej drodze pojawia się Bóg.

Szczerze mówiąc ja niestety nie byłam religijna, ale stopniowo staram się to zmieniać i jestem na dobrej drodze. Zawsze przed modlitwą i chodzeniem do Kościoła starałam się "wymigać", jednak zrozumiała, że dalej tak żyć nie mogę i mam nadzieję, że w jakiś sposób naprawię moje tzw. ucieczki od Boga.
Caitlin wychowuje się w religijnej rodzinie i ma od dziecka wpajane, że Bóg jest ważny, właściwie najważniejszy. Jej ojciec, właściwie jej cała...

Coffie | 2011-01-18
Przeczytana: 2011 rok

To dziwne. Od razu po jej skończeniu poczułam ulgę. Tyle dni ją czytałam i tyle się z nią męczyłam. Co prawda dwa dni z rzędu przesiedziałam w żywej szopce, dokarmiając zwierzęta, a główniej wielbłądy (czy to dozwolone?). A co do książki to ciężko było mi ją... strawić. W niej głównie chodziło o jeden temat, który mnie strasznie denerwował. No może o dwa.... Tak czy owak muszę powiedzieć, że zupełnie mi nie przypadła do gustu. Autorka napisała książkę ciekawym językiem i posłużyła się fantastycznym stylem, to fakt, jednak to nic nie daje. To opowiadanie nie zasługuje na szóstkę. Nawet na piątkę. Ja, osobiście, postawiłam bym ocenę poniżej 3. Ostatecznie.Ogólnie książka nieciekawa.