Wszystkie kolory życia

Warszawska Firma Wydawnicza
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7805-168-8
dojrzewanie dorastanie II wojna światowa miłość macierzyństwo życie

„Wszystkie kolory życia”, to jedna z najbardziej poruszających książek, jakie kiedykolwiek w życiu przeczytałam. Została ona napisana przez Polkę, Patrycję Pelicę. Opowiada ona a ciężkich losach czternastoletniej Zuzi, która żyła podczas II wojny światowej. Jej ojciec chowa na strychu Żydów, dzięki czemu dziewczyna ogromnie się boi ogromnej kary, jaka może ją wraz z obcokrajowcami spotkać. Musi wydorośleć z dnia na dzień, nauczyć się utrzymywać rodzinę, co nie zawsze jej wychodzi. Sprawę dodatkowo komplikuje miłość wysoko postawionego Niemca do Polki. Niespostrzeżenie Zuzia zakochuje się w Danielu – Żydzie. Chłopak ją uczy wiary w koniec wojny jak i w siebie. Napełniona otuchą nastolatka w środku nocy słyszy rozstrzelanie rodaków za przechowywanie Żydów. Jak się później okazuje na ludzi tych doniosła jej własna siostra. Jak żyć z myślą, że jutra może już dla niej nie być? Komu zaufać, jak nie swojej własnej rodzinie? Druga część opowiada o życiu dzieci i wnuczki Zuzanny. Życie nie jest takie proste po wojnie, co pokazuje Pani Patrycja.

Na pozycje tą natrafiłam się zupełnie przypadkowo podczas wizyty w bibliotece. Przyciągnął mnie tajemniczy tytuł, ciekawa okładka no i przede wszystkim temat nie tak dawny: II wojna światowa. Historie ludzi żyjących w tych czasach są dramatyczne, smutne. Jednak są niezwykle ciekawe. Uwielbiam czytać opowiadania o tym, jak mocno Polacy byli patriotami, przez jakie piekło musieli przechodzić. Ale oni nigdy się nie poddali. Coś pięknego... Książka nie jest prosta w odbiorze, występuje w niej zakazana miłość, nienawiść naszych rodaków do Żydów, germanizacja i rusyfikacja. Druga część natomiast opowiada o losach Polski po wojnie, te strony w książce już mi się nie bardzo podobały.

Co prawda nie jest to banalna lektura, ale myślę, że naprawdę warto jest się zapoznać z jej treścią. Zupełnie nie żałuję, że ją przeczytałam. Tylko szkoda, że Patrycja Pelica nie opublikowała innych swoich opowiadań, bo z wielką chęcią bym je przeczytała!

Nie potrafiłam przeczytać tej książki do końca. Mordowałam ją wiele tygodni, ale po drodze przeczytałam o wiele ciekawsze powieści. Nie wiem na czym polega mój opór, może na ciężkiej tematyce powieści?, ale nie przypadła mi ona do gustu. Może wrócę do niej za jakiś czas...

Historia o miłości która trwała, mimo, że palił się świat.

Głównym wątkiem powieści jest miłość pomiędzy Żydem a Polką. Akcja dzieje się w czasie II wojny światowej, podczas której Niemcy zwalczają naród dawidowy.
Mieszkańcy wsi i miast są podzieleni: jedni pomagają Żydom i ich ukrywają, drudzy wydają sąsiadów, którzy przetrzymują uciekinierów, wskutek czego ginie cała rodzina, a nagonka jest skierowana na niewinnych ludzi. Zuzia i Daniel muszą ukrywać swoje uczucie przed całym światem, nawet przed najbliższymi. Żyli w czasach, w których nawet bratu i siostrze nie można było ufać. Żyli w czasach nienawiści, braku tolerancji, niepewności jutra. Dla tych dwojga najważniejsze było odkrywać coraz to nowe kolory życia, nauczyć się je nazywać i rozpoznawać w każdej chwili trudnego życia. Powieść toczy się także po wojnie, jest to historia dzieci i wnuków Zuzi. Bohaterka przeżywa trudne chwile w swoim życiu: śmierć najbliższych, odrzucenie, tęsknotę za Danielem. Mimo to nie przestaje poszukiwać kolorów.
Książka stawia nam wiele pytań: jak żyć, gdy wokół giną niewinni ludzie? Jak pójść spać z myślą, że tej nocy sąsiad może na ciebie donieść i zginiesz od niemieckiej kuli? Jak żyć z piętnem odrzucenia przez społeczeństwo? Jak odnaleźć kolor życia wśród szarości dnia codziennego?
Największą wadą książki jest dosyć duża ilość literówek. Dla mnie jest to bardzo irytujące podczas czytania i wcale nie czepiam się o trzy pomyłki, gdyż ich liczba jest o wiele większa. Kolejnym minusem jest nieco chaotyczne opisywanie niektórych sytuacji, nie wiemy czy to sen, czy to jawa.
Dlaczego sięgnęłam po tą książkę? Bardzo lubię tematykę II wojny światowej, poza tym jeśli przewijają się w powieści Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie to będzie wiele o nietolerancji, której przyczyny są bardzo często złożone i mi, jako młodemu pokoleniu będzie łatwiej przybliżyć się do spraw sprzed 70 lat. Poza tym historia trudnej, zakazanej miłości to coś, co lubię w książkach. Tutaj jest ona nieco nietypowa, bardziej skomplikowana i złożona.
Czy warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z "Wszystkimi kolorami życia"? Moim zdaniem tak, chyba, że nie lubicie takich klimatów, w których będzie mnóstwo emocji, agresji, nietolerancji i niesprawiedliwości.

Historia o miłości która trwała, mimo, że palił się świat.

• II Wojna Światowa
  • Polskie
  • Romans
  • Brak /poszukuję
  • Wspomnienie wojny/Obozy/Holocaust
  • Do przeczytania w 2 kolejności
  • Polskich autorów

Dodaj cytat z książki Wszystkie kolory życia